Pojistné, které by umožnilo připlatit za lepší lékařskou péči, ČSSD odmítá. ANO váhá

4 minuty
Podle svazu pojišťoven by změna odvodů mohla přinést více peněz na nákladné operace
Zdroj: ČT24

Svaz zdravotních pojišťoven znovu otevřel diskuzi, zda mají mít lidé možnost připlácet si za lepší lékařskou péči. Chce totiž změnit systém odvodů tak, aby mělo pojistné hrazené lidmi dvě složky: výši jedné z nich by si přitom určovala každá pojišťovna sama, podle toho, jaký rozsah služeb pacientům poskytuje. Na plánu se ale neshodnou lidé z oboru ani politici. Současný ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) nápad na dvousložkové pojistné odmítá. Naopak hnutí ANO je k myšlence připlácení za nadstandardní péči otevřenější.

V současnosti je systém nastaven tak, že zaměstnanec s hrubou mzdou 28 tisíc korun měsíčně zaplatí na zdravotním pojištění 1260 korun (4,5 % z platu). Nehledě na to, u které pojišťovny je. Další peníze pak za něj platí zaměstnavatel. 

Podle nového návrhu by pevně danou platbou byly čtyři procenta. Výše druhé části pojistného by se pak lišila podle konkrétní pojišťovny a podle toho, které služby proplácí. V průměru by mělo jít asi o 140 korun za měsíc. „Získali bychom zpětnou vazbu, jestli by pojištěnci raději místo 140 korun platili 160 a dostali něco navíc, nebo by raději oželeli nějaké doplňkové nabídky a platili o něco méně,“ vysvětluje prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich. 

Podle něj by tak pojišťovny byly nuceny lépe hospodařit, aby mohly nabídnout klientům nižší pojistné. „Optimalizací výdajů zdravotních pojišťoven bychom mohli docílit úspor v systému, což by znamenalo i více prostředků na nákladnou léčbu, která představuje stále větší část výdajů na zdravotní péči,“ dodal.

Svaz zdravotních pojišťoven chce změnit systém odvodů
Zdroj: ČT24

Svaz sdružuje šest pojišťoven, které dohromady mají skoro 4,5 milionu klientů. Největší pojišťovna VZP členem svazu není a do diskuse o nápadu na dvousložkové pojistné se zapojovat nechce. „VZP není tvůrcem legislativy, aby mohla zmiňovanou změnu jakkoliv reálně ovlivnit, ani spolkem lobbistů, aby přes média vytvářela tlak na zákonodárce,“ uvedl mluvčí Oldřich Tichý.

Dvousložkové pojistné navrhoval už ministr Heger

Nápad na dvousložkové pojistné ovšem kritizuje Česká lékařská komora: „Vedl by k výraznému zvýšení finančních nákladů zejména pro chudší občany,“ tvrdí prezident komory Milan Kubek. 

Změnu systému zdravotních odvodů nepodporuje ani ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, podle něj je to totiž cesta ke dvourychlostní medicíně: „Medicíně pro chudé a pro bohaté, a to je přesně to, co nechceme.“ 

U hnutí ANO má myšlenka na dvousložkové pojistné větší šanci, předseda Andrej Babiš s diskuzí souhlasí: „Pokud se najdou politické strany, které se s tím ztotožní a budou to mít v programu – podpoří to, tak samozřejmě je potřeba zapojit odbornou veřejnost a diskutovat o tom.“ 

„V okamžiku, kdy budou mít pojišťovny možnost většího konkurenčního boje, tak to povede k lepším službám pro pacienty,“ dodává místopředseda ODS Martin Kupka. 

Vyšetření
Zdroj: Ján Krošlák/ISIFA/SME

Nápad na dvě složky pojistného připravoval v roce 2012 tehdejší ministr zdravotnictví z TOP 09 Leoš Heger. V jeho návrhu by se druhá složka pojistného odvíjela od výdělku občana a státní pojištěnci by ho neplatili. Rok na to ale Nečasova vláda padla a s ní i zmíněný návrh.

