Chovanec: Musí si uvědomit, že jsou tu na návštěvě

„Požadují okamžité propuštění, odchod do Německa, navrácení mobilních telefonů a peněz – a to odporuje českému právnímu řádu,“ prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který se vydal do Bělé pod Bezdězem, kde se ve čtvrtek večer pokusilo zhruba 50 až 60 běženců utéct ze zařízení pro cizince. Po jeho odjezdu začali uprchlíci bělské zařízení demolovat, policie už situaci uklidnila.

„Ti lidé, kteří tady jsou, si musí uvědomit, že přišli do cizí země, jsou tu na návštěvě a musí dodržovat zákony České republiky,“ dodal ministr. Mluvčí cizinecké policie Rendlová nicméně prohlásila, že cizinci v zařízení nijak nestrádají, mají možnost si zatelefonovat i nakoupit.

Po jednání s místními zaměstnanci a policisty Chovanec nakonec prohlásil, že je potřeba posílit policejní ochranu zařízení. Policisté kvůli tomu budou staženi z jiných krajů. Měla by vznikat také nová zařízení pro uprchlíky, do konce roku by pro ně mělo být v Česku vytvořeno 1200 míst. „Dnes jsme se seznámili s rozhodnutím Ústavního soudu, které by v budoucnu mohlo znamenat, že migranty, kteří jsou registrováni v některé z členských zemí při vstupu do Schengenu, bychom v budoucnu už nemohli zadržovat,“ řekl Chovanec. Některé kapacity by se tak podle něj výrazně uvolnily.

Chovancova návštěva uprchlíky příliš neuspokojila

Po odjezdu ministra a policejního prezidenta Tomáše Tuhého ale začali uprchlíci demolovat místní zařízení a opět se pokusili o útek. „Krátce po 14. hodině během krátkého časového sledu dorazilo asi sedm policejních dodávek,“ uvedla redaktorka České televize Michaela Vašinová přímo z Bělé. Na místo rovněž vyrazil policejní vrtulník. „Dokonce je slyšet hlasité skandování. Říkají různá hesla jako 'Freedom' čili 'Svoboda' a podobně,“ dodala Vašinová. Policii se podařilo po několika desítkách minut situaci uklidnit.

Otázkou je, zda je to reakce na ministrovu návštěvu. „Je to pravděpodobné, i uprchlíci určitě viděli kamery, které byly uvnitř areálu, a když slyšeli od ministra Chovance, že všechny jejich požadavky zamítá, že jsou v rozporu s českými zákony, je možné, že v souvislosti s touto situací takto reagují,“ uvedla Vašinová.

Uprchlíci v Bělé vědí, že je čeká vyhoštění

„Cizinci standardně a běžně protestují. Věci jako hladovky, sebepoškozování nebo i demonstrativní sebevraždy se v těchto zařízeních dějí,“ uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Areál v Bělé totiž slouží k zajištění cizinců, kterým cizinecká policie vydala rozhodnutí o správním vyhoštění ze země. „Jsou to lidé, u kterých se bude zjišťovat totožnost, nebo se budou vracet do domovského státu, nebo se budou vracet na Dublinskou dohodu a tak dále,“ dodala Rendlová.

Takovéto zařízení je v Česku pouze jedno. Jelikož ale nestačily kapacity, tak se před dvěma týdny provizorně otevřel ještě areál v Zastávce u Brna. V Bělé je momentálně asi 380 uprchlíků, v zastávce 120. Všechna ostatní zařízení v tuzemsku jsou určena pro žadatele o azyl, kde je jiný režim. Tyto žadatele o azyl nestřeží policisté a mohou ze zařízení volně odcházet.

Branky vytrhli, zastavil je ale plot

Běženci se vzbouřili ve čtvrtek, když v bělském areálu v prostoru pro vycházky vytrhli dvě branky. Nepodařilo se jim ale poškodit oplocení areálu a nikdo neuprchl. „V noci se nic nestalo, ani teď ráno. Je tam klid, v pohotovosti je zásahová jednotka. Včera tam bylo domluveno, že dnes s nimi bude nějak diskutováno. Chtějí, aby je někdo vyslechnul a vysvětlil, proč tam jsou tak dlouho, a nějakým způsobem s nimi diskutoval,“ řekla Rendlová.

  • Ještě dnes by do Bělé mělo dorazit i 76 cizinců, které policie zadržela na Tachovsku v nákladním prostoru auta. Podle dostupných informací jsou to občané Pákistánu, Afghánistánu a Sýrie.
  • Podle ministra vnitra Milana Chovance uvažuje resort kvůli přílivu běženců o zpřísnění kontrol na hranicích. "Připravujeme se i na možné nasazení druhého stupně ochrany hranic, téměř 100 migrantů za jeden den už je poměrně vysoké číslo, může se stát, že vláda 20. srpna dostane od ministerstva vnitra návrh, aby se zpřísnily kontroly na hranicích České republiky, což bude vázat kapacity policie. A my vedle toho potřebujeme finanční prostředky," doplnil Chovanec.

„Myslím, že to nebylo nějak zásadně dramatické. Byli tady kolegové vyjednavači, kteří cizincům vysvětlili situaci, mluvili s nimi a oni situaci pochopili,“ dodal po pokusu o útěk ředitel cizinecké policie Milan Majer. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že do Bělé přijelo pro jistotu ještě několiko desítek policistů z Prahy.

Místní byli v klidu, pak podle starosty pocítili nervozitu

 Radnice v Bělé zprvu žádné obavy obyvatel ani větší reakce na čtvrteční situaci neuváděla. "Samozřejmě obyvatelé zaregistrovali větší pohyb policejních vozů, když přijížděly posily, ale jinak se to města vůbec nedotklo," řekl starosta Milan Lomoz.

Později už ale mluvil o nervozitě mezi místními. "To je asi zcela pochopitelné, i když zatím se ten problém fakticky do města nepřelil. Jednak díky naší dohodě s ministrem, jednak i díky tomu, že policie to zatím zvládá a opravdu to drží v areálu Jezové... V momentě, kdy by se na situaci začalo něco měnit, začalo by se to promítat do života města, pak bychom museli hledat další řešení," prohlásil.

Ještě dnes by do Bělé mělo dorazit i 76 cizinců, které policie zadržela na Tachovsku v nákladním prostoru auta. Podle dostupných informací jsou to občané Pákistánu, Afghánistánu a Sýrie.

  • Areál v Bělé na Mladoboleslavsku je v lese asi pět kilometrů od města Bělá pod Bezdězem.
  • Zařízení pro uprchlíky vzniklo počátkem 90. let v objektech, které předtím používala sovětská armáda.
  • Vláda v polovině července rozhodla, že kapacita střediska bude kvůli současné uprchlické krizi navýšena. Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra už dříve řekla, že do konce roku 2016 by v něm mělo být přibližně 400 míst.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zlom těsně před polednem. Jak došlo k masivnímu výpadku proudu

Klíčový moment pátečního masivního výpadku nastal v 11:50, kdy v tuzemské přenosové soustavě reálně teklo o 850 megawattů proudu méně, než v tu chvíli mělo. Výsledkem byl masivní výpadek elektřiny. Odborníci uvádějí, že něco podobného už hodně dlouho nezažili.
před 23 mminutami

Elektřina po výpadku opět proudí do všech odběrných míst

Česko v pátek zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou opět v provozu, podařilo se také již obnovit dodávky elektřiny do všech odběrných míst. Bez proudu byl podle dostupných informací asi milion odběratelů. Výpadek se dotkl zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou byla technická závada. K běžnému provozu se vrátily již také vlaky. Dispečink ČEPS večer uvedl, že předpokládá ukončení stavu nouze pro území celého Česka ve 22 hodin.
12:17Aktualizovánopřed 48 mminutami

Zásuvka nefungovala, plicní ventilátor běžel z baterie. Výpadek zasáhl i nemocnice

Běžně doma napájí Dita Horochovská plicní ventilátor přímo ze sítě, po pátečním rozsáhlém výpadku elektrického proudu ale musel životně důležitý přístroj čerpat energii z baterie. „Pokud by došla kapacita všech přístrojů, tak jsou varianty buď zavolat hasiče a poprosit je, jestli by mi nepřivezli záložní zdroj, nebo jet do nemocnice,“ popisuje Horochovská. První z variant využili třeba manželé Grunzovi. „Kdyby nepřijeli hasiči, nevím, co bychom dělali,“ říkají. Na záložních zdrojích fungovaly i některé nemocnice, například IKEM na situaci reagoval odložením některých menších plánovaných zákroků.
před 50 mminutami

Hasiči během výpadku vyprošťovali lidi z výtahů, řešili ale i „falešné“ požáry

Hasiči po celé zemi zasahovali v souvislosti s výpadkem elektřiny zhruba ve 220 případech. Nejvíc v hlavním městě. Pražské jednotky musely řešit více než stovku mimořádných událostí. Nejčastěji hasiči vyprošťovali osoby uvízlé ve výtazích. Někdy však vyjížděli i k mylně nahlášeným požárům – lidi totiž zmátl dým stoupající ze startujících dieselových agregátů.
před 1 hhodinou

Kvůli výpadku stály vlaky i tramvaje. Semafory nahradili policisté

Masivní výpadek elektřiny způsobil problémy také ve veřejné dopravě. Cestující z některých vlaků, které se zastavily na cestě, hasiči evakuovali. Další soupravy nabíraly zpoždění. Po poledni nejezdilo ani pražské metro, jež se ale asi po půl hodině znovu rozjelo. Provoz vlaků byl naopak na řadě míst ochromený několik hodin. Problémy byly třeba i v Liberci, kde se po poledni zastavilo všech jedenáct tramvajových souprav, které v tu chvíli byly na svých linkách. Na mnoha místech napříč zemí potemněly i semafory. Ty museli nahradit policisté.
před 1 hhodinou

Výpadek ukázal citlivost energetické soustavy, soudí analytici

Páteční rozsáhlý výpadek elektřiny v části Česka ukázal citlivost energetické soustavy na výkyvy ve výrobě a spotřebě, zvláště pak v létě. Riziko podobných výpadků navíc v poslední době stoupá, důležité jsou proto investice do dalšího posilování sítí, vyplývá z komentářů analytiků pro ČTK.
16:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Poutní místo Velehrad hostí tradiční Dny lidí dobré vůle

V poutním místě Velehrad nedaleko Uherského Hradiště začala jedna z největších církevních událostí v zemi – Dny lidí dobré vůle. Každý rok se jich účastní desetitisíce poutníků. Akce, která připomíná příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, potrvá do soboty, kdy vyvrcholí národní poutí a bohoslužbou.
12:56Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
před 10 hhodinami
Načítání...