Ředitelem Povodí Moravy bude Václav Gargulák, za úkol dostal ochranu proti povodni

Novým ředitelem Povodí Moravy bude od úterý Václav Gargulák, oznámil v Brně ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Gargulák byl například manažerem společnosti Yoplait. Povodí Moravy dočasně vedl Antonín Tůma od loňského prosince, kdy Jurečka odvolal tehdejšího ředitele Jana Hodovského. Podle Jurečky bude mít Gargulák hlavně tři úkoly, a to protipovodňové investice, investice do údržby vodních toků a zlepšení řízení lidských zdrojů.

Stavba opatření proti povodni v Přerově
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Nový ředitel povodí Václav Gargulák vzešel z výběrového řízení, kam se původně přihlásilo sedmnáct uchazečů. Do dalšího kola postoupilo šest z nich. „Byl doporučen výběrovou komisí. Je to člověk, který přichází z venku a nebyl uvnitř podniku. Je to člověk s velkými manažerskými zkušenostmi,“ poznamenal ministr Jurečka.

Gargulák působil na vysokých manažerských pozicích v několika velkých firmách. V posledních letech byl generálním ředitelem společnosti St. Nicolaus Group pro ČR, Slovensko a Maďarsko. Předtím působil od roku 1993 jako generální ředitel potravinářské firmy Galas a Yoplait Czech. 

Bílá místa na mapě

Podle ministra bude mít Gargulák za úkol dobudovat protipovodňovou ochranu. „U klíčových staveb po povodních v roce 1997 je mnoho bílých míst na mapě. Doděláváme Přerov, na Bečvě Skaličku, je připraveno výběrové řízení na klíčovou druhou etapu protipovodňových opatření v Olomouci a řešit se musí protipovodňová opatření v Brně. Je to jediné krajské město, kde to není dořešeno,“ uvedl Jurečka.

Dále bude podle ministra třeba investovat do údržby vodních toků. „Je to činnost, kterou má podnik plnit. Loni na to veškeré peníze nevyčerpal, naopak čerpal pouze asi 20 procent. Je potřeba výrazně přidat,“ dodal ministr. Podle něj bylo právě malé čerpání peněz ze státního rozpočtu jedním z důvodů, proč odvolal Hodovského.

Ministr dále bývalému řediteli Hodovskému vytýkal zpožděné termíny investic, chyby v zakázkách nebo časté střídání lidí v klíčových funkcích. Hodovský však s kritikou nesouhlasil a uvedl, že za důvod svého odvolání považuje studii vodního díla Čučice.

„Přestože je povinností státního podniku tyto studie provádět v souladu se zakládací listinou, byl jsem ministrem informován, že jde o zásadní chybu, neboť kvůli veřejné debatě kolem této lokality ztrácí politické body,“ prohlásil už dříve v prohlášení Hodovský. Proti přehradě na Oslavě se ohradilo podpisem v petici přes 20 tisíc lidí, kteří se obávají možného zatopení údolí říček Oslavy a Chvojnice.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí Moravy. Spravuje téměř 11 tisíc kilometrů vodních toků, přes 1100 km ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor nebo 175 jezů.