Celkové příjmy systému veřejného zdravotního pojištění jsou letos plánovány na 276,59 miliardy korun, výdaje by měly být o 23,5 milionu nižší. Podle svazu by mohlo být dvousložkové pojištění jedním z kroků, jak snížit riziko deficitu systému. Rezervy zdravotních pojišťoven totiž postupně klesají, což může být problém, až se ekonomice nebude tolik dařit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kolovratník odmítá reformu důchodů „na sílu“. Podle Skopečka by jinak neprošla

Hnutí ANO neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) s návrhem na zrušení vládní důchodové reformy. Verdikt opoziční hnutí podle místopředsedy sněmovního hospodářského výboru Martina Kolovratníka (ANO) respektuje, i když jej prý trochu očekávalo. Místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček opozici vytknul, že debatu využívala k obstrukcím a odmítla také jednání s koalicí. O rozhodnutí ÚS i možných změnách v jednacím řádu sněmovny politici debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou.
před 34 mminutami

Víkend bude převážně zatažený a deštivý, v neděli se začne oteplovat

Nadcházející víkend bude převážně zatažený s občasným deštěm a přeháňkami, nejvyšší odpolední teploty vystoupají jen lehce nad dvacet stupňů Celsia, na severovýchodě bude ještě chladněji, v sobotu jen kolem šestnácti stupňů. K letním 25 stupňům se teploty začnou přibližovat až v neděli, kdy bude také o něco méně srážek i oblačnosti.
před 58 mminutami

Taxikářů přibývá. Pro ty zahraniční platí nová pravidla

V tuzemsku za posledních deset let výrazně vzrostl počet taxikářů. Jen v Praze jich podle odhadů v současnosti jezdí až šestnáct tisíc. Podstatný vliv na to mají alternativní služby, s nimiž narůstá počet zahraničních řidičů. I proto hlavní město iniciovalo úpravu zákona o silniční dopravě, která od začátku července pro zahraniční řidiče zpřísnila pravidla. Řadu dalších podmínek ale musí dlouhodobě splňovat i čeští taxikáři. Jaké to jsou a jak je to s maximální cenou za kilometr?
před 2 hhodinami

Nakažených žloutenkou typu A přibývá. Ochrání důsledná hygiena a očkování

Hygienici varují před prudkým nárůstem počtu nakažených žloutenkou typu A. Jen v Praze za první pololetí evidují přes 240 případů. Za celý loňský rok jich přitom bylo jen sedmatřicet. Nemoc obvykle začíná příznaky podobnými chřipce, následovat může žloutnutí bělma a pokožky. Chránit se lze důsledným dodržováním osobní hygieny a očkováním.
před 13 hhodinami

Část nemocnic stále řeší následky pátečního výpadku

Přestože se v nemocnicích v pátek kvůli rozsáhlému výpadku dodávek elektřiny spustily záložní zdroje, a nezbytná péče zůstala zajištěná, tak některá zařízení stejně zastavovala neakutní vyšetření na energeticky náročných přístrojích. Nejčastěji šlo o zobrazovací metody. Část pacientů tak dostala náhradní termíny. Rentgenová vyšetření přeplánovali například v Městci. Také v České Lípě posunuli dvěma pacientům vyšetření o několik dní, dalším dvěma dali termín až na konci července. Na pražské Bulovce hledali náhradní termín pro pět pacientů – většina z nich má už po zákroku, ten poslední ho absolvuje koncem tohoto týdne. Jednotky lidí v nejbližší době dostanou nový termín operace také v pražském IKEMu.
před 13 hhodinami

Důchodová reforma obstála před ÚS

Ústavní soud zamítl návrh poslanců ANO na zrušení důchodové reformy. Zákon kromě jiného postupně posouvá věkovou hranici pro odchod do penze. ANO mělo výhrady k obsahu zákona i k proceduře schvalování reformy. Podle ÚS projednávání zákona dostatečně vyvažovalo práva většiny a menšiny. Většina musí mít právo vládnout a menšina vyjádřit svůj názor, což bylo naplněno, řekl soudce zpravodaj Jiří Přibáň.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Vláda zakázala používat čínský DeepSeek ve státní správě

Vláda zakázala používat ve státní správě jakékoli produkty čínské společnosti DeepSeek. Rozhodla tak na základě doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), podle kterého existuje riziko při ochraně dat uživatelů produktů této společnosti. Po středečním jednání kabinetu to řekl premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Vysoké školy dostanou miliardy na navýšení počtu studentů zdravotnických oborů

Vláda ve středu schválila vysokým školám 12,8 miliardy korun na navýšení počtu studentů zdravotnických nelékařských oborů na období dvanácti let. Do roku 2037 by tak mělo přibýt více než 22 tisíc absolventů těchto oborů, zejména zdravotních sester. Po jednání kabinetu to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...