Babišovým náměstkem pro rozpočet bude Petr Pavelek

Novým náměstkem ministerstva financí pro rozpočet se od října stane Petr Pavelek. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdilo ministerstvo v tiskové zprávě. Místo náměstka bylo od jara neobsazeno poté, co dosavadní náměstek Jan Gregor odešel k Evropskému účetnímu dvoru.

Petr Pavelek už na ministerstvu financí působí, od roku 2010 je ředitelem odboru řízení státního dluhu a finančního majetku. Podle serveru Lidovky.cz komise vybrala dva kandidáty, z nichž si měl jednoho ministr Andrej Babiš (ANO) zvolit. Šlo o Pavelka a Karla Tylla, dosavadního ředitele právě pro státní rozpočet. 

Předchozího náměstka pro rozpočet Jana Gregora nominovala Sobotkova vláda coby českého zástupce u Evropského soudního dvora. Ministr financí tak přišel už o čtvrtého náměstka z původního týmu.

V červnu 2015 zbavil ministr funkce prvního náměstka Lukáše Wagenknechta. Ten tehdy uvedl, že byl odvolán bez udání důvodu, a odmítl Babišem nabízenou pozici politického náměstka. Měsíc před tím skončil ve funkci náměstek pro oblast mezinárodních vztahů Martin Pros, který předtím požádal Českou národní banku o prověření možných manipulací s pražskou mezibankovní sazbou PRIBOR. A kvůli přijetí služebního zákona loni skončila i Simona Hornochová, která se do nového výběrového řízení nepřihlásila.

Po odchodu Gregora z ministerstva vyzýval premiér Sobotka k co nejrychlejšímu jmenování nového náměstka. „Teď je, myslím, velmi důležité, aby za pana Gregora ministr financí našel rychle kvalitní náhradu. Je to v citlivém období, připravuje se rozpočet na příští rok,“ uvedl letos v červnu Sobotka. Nový náměstek ale musel projít výběrovým řízením podle služebního zákona, Pavelek tak nastupuje až od prvního října.