Zeman jmenoval Beka rektorem, ale nesetkal se s ním

Mikuláš Bek bude rektorem Masarykovy univerzity i v dalším funkčním období. Prezident Miloš Zeman ho jmenoval, nicméně dekret mu pouze zaslal po ministryni školství.

Prezident obvykle zve rektory při jmenování na Pražský hrad, kde jim dekret předá při slavnostním ceremoniálu, Mikuláš Bek se ale tohoto postupu nedočkal. „Příslušný jmenovací dekret byl dnes zaslán ministryni školství, mládeže a tělovýchovy společně s dopisem prezidenta republiky a s žádostí o předání dekretu jmenovanému,“ řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman má podle něj právo zvolit si variantu, jakým způsobem dekret předá. „Může si zvolit variantu předání na Pražském hradě, může ale také zvolit variantu předat tento jmenovací dekret prostřednictvím školství a takto to pan prezident také učinil,“ dodal Ovčáček. Nevidí důvod, proč záležitost zdůvodňovat.

Ministryně školství Kateřina Valachová (za ČSSD) prezidentovo rozhodnutí o Bekově jmenování již obdržela. V pátek se má setkat s rektorem Masarykovy univerzity a požádala o setkání také prezidenta republiky. O čem přesně chce Valachová se Zemanem hovořit, nicméně ministerstvo upřesnit nechtělo. 

Miloš Zeman na návštěvě Jihomoravského kraje
Zdroj: ČT24/ČTK

Spory v minulosti

Mikuláš Bek tak o svém jmenování ani nevěděl, informace k němu dorazila z médií. V minulosti ho však se Zemanem pojily spory. Na podzim 2013 neumožnil Bek Zemanovi vystoupit před studenty univerzity. Jako důvod uvedl blížící se volby do Poslanecké sněmovny a snahu udržet politickou neutralitu na akademické půdě. Prezident Beka následně dvakrát nepozval na oslavy 28. října. Na dotaz, zda za osobním nepředáním dekretu jsou osobní spory, Ovčáček řekl, že dostatečnou odpovědí je, že Zeman jmenování podepsal.

  • "K formě předání dekretu se nechci vyjadřovat, protože platí: de gustibus non est disputandum. Tedy o vkusu se sice dá vést spor, nedá se ale rozhodnout rozumnou diskusí. A vkus máme odlišný," napsal Mikuláš Bek na sociální síti.

Padesátiletý muzikolog Mikuláš Bek řídí druhou největší univerzitu v Česku od roku 2011. Znovu byl do funkce rektora navržen akademickým senátem univerzity v dubnu, přičemž byl jediným kandidátem. Dostal 41 hlasů, pět členů senátu hlasovalo proti, tři se zdrželi. S jeho jmenováním na začátku července vyslovila souhlas i vláda. 

Zlepšit mezinárodní hodnocení i mezioborovou spolupráci

Vedle jiných úkolů chce pracovat na sblížení přírodovědných a humanitních oborů. Staronový rektor chce pracovat také na posunu univerzity ve světových žebříčcích vysokých škol. Cestou k tomu má být snižování počtů studentů připadajících na jednoho učitele, větší internacionalizace školy a posilování mezioborové spolupráce na výzkumných projektech s mezinárodním přesahem. Nové funkční období Bekovi začne 1. září, potrvá čtyři roky. 

Ze životopisu Mikuláše Beka

Narodil se 22. dubna 1964 ve Šternberku.

Vystudoval hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně, později absolvoval doktorské studium hudební vědy na Univerzitě Karlově v Praze a v roce 2004 byl habilitován na Masarykově univerzitě pro obor muzikologie.

Nejprve pracoval na katedře hudební vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, v letech 1991 až 2004 byl odborným asistentem katedry muzikologie FF Univerzity Palackého v Olomouci a Ústavu hudební vědy FF UK a v letech 1999 až 2004 Ústavu hudební vědy FF MU, který i vedl.

V letech 2004 až 2005 byl prorektorem MU pro vnější vztahy, v letech 2005 až 2011 prorektorem pro strategii a vnější vztahy.

Od roku 2013 je místopředsedou České konference rektorů pro oblast vzdělávání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ministerstvo vnitra odhalilo kyberútok na systém úřadu

Ministerstvo vnitra (MV) odhalilo kybernetický útok na systém úřadu, byl odpojen, sdělil šéf resortu Vít Rakušan (STAN). Incident je závažný, nedošlo však k úniku osobních dat ani důležitých nebo utajovaných informací, dodal. Zasaženy nebyly ani systémy kritické infrastruktury, tedy ani systémy policistů nebo hasičů. Ministr nevyloučil zapojení cizího státu. Úřad útok nahlásil Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a centrále proti kyberkriminalitě.
12:00Aktualizovánopřed 1 mminutou

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Provozovatel přenosové soustavy ČEPS představil dosud shromážděné informace k pátečnímu rozsáhlému výpadku elektřiny v části Česka. „Problém je, že došlo k násobení poruch. Kdyby došlo k samotnému pádu vodiče a nenásledovaly by to další tři doprovodné prvky, tak by soustava vydržela,“ sdělil šéf ČEPSu Martin Durčák. ČEPS také oznámil, že ve čtvrtek zahájil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení s termovizí. Výsledky budou v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 21 mminutami

Soudce, jenž měl vynést rozsudek v kauze Čapí hnízdo, navrhla policie obžalovat

Policisté ukončili vyšetřování bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalky. Podle policie si měl z počítače neoprávněně stáhnout rozsudek Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023 a pak jej předat novinářům, za což ho navrhli obžalovat. ČT to řekl vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 Jan Vychyta. Kydalka přitom případ Čapí hnízdo nesoudil. Loni u městského soudu skončil, odešel do předčasného důchodu. V případě odsouzení mu hrozí až tři roky vězení.
před 36 mminutami

BIS odhalila několik pokusů o sabotáže

Přes peníze a úsilí, které ruské tajné služby věnují snahám o verbování lidí za účelem páchání sabotáží v Evropské unii, vedla tato činnost v Česku jen k méně závažným bezpečnostním incidentům, uvedla ve výroční zprávě za loňský rok Bezpečnostní informační služba (BIS). Fenomén měl tak v Česku podle kontrarozvědky spíše mediální než reálný dopad. Dodala, že odhalila několik pokusů o sabotážní akce.
10:23Aktualizovánopřed 39 mminutami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obrana pohrozila odstoupením od miliardové smlouvy na děla Caesar

Existuje riziko, že děla Caesar nesplní klíčové technické požadavky české armády, uvedlo ministerstvo obrany. V krajním případě by mohl úřad od zakázky za 10,3 miliardy korun odstoupit. Resort uzavřel s francouzskou firmou Nexter Systems, nyní KNDS France, smlouvu na 52 houfnic v roce 2021, o rok později přibyl dodatek na dalších deset. Armáda jich tak má dostat 62. Na zálohách dosud Česko uhradilo 7,2 miliardy.
10:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Politologové v Událostech, komentářích rozebírali efektivitu předvolebních koalic

Politické strany a hnutí pracují na kandidátních listinách pro podzimní volby do sněmovny. Mezi velkými i menšími uskupeními se tak vedou debaty o možném spojování do koalic a pořadí jejích zástupců na kandidátkách. U spojování politických sil záleží na konkrétní situaci, uvedla v Událostech, komentářích politoložka Vladimíra Dvořáková. Vyplatit se to podle ní může, pokud strana chce snížit konkurenci a tématy partnerské strany neodradí vlastní voliče. Spolupráce pak může drhnout například na ekonomických či bezpečnostních otázkách, upozornil politolog Miloš Brunclík. Debatu moderovala Barbora Kroužková.
před 1 hhodinou

Energie zlevňují, už ale ne tak výrazně

Ceny energií v Česku klesají. Dodavatelé své nabídky v posledních měsících zlevňují – i když ne tak výrazně jako v předešlém období. Někteří plánují další snížení cen na podzim. Analytici se proto shodují, že nadcházející topná sezona bude v průměru levnější než ta předchozí. Část z nich ale zároveň upozorňuje, že v dlouhodobějším horizontu mohou energie začít spíš zdražovat, a radí současné ceny si pojistit na delší dobu.
před 2 hhodinami
Načítání...