Napadení policisty aktivistkou Krejčovou bude nanejvýš přestupek, zranění se neprokázalo

Případ aktivistky Kateřiny Krejčové, která čelila obžalobě z napadení policisty na předloňské demonstraci v Praze, předal odvolací pražský městský soud do přestupkového řízení. Podle senátu nebylo prokázáno, že žena policistu zranila. Krejčová je s rozhodnutím spokojena, protože soud potvrdil, že se nedopustila trestného činu. Dnešní rozhodnutí je pravomocné, státní zástupce se ale může dovolat k Nejvyššímu soudu.

Incident se odehrál v červenci 2015, kdy v centru Prahy protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Někteří z účastníků tehdy nesli makety šibenic s nápisem Za vlastizradu, které se podle demonstrujících dopustili někteří čeští politici. Policisté zasáhli proti Krejčové a dalším aktivistům, kteří chtěli průvod demonstrantů zablokovat.

Aktivistka podle obžaloby napadla policistu poté, co na zemi zaklekl jejího přítele. Krejčová policistovi podle spisu nalehla na záda a trhla mu ramenem, policista si později stěžoval na bolest, týden byl na neschopence. Týden pracovní neschopnosti je přitom podle soudu hranicí pro trestněprávní posouzení činu.

Jeden znalec verzi obžaloby vyloučil, druhý ji připouští

Soud během čtvrtečního jednání vyslechl dva znalce z oboru zdravotnictví. Zatímco podle Petra Korbeláře je šance, že by policistu zranila Krejčová „padesát na padesát“, znalec Tomáš Adámek tuto možnost vyloučil úplně. „Pokud bychom připustili, že zranění vzniklo tak, jak popisuje obžaloba, tak bychom mohli připustit i to, že pokud někomu sedne na rameno moucha, způsobí mu pohmoždění,“ řekl Adámek.

Podle Korbeláře policista nečekal, že mu někdo nalehne na záda a trhne mu s ramenem, Adámek ale upozornil na to, že Krejčová na něj podle videozáznamu křičela, musel tedy vědět, že se k němu někdo blíží.

„Každý kdo byl přítomen výslechu obou znalců, dospěje k závěru, že nebylo prokázáno, že by obžalovaná popsaná zranění policistovi způsobila,“ řekl soudce zpravodaj Václav Kašík. Vyhověl proto návrhu státního zástupce, který předání do přestupkového řízení navrhl.

„Já jsem ten rozsudek očekávala, považuji to za úspěch, protože už tři roky tvrdím, že jsem se nedopustila trestného činu,“ řekla po skončení jednání novinářům Krejčová. Dodala, že je připravena se v přestupkovém řízení dále hájit.

Krejčové přitom Obvodní soud pro Prahu 1 původně uložil podmíněný trest. Odvolací senát ji následně obžaloby zprostil, proti pravomocnému rozsudku však podal státní zástupce dovolání, kterému vyhověl Nejvyšší soud. V rozhodnutí tehdy uvedl, že jednání aktivistky teoreticky nemuselo být trestným činem, nelze je ale bagatelizovat natolik, aby neskončilo ani přestupkovým řízením. Obvodní soud ale aktivistce i tak znovu uložil podmínku.