Hašiš cestoval v těle českých kurýrů z Dánska do Grónska. Policie proti gangu zasáhla

S hašišem spolykaným v ampulkách odletěli najatí čeští kurýři z Dánska do Grónska a zpátky zase přiváželi vydělané peníze schované pod oblečením. Detektivům se však během asi půlročního prověřování podařilo určit organizátory a členy mezinárodního gangu a zadokumentovat několik převozů hašiše. Grónské policejní orgány zadržely dva české kurýry přímo při pokusech o převoz jednoho kilogramu hašiše. V Česku pak bylo zadrženo pět osob.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

„Hlavním organizátorem skupiny byl občan Spojených států amerických žijící v Dánsku. Vyšší postavení v hierarchii skupiny měl rovněž český občan, který byl zapojen zejména do organizování cest a najímání kurýrů,“ informovala mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková. Vedle Čechů byli součástí skupiny občané USA a Grónska.

Hašiš nakupovali pachatelé v Dánsku, odkud jej prostřednictvím kurýrů dodávali s velkým finančním ziskem předem domluveným místním odběratelům v Grónsku. „Odměna kurýrů se pohybovala v řádech desítek tisíc českých korun, přičemž množství napolykaného hašiše představovalo přibližně jeden kilogram rozdělený do zhruba 200 ampulek,“ uvedla mluvčí.

Z Dánska s drogami, z Grónska s penězi

Kurýři zpravidla odjížděli do Dánska v doprovodu českého prostředníka, který byl v kontaktu s hlavním organizátorem. V Kodani strávili několik dnů v hotelu, kam byl hašiš v ampulích dodán. Po jeho napolykání byl kurýr doprovázen na letiště, odkud odcestoval do Grónska.

Zpět se kurýři vraceli zpravidla po několika týdnech, přičemž zpět do Dánska přiváželi hotovost získanou prodejem drog. Peníze, pašované většinou pod oděvem, poté předali hlavnímu organizátorovi, který jim část výdělku nechal.

Kromě vývozu hašiše se někteří členové skupiny rovněž okrajově zabývali i jeho dovozem do České republiky a distribucí na území Jihomoravského kraje.

Dva kurýři zadržení v Grónsku byli vydáni do České republiky. V Česku bylo zadrženo pět lidí, hrozí jim trest odnětí svobody až 18 let.

Prověřování trestné činnosti v souvislosti s operací s krycím názvem „NANUK“ zahájili detektivové koncem června 2016 na základě poznatku policistů služby kriminální policie Blansko. Na odhalování trestné činnosti se podílely policejní složky Dánska a Grónska a dále mezinárodní justiční organizace Eurojust.