Soud přiznal členům údajného Zádamského gangu odškodné 5,5 milionu

Soud přiznal mužům, které stát v minulosti stíhal jako takzvaný Zádamského gang, nárok na zadostiučinění v celkové výši 5,5 milionu korun a úroky z prodlení za způsobenou nemajetkovou újmu. Verdikt není pravomocný, skupina se domáhá vyšších částek a stát trvá na zamítnutí žaloby. Soudkyně o nároku rozhodovala již potřetí, dva její předchozí verdikty zrušil odvolací senát.

Video Události
video

Soud přiznal členům údajného Zádamského gangu odškodné 5,5 milionu

Soudkyně Otília Hrehová snížila dříve přiznané odškodné těm z mužů, kteří byli v minulosti trestáni. Bratrům Milanovi a Petrovi Zádamským tentokrát nepřiznala navýšení částky o 100 tisíc korun za to, že se o nich mluvilo v médiích jako o gangu. Za každý den vazby dostali osvobození muži 1500 korun - maximum, které je možné přiznat. 

Obvodní soud pro Prahu 2 původně rozhodl, že stát má mužům za nezákonné trestní stíhání a vazbu zaplatit dohromady 4,3 milionu. Odvolací senát však rozsudek zrušil s tím, že verdikt byl paušální a nerozebíral zvlášť nároky každého z dvanácti žalobců.

Soudkyně poté mužům přiznala celkem 6,8 milionu, ani s tímto rozsudkem však odvolací senát nebyl spokojen a nařídil doplnit dokazování mimo jiné k trestní minulosti jednotlivých mužů a k důvodu, proč byli osvobozeni. 

Justici se v minulosti nepodařilo prokázat, že dvanáctičlenná skupina kolem Milana Zádamského vymáhala výpalné od podnikatelů na Karlovarsku. Obžaloba tvrdila, že muži při neplacení výpalného ničili provozovny, napadali hosty a hrozili likvidací rodin vydíraných.

Údajně také půjčovali peníze a násilím vymáhali jejich splacení i s vysokými úroky. Pražský vrchní soud je v roce 2010 definitivně zprostil viny ze zločinného spolčení a vydírání.