Po nehodě v Olomouci jsou průjezdné obě koleje

Olomouc – Obě koleje mezi olomouckým hlavním nádražím a Přerovem jsou průjezdné. Po páté hodině skončila oprava trolejového vedení v místě, kde se v sobotu odpoledne srazil nákladní vlak s posunovací lokomotivou a prázdnou soupravou osobních vozů. Vlaky místem nejezdily déle než 24 hodin, poté byl provoz obnoven sníženou rychlostí pouze po jedné koleji. V neděli večer byla sice už opravena i druhá kolej, zatím ale nebyla v pořádku trolej.

Zdroj: Drážní inspekce Autor: Drážní inspekce

Cestující se stále mohou nadát drobných zpoždění, protože krátkým úsekem u hlavního nádraží v Olomouci musí vlaky stále jezdit sníženou rychlostí. „Po dokončení opravy by to ve stanici mělo být kapacitně v pořádku. Vlaky zde však z preventivních důvodů budou nadále jezdit omezenou rychlostí 10 kilometrů v hodině, protože není funkční zabezpečovací zařízení,“ uvedl mlvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Příčiny sobotní nehody stále vyšetřuje Drážní inspekce. Do nákladního vlaku, který projížděl olomouckou stanicí směrem na Grygov a Přerov narazila na zhlaví dieselová lokomotiva, která manipulovala se soupravou od rychlíku Brno – Olomouc. Podle dosavadního zjištění inspektorů posunovací stroj neměl povolenou jízdu, ale nezastavil. Zatím není jasné, zda šlo o pochybení strojvedoucího, nebo o technickou závadu.

Škoda