Mám střet zájmů, ale nezneužívám ho... a další výroky roku 2016

Spory kolem vztahů s Čínou a návštěvy čínského prezidenta i dalajlamy, bonmoty Miloše Zemana, rostoucí vliv vicepremiéra Andreje Babiše na úkor premiéra Bohuslava Sobotky, ale také překvapivé zvraty v několika velkých kauzách nebo sílící snahy o omezování svobod. I takový byl rok 2016 – připomeňte si ho ve výběru nejzajímavějších výroků.

Čapí hnízdo bylo dětí

„Farmu Čapí hnízdo vlastnili v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky. Proč jsem nechtěl říci jména akcionářů? No, protože jsem nechtěl ohrozit moje děti. Svoji rodinu, to je to nejcennější, co mám. Proto jsem se ne vždy vyjadřoval správně. Nemohl jsem říct pravdu, toto přece musí každý rodič pochopit.“

ANDREJ BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a šéf hnutí ANO, musel na mimořádné schůzi sněmovny vysvětlovat otázky kolem své farmy Čapí hnízdo. Ta získala 50milionovou dotaci poté, co ji Babiš převedl na členy své rodiny, protože jako součást jeho koncernu by na peníze z EU nedosáhla. Po několika letech se pak farma vrátila zpět mezi Babišovy podniky. Ministr odmítl, že tím spáchal dotační podvod, věc už ale prošetřuje Evropský úřad proti podvodům.

obrázek
Zdroj: ČT24

„Další z vykonstruovaných kampaní je kampaň o mém střetu zájmů. Ano, mám střet zájmů. Ale já ho nezneužívám. Já jsem do politiky nechtěl. Vy jste mě zplodili. ODS a zkorumpovaný Kalousek,“ dodal Babiš už za hlasitého smíchu většiny poslanců.

Konec jednoho přátelství

„Věděl jsem celou dobu, že je alibista, egoista a oportunista. Myslel jsem, že náš vztah je ale nějak speciální. Není.“

MAREK DALÍK, lobbista a bývalý přítel premiéra Mirka Topolánka, si v posledním rozhovoru před nástupem do vězení posteskl nad tím, že mu Topolánek v kauze Pandur přitížil svou výpovědí u soudu. Dalík si odpykává čtyřletý trest za pokus o podvod – podle rozsudku lobbista předstíral, že může zakázku na nákup pandurů ovlivnit a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze.

Dalík nastupuje do vězení
Zdroj: ČT24

Podruhé sedět nepůjdu

„Ovlivňování projektů za mého působení na ROP existovalo s vědomím karlovarských politiků i politiků z Ústeckého kraje. A budu si za tím stát a to, co tvrdím, je pravda pravdoucí. (…) Podruhé nepůjdu sedět za něco, co jsem neudělal. Přišel jsem o všechno, o rodinu, o postavení, o bydlení.“

PETR KUŠNIERZ, bývalý ředitel úřadu Regionálního operačního programu Severozápad, začal spolupracovat s policií a rozhodl se vypovídat u soudu o manipulacích s eurodotacemi. Ukázal na tři desítky regionálních politiků a podnikatelů, kteří se podle něj na ovlivňování projektů podíleli. V prosinci pak policie i díky jeho svědectví obvinila 24 lidí – mimo jiné bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou, starostu Chebu Petra Navrátila, podnikatele Daniela Ježka nebo bývalého senátora Alexandra Nováka.

Petr Kušnierz před soudem
Zdroj: ČT24/Kateřina Šulová

Sbližování s Čínou

„Je to nový začátek, protože mezi Čínou a bývalou vládou České republiky byly velmi špatné vztahy. Ta vláda velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie. Teď jsme znovu nezávislá země a formulujeme svou zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech. Nevměšujeme se do zájmů žádné jiné země.“

MILOŠ ZEMAN, prezident republiky, v projevu v čínské státní televizi mluvil o restartu vzájemných vztahů, a to jen pár dnů před návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Bývalý premiér Petr Nečas na to zareagoval tím, že to naopak byla právě jeho vláda, která před čtyřmi lety kritikou „dalajlamismu“ zahájila obrat ve vztahu k Číně. Opozice prezidentova slova kritizovala jako zbytečně servilní.

obrázek
Zdroj: ČT24

Praha má Lítačku

„Dvouslovné názvy byly příliš dlouhé a název tramvajenka neprošel zase kvůli tomu, že s kartou lze jezdit nejen v tramvajích.“

ADRIANA KRNÁČOVÁ, pražská primátorka (ANO), vysvětlovala důvody pro pojmenování nové karty pro cestování hromadnou dopravou Lítačka. Pražané i jazykovědci se volbě názvu podivovali a upozornili na to, že slovo lítačka se pro průkaz na MHD používá především ve východních Čechách a na Moravě, nikoli ale v Praze. Jako lítačku slovníky označují také leteckou záchrannou službu, hlídku vojenské policie nebo průjmové onemocnění.

obrázek
Zdroj: ČT24

Unavení ministři

„Potřebujeme novou krev. Proto jsem se rozhodl, že obměním svůj tým. A to jak na úrovni vlády, tak ve strukturách strany. Někteří kolegové jsou unaveni a potřebují vystřídat.“

BOHUSLAV SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD, v dopise členům strany nečekaně oznámil změny ve vládě. Kabinet tak koncem listopadu opustil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier. Nahradil je Miloslav Ludvík a Jan Chvojka. Sobotka zároveň pokáral straníky za vlažný přístup v kampani před krajskými a senátními volbami, jejichž výsledky sám označil za neúspěch.

obrázek
Zdroj: ČT24

„Kdyby se stejně hloupě a dětinsky jako Miloš Zeman choval panovník libovolné monarchie v EU, vyhlásil by mu lid republiku. Republiku, ne postsovětskou gubernii.“

MIROSLAV KALOUSEK, předseda TOP 09, reagoval na prezidentovo prohlášení, že končícímu ministrovi Jiřímu Dienstbierovi nejen nepoděkuje za jeho práci ve vládě, ale že ho ani nepřijme na Pražském hradě. 

Profík v dresu pacientů

„Přijdete k lékaři a máte jistotu, že ať jste docent, nebo zedník, dostanete úplně stejnou péči. To musí zůstat. (…) Teď nastupuje profík v dresu pacientů. A pod mým vedením bude ministerstvo zdravotnictví ministerstvem pacientů.“

MILOSLAV LUDVÍK, nastupující ministr zdravotnictví (ČSSD), po schůzce s prezidentem popsal své priority pro následujících 11 měsíců v čele resortu. Média v reakci na výrok připomněla pět let staré video, na němž Ludvík vysvětloval lékařům motolské nemocnice fungování systému protekčních pacientů, tzv. kulichů, a zdůrazňoval, jak jsou takoví lidé pro zařízení důležití.

Prezident jmenoval Miloslava Ludvíka ministrem zdravotnictví
Zdroj: ČT24

Z bazénku na pracák

„Dnes večer jsme byli v Sudoměřicích na dobrém moravském víně, okoštovali jsme i dobré moravské škvarky. Máte pocit, že naše tradice jsou ohroženy? Zapalte ohně a dejte najevo, že my se svých tradic nevzdáme!“

ZDENĚK ŠKROMACH, tehdejší místopředseda Senátu (ČSSD), se ve svém předvolebním videu nazvaném „Hovory pana Selfie z bazénku“ dotkl tématu migrace. Z nafukovacího bazénu a s plápolajícím ohněm za zády prohlásil, že kdo z příchozích se nechce přizpůsobit, musí si najít jinou zemi. Na voliče ale apel příliš nezabral, Škromach v druhém kole prohrál s kandidátkou lidovců Annou Hubáčkovou a pár dní po volbách se šel zaregistrovat na úřad práce.

Zdeněk Škromach u svého legendárního bazénku
Zdroj: Igor Zehl/ČTK

Nejlepší ministr financí

„Nejlepším ministrem financí jsem byl samozřejmě já.“

VÁCLAV KLAUS, bývalý prezident, premiér a ministr financí, takto odpověděl v pořadu Hyde Park ČT24 divákovi na otázku, kdo byl podle něj nejlepším ministrem financí. Klaus byl správcem československé státní pokladny od 10. prosince 1989 do 2. července 1992.

obrázek
Zdroj: ČT24

Firma má i personální oddělení

„Říká se to o každých volbách, takže neřeknu, že ty následující budou nejdůležitější, ale myslím si to. Budeme si v nich příští rok na podzim moci vybrat vedle normálních stran také firmu, dokonce rodinnou firmu, stále více prosperující. Věřím, že nám včas dojde, že každá firma má své personální oddělení, kde jsou připravené formuláře s výpověďmi. To je přece firma. Firma se liší od politické strany také tím, že se v ní doopravdy nehlasuje.“

PETR PITHART, bývalý premiér a senátor (KDU-ČSL), dnes pedagog, ve svém projevu 17. listopadu na Albertově ostře kritizoval nejen rozdělování společnosti na uměle vytvořené skupiny, jako je „pražská kavárna“ či „venkovská hospoda“, ale také sílící vliv vicepremiéra Andreje Babiše a jeho názor, že by stát měl být řízen jako firma. Pithart za svá slova sklidil na zaplněném Albertově několikrát velký potlesk.

Petr Pithart na Albertově 17. listopadu 2016
Zdroj: Radek Petrášek/ČTK

Za hanobení vězení

„Návrh vychází z toho, jaký je vývoj v Česku, a to, co se v posledních měsících a letech děje. Je to reakce na to, že jsme zřejmě nedozráli do stavu, kdy bychom nemuseli některé projevy upravovat veřejným trestním právem.“

ZDENĚK ONDRÁČEK, poslanec KSČM, zdůvodňoval svůj návrh vrátit do trestního zákoníku čin veřejného hanobení prezidenta. Za jeho spáchání by lidem hrozilo až roční vězení. K návrhu se přidala šedesátka poslanců z KSČM, ČSSD, ANO a Úsvitu, většina z nich ale později svou podporu odvolala. Pravicová opozice označila návrh za normalizační a za „návrat ke komunistické ochraně papalášů“.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček
Zdroj: ČT24

Dalajlama v Praze

„Řekl mi to přímo pan prezident, že když se sejdu s dalajlamou, bude můj strýc (pamětník holocaustu Jiří Brady) ze seznamu vyškrtnut. A to se také stalo.“

DANIEL HERMAN, ministr kultury (KDU-ČSL), uvedl, že se ho prezident Miloš Zeman snažil odradit od setkání s tibetským duchovním vůdcem. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček označil Hermanovo obvinění za „zkazky“ a ministra vyzval, aby se styděl.

„Myslím, že dalajlama je vhodný partner pro meditaci. A až já někdy ke stáru, to znamená v 90 letech, budu meditovat a dalajlama ještě bude žít, tak si ho možná jako penzista na Vysočině pozvu. Ale jako politik bych poškodil zájmy své země.“

MILOŠ ZEMAN, prezident republiky, kritizoval setkání ministra kultury Daniela Hermana s dalajlamou. Podle něj tím ministr nerespektuje postoj vlády a měl by z ní odejít. Herman oponoval tím, že dalajlamu přijal jako představitele významného světového duchovního směru, což mu náleží, neboť do jeho resortu spadá agenda církví, a tedy i duchovních věcí.

obrázek
Zdroj: ČT24

Účtenkový koncentrák

„Budeme šťastni za každého, kdo z toho koncentračního tábora unikne, ale především chceme ten koncentrační tábor zrušit.“

MIROSLAV KALOUSEK, předseda TOP 09 a bývalý ministr financí, vyzval vládu, aby nespouštěla k 1. prosinci elektronickou evidenci tržeb. Za příměr se později omluvil, ale dodal, že evidence tržeb nepomůže k lepšímu výběru daní, jen to podle něj bude další „nesmyslná buzerace“. Rozčílil ho především fakt, že ministr financí i vládní lidovci přišli na poslední chvíli s návrhy na některé výjimky z evidence tržeb.

obrázek
Zdroj: ČT24

Důležitý i zbytečný Senát

„Senát je důležitá součást demokratického fungování naší země.“ – „Senát je de facto zbytečný, zpomaluje legislativní proces, stojí 600 milionů korun ročně a navíc ztratil kompetenci volit prezidenta.“

ANDREJ BABIŠ, vicepremiér, ministr financí a šéf hnutí ANO, poupravil svůj názor na Senát během několika dnů. Zatímco první větou lákal na předvolebních letácích lidi k urnám, druhý výrok pronesl krátce po zveřejnění výsledků. Do druhého kola senátních voleb sice postoupilo čtrnáct kandidátů za hnutí ANO, svůj duel však vyhráli pouze tři z nich.

obrázek
Zdroj: ČT24

Alkohol za řidítky

„Lidský život máme jen jeden, je krátký a měli bychom si ho užívat. Neznám cyklistu, který bude mít 0,8 promile a přestane pít. Každý si dá více skleniček piva nebo vína. Nemyslím si, že jsme připraveni na to, abychom byli schopni tuto hranici dodržovat.“

JOZEF REGEC, senátor a bývalý reprezentant v cyklistice, protestoval proti novele zákona o provozu na pozemních komunikacích, která by dovolila cyklistům mít v krvi až 0,8 promile. Senát ji přesto nejtěsnější většinou schválil. Alkohol by byl za řidítky povolen jen na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy. Další podmínkou je to, že alkohol nevyloučí schopnost cyklisty řídit kolo.

Cyklista před vyhrazeným přejezdem
Zdroj: ČT24

Neviditelný Schapiro

„Někteří lidé se ptají, jestli má můj manžel schopnost stát se neviditelným. Ano – ale jen když jde o domácí práce.“

TAMAR NEWBERGEROVÁ, manželka amerického velvyslance v ČR Andrewa Schapira, reagovala na výroky prezidenta Miloše Zemana a jeho mluvčího. Zeman nejprve zkritizoval Schapira za to, že chyběl na oslavách státního svátku 28. října ve Vladislavském sále. Fotografie a videa z místa ale ukázaly, že se prezident mýlí. Výzvy k omluvě Hrad nejprve odmítl s tím, že není třeba „omlouvat se neviditelnému.“ Později na webu uvedl, že pokud informace o Schapirově nepřítomnosti nebyla správná, prezident se omlouvá.

Andrew Schapiro na Pražském hradě 28.10. 2016
Zdroj: ČT24

S Opencard nemám nic společného

„Primátor s Opencard jako jedním z tisíců projektů nemohl mít nic společného. Tím spíše já. Považuji se za velmi průměrného uživatele elektronických služeb. Umím zapnout a vypnout počítač. Rozhodně nemohu po odborné stránce za tento projekt nést odpovědnost. Rozhodnutí rady považuji za symptomatický projev duševního onemocnění, které je charakteristické absolutní ztrátou soudnosti.

PAVEL BÉM, bývalý pražský primátor (ODS), se ohradil proti tomu, že by mohl mít cokoli společného s kartou Opencard, kterou Praha zavedla za jeho éry a dosud město stála přes 1,7 miliardy korun. Pražská rada v listopadu rozhodla, že podá žalobu o náhradu škody, která má podle radních vést ke stíhání zodpovědných politiků včetně exprimátora Béma a části rady, jež smlouvy k Opencard schvalovala.

Pavel Bém
Zdroj: isifa/LN/František Vlček

D8 po 32 letech (ne)dokončena

„Masiv začal reagovat na zrychlené stavební práce. Stav není nijak kritický, protože stavební objekt sám o sobě nevykazuje geodetické změny. Nicméně ukazuje se, že v hloubkách 18 až 20 metrů pod dálnicí se začínají objevovat místa, kde máme napjatou hladinu podzemní vody a kde částečně dochází k posunům.“

JAN KROUPA, generální ředitel ŘSD, jen několik hodin před otevřením posledního úseku dálnice D8 oznámil, že provoz na prackovické estakádě bude omezen a sveden do jednoho jízdního pásu. Čtyřiadvacetihodinové měření totiž prokázalo, že podloží se dalo znovu do pohybu. Dálnice je tak sice po 32 letech dokončena, starosti s ní ale zdaleka nekončí.

obrázek
Zdroj: ČT24

Vítězství Trumpa i Klause

„Donald Trump symbolizuje naprosté zoufalství a beznaděj republikánské strany v USA, což už předvedla v řadě předchozích prezidentských voleb. Jsem šťasten, že nejsem Američanem, protože mám pocit, že bych v letošním roce nemohl přijít k volbám.“ – „Radost, pocit obrovského vítězství, prostě něco, co člověk ani nedoufal, že by se mohlo podařit.“

VÁCLAV KLAUS, bývalý prezident, v březnu prohlásil, že ze dvou hlavních kandidátů v amerických prezidentských volbách by nevolil ani jednoho a raději by nehlasoval. V listopadu, po ohlášení Trumpova vítězství, už se exprezident „samozřejmě radoval“ a jeho institut se zároveň označil za jednoho z vítězů voleb.

obrázek
Zdroj: ČT24

Boj s dobrotrusy

„Zákon není o kouření, ale o tom, kam až dobrotrusové zavedou naši společnost. Teď se nekuřáci chvíli radují, ale až nám tito lidé nadiktují, že můžeme jíst jenom rostlinnou stravu, protože živočišná je špatná a ještě k tomu dochází k nechutnému zabíjení kuřátek a kraviček, tak se začnou divit.“

JAROSLAV KUBERA, předseda senátorského klubu ODS a také náruživý kuřák, okomentoval schválení zákazu kouření v restauracích. Pokud novela projde i Senátem a podepíše ji prezident, začne platit v květnu 2017.

obrázek
Zdroj: ČT24