Novým šéfem KRNAPu bude bývalý poslanec ČSSD Böhnisch

Krkonošský národní park (KRNAP) povede od ledna nový ředitel. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) jmenoval v úterý bývalého poslance ČSSD Robina Böhnische, který uspěl ve výběrovém řízení. Dosavadní ředitel Správy KRNAPu Jan Hřebačka končí ve funkci po deseti letech: ke konci roku odchází na vlastní žádost kvůli jiné práci.

Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch

Zdroj: ČTK/PR MŽP

Jednačtyřicetiletý Böhnisch podle ministerstva uspěl ve standardním výběrovém řízení, které bylo vyhlášeno 1. listopadu. Do soutěže se přihlásilo devět kandidátů, do druhého kola jich postoupilo osm. „Výběrová komise se shodla na tom, že letos se přihlásila řada skutečně kvalitních uchazečů, ovšem nejpřesvědčivějším z nich byl právě Böhnisch,“ uvedla mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

Ministr Brabec věří, že nový ředitel naváže na úspěšnou éru svého předchůdce a udrží nastavený kurz. „Stejně jako u Jana Hřebačky také v případě Robina Böhnische spoléhám na jeho odborné, manažerské a v této funkci i tolik potřebné diplomatické schopnosti při komunikaci s nejrůznějšími zájmovými skupinami,“ uvedl ministr v tiskové zprávě.

Böhnish se už letos do sněmovny nedostal  

Robin Böhnisch seděl ve sněmovně za Královéhradecký kraj od roku 2003. V letošních volbách byl dvojkou na krajské kandidátce ČSSD, do sněmovny se však nedostal. Uspěl pouze lídr kandidátky Jan Birke.

Böhnisch je rodákem z krkonošských Mladých Buků a vystudovým učitelem s doktorátem v oboru biologie s didaktikou. Je členem České botanické společnosti a Rady Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. V posledních čtyřech letech byl ve sněmovně předsedou výboru pro životní prostředí.

V nové funkci bude chtít navázat na práci Jana Hřebačky, k jehož práci má podle svých slov velký respekt. „V nadcházejícím období nás čeká příprava nové zonace národního parku a celá řada dalších kroků, jejichž úspěšnost bude mimo jiné záviset také na udržení výborných vztahů Správy KRNAP a krkonošských obcí. Ochrana unikátního kusu severské přírody uprostřed Evropy je koneckonců naším společným zájmem,“ uvedl Böhnisch.

Ekologické Hnutí Duha ve svém stanovisku vyjádřilo s Böhnischovým jmenováním spokojenost, ve sněmovně se Böhnisch podle hnutí v oblasti ochrany životního prostředí zasadil o řadu pozitivních změn. Hnutí věří, že Böhnisch bude pokračovat v dobré práci svého předchůdce Jana Hřebačky.

Podle programového ředitele Hnutí Duha Jiřího Koželouha bude pro nového ředitele velkou výzvou návštěvnost parku a zvyšující se tlak na výstavbu developerských projektů na úkor přírody. „Bude nutné najít takové využívání národního parku, které nebude poškozovat zákonem chráněné prioritní zájmy na ochraně přírody a krajiny,“ řekl Koželouh.