Chovanec: Musí si uvědomit, že jsou tu na návštěvě

„Požadují okamžité propuštění, odchod do Německa, navrácení mobilních telefonů a peněz – a to odporuje českému právnímu řádu,“ prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který se vydal do Bělé pod Bezdězem, kde se ve čtvrtek večer pokusilo zhruba 50 až 60 běženců utéct ze zařízení pro cizince. Po jeho odjezdu začali uprchlíci bělské zařízení demolovat, policie už situaci uklidnila.

Zařízení pro zajištění cizinců Bělá - Jezová
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

„Ti lidé, kteří tady jsou, si musí uvědomit, že přišli do cizí země, jsou tu na návštěvě a musí dodržovat zákony České republiky,“ dodal ministr. Mluvčí cizinecké policie Rendlová nicméně prohlásila, že cizinci v zařízení nijak nestrádají, mají možnost si zatelefonovat i nakoupit.

Po jednání s místními zaměstnanci a policisty Chovanec nakonec prohlásil, že je potřeba posílit policejní ochranu zařízení. Policisté kvůli tomu budou staženi z jiných krajů. Měla by vznikat také nová zařízení pro uprchlíky, do konce roku by pro ně mělo být v Česku vytvořeno 1200 míst. „Dnes jsme se seznámili s rozhodnutím Ústavního soudu, které by v budoucnu mohlo znamenat, že migranty, kteří jsou registrováni v některé z členských zemí při vstupu do Schengenu, bychom v budoucnu už nemohli zadržovat,“ řekl Chovanec. Některé kapacity by se tak podle něj výrazně uvolnily.

Chovancova návštěva uprchlíky příliš neuspokojila

Po odjezdu ministra a policejního prezidenta Tomáše Tuhého ale začali uprchlíci demolovat místní zařízení a opět se pokusili o útek. „Krátce po 14. hodině během krátkého časového sledu dorazilo asi sedm policejních dodávek,“ uvedla redaktorka České televize Michaela Vašinová přímo z Bělé. Na místo rovněž vyrazil policejní vrtulník. „Dokonce je slyšet hlasité skandování. Říkají různá hesla jako 'Freedom' čili 'Svoboda' a podobně,“ dodala Vašinová. Policii se podařilo po několika desítkách minut situaci uklidnit.

Video Události
video

Události ČT: Uprchlíci chtěli pryč z Jezové

Události ČT: Uprchlíci chtěli pryč z Jezové

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se vydal do Bělé pod Bezdězem, kde se ve čtvrtek večer pokusilo zhruba 50 až 60 běženců utéct ze zařízení pro cizince. Po jeho odjezdu začali uprchlíci bělské zařízení demolovat, policie situaci uklidnila.

Chovanec: Požadavky uprchlíků jsou proti českým zákonům

Vašinová: Běženci začali demolovat zařízení v Bělé

Starosta Bělé: Nervozita mezi obyvateli vzrůstá

BEZ KOMENTÁŘE: Uprchlíci se bouří v Bělé

Otázkou je, zda je to reakce na ministrovu návštěvu. „Je to pravděpodobné, i uprchlíci určitě viděli kamery, které byly uvnitř areálu, a když slyšeli od ministra Chovance, že všechny jejich požadavky zamítá, že jsou v rozporu s českými zákony, je možné, že v souvislosti s touto situací takto reagují,“ uvedla Vašinová.

Uprchlíci v Bělé vědí, že je čeká vyhoštění

„Cizinci standardně a běžně protestují. Věci jako hladovky, sebepoškozování nebo i demonstrativní sebevraždy se v těchto zařízeních dějí,“ uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Areál v Bělé totiž slouží k zajištění cizinců, kterým cizinecká policie vydala rozhodnutí o správním vyhoštění ze země. „Jsou to lidé, u kterých se bude zjišťovat totožnost, nebo se budou vracet do domovského státu, nebo se budou vracet na Dublinskou dohodu a tak dále,“ dodala Rendlová.

Takovéto zařízení je v Česku pouze jedno. Jelikož ale nestačily kapacity, tak se před dvěma týdny provizorně otevřel ještě areál v Zastávce u Brna. V Bělé je momentálně asi 380 uprchlíků, v zastávce 120. Všechna ostatní zařízení v tuzemsku jsou určena pro žadatele o azyl, kde je jiný režim. Tyto žadatele o azyl nestřeží policisté a mohou ze zařízení volně odcházet.

Branky vytrhli, zastavil je ale plot

Běženci se vzbouřili ve čtvrtek, když v bělském areálu v prostoru pro vycházky vytrhli dvě branky. Nepodařilo se jim ale poškodit oplocení areálu a nikdo neuprchl. „V noci se nic nestalo, ani teď ráno. Je tam klid, v pohotovosti je zásahová jednotka. Včera tam bylo domluveno, že dnes s nimi bude nějak diskutováno. Chtějí, aby je někdo vyslechnul a vysvětlil, proč tam jsou tak dlouho, a nějakým způsobem s nimi diskutoval,“ řekla Rendlová.

„Myslím, že to nebylo nějak zásadně dramatické. Byli tady kolegové vyjednavači, kteří cizincům vysvětlili situaci, mluvili s nimi a oni situaci pochopili,“ dodal po pokusu o útěk ředitel cizinecké policie Milan Majer. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že do Bělé přijelo pro jistotu ještě několiko desítek policistů z Prahy.

Místní byli v klidu, pak podle starosty pocítili nervozitu

 Radnice v Bělé zprvu žádné obavy obyvatel ani větší reakce na čtvrteční situaci neuváděla. "Samozřejmě obyvatelé zaregistrovali větší pohyb policejních vozů, když přijížděly posily, ale jinak se to města vůbec nedotklo," řekl starosta Milan Lomoz.

Později už ale mluvil o nervozitě mezi místními. "To je asi zcela pochopitelné, i když zatím se ten problém fakticky do města nepřelil. Jednak díky naší dohodě s ministrem, jednak i díky tomu, že policie to zatím zvládá a opravdu to drží v areálu Jezové... V momentě, kdy by se na situaci začalo něco měnit, začalo by se to promítat do života města, pak bychom museli hledat další řešení," prohlásil.