Soud členy Zádamského gangu definitivně zprostil viny

Praha - Údajní členové takzvaného Zádamského gangu dnes u pražského vrchního soudu vyslechli konečný osvobozující rozsudek. Odvolací senát zprostil dvanáctičlennou skupinu obžaloby ze zločinného spolčení, vydírání a dalších trestných činů, za které jí hrozilo až deset let vězení. Čtyři muže však potrestal za drobnější delikty podmíněnými tresty a ročním vězením.

Odvolací senát tak potvrdil verdikt Krajského soudu v Plzni z loňského prosince. Zamítl odvolání státního zástupce, podle něhož prvoinstanční trestní senát upřel poškozeným právo na soudní ochranu. „Obávám se toho, aby se občané, kteří se naskytnou ve stejné situaci, nerozhodli řešit věc jiným způsobem než soudní cestou,“ prohlásil státní zástupce Jaroslav Dolejší.

Podle obžaloby gang v západních Čechách působil od roku 1999, měl svoji hierarchii a členové přesně rozdělené role. Šéfem skupiny byl údajně Milan Zádamský. Gang prý nutil podnikatele platit za poskytování „ochrany“, nutil je zaměstnávat dosazené vyhazovače. V případě odporu podle spisu ničil provozovny, napadal hosty, hrozil likvidací dětí i celých rodin vydíraných. Skupina podle žalobců také lidem půjčovala peníze a násilím vymáhala jejich splacení i s vysokými úroky.

Reportáž Terezy Kručinské (zdroj: ČT24)

Někteří svědci skončili na psychiatrii

V případu byly podle žalobců desítky poškozených. Podle Dolejšího donutila situace některé z nich se odstěhovat, někteří pak skončili v psychiatrické léčebně. Soud však po výslechu klíčových svědků konstatoval, že skupině nelze trestnou činnost prokázat, některé skutky se ani nestaly. Ve výpovědích poškozených totiž byly značné rozpory. Právě role svědků v podobných případech je velmi složitá. Inspekce ministra vnitra v roce 2008 řešila podezření, že konkrétní policisté vynášejí informace o vyšetřování kauzy Zádamských a mohli tak  některé svědky ohrozit. „Proti takovéhle skupině se velmi těžko vypovídá… on samozřejmě to řekl jednou, ale dvakrát to nezopakuje, protože ví, co by ho mohlo čekat,“ vysvětluje investigativní reportér MF Dnes Janek Kroupa.

Podle soudce Zdeňka Sováka provedl prvoinstanční soud veškeré možné dokazování a rozpory ve výpovědích posoudil správně ve prospěch obžalovaných. Odvolací senát pak podle něj neměl možnost měnit jeho skutkové závěry. Podle Zádamského advokáta Václava Vladaře bylo důvodem osvobozujícího rozsudku především to, že svědci vypovídali jinak v přípravném řízení a jinak u soudu. Policisté jim totiž podle něj nedokázali položit dotazy, na které se nakonec zeptal až jeho klient. Zádamský označil kauzu za „velké faux pas státních zástupců z Plzně“. Svědci pak podle něj nehorázně lhali a věděla to i policie. Za obvinění prý můžou fámy, které podporovaly i novináři.

Odsouzeni byli nakonec čtyři lidé. Dušan Orečko a Martin Bláha dostali za výtržnictví na dvou diskotékách roční nepodmíněný trest. Alan Treml odešel s podmínkou za uplácení městských strážníků. Podmíněný trest dostal také Marek Pruckl, důvodem bylo nedovolené ozbrojování.

Proces byl rozsahem a délkou trvání trestné činnosti srovnáván s kauzou Berdychova gangu, spis má přes 10.000 stran, ve věci se konalo 63 hlavních líčení. Zádamský byl v únoru propuštěn z vazby, ve které strávil přes dva roky. Na základě jeho případu Ústavní soud zrušil ustanovení trestního řádu o trvání vazby lidí zproštěných obžaloby u soudu prvního stupně. V současnosti se dostanou na svobodu, i když se státní zástupce odvolá k vyšší instanci.

Zádamský bude zřejmě žádat náhradu škody

V květnu pak Ústavní soud rozhodl, že ponecháním Zádamského ve vazbě po prvoinstančním osvobozujícím rozsudku porušily soudy jeho práva. Podle Vladaře bude Zádamský s největší pravděpodobností požadovat po státu za 32 měsíců trvající vazbu náhradu škody. Protože prý měl prosperující firmu, budou se jeho požadavky za ušlý zisk pohybovat v řádech milionů korun.

Načítání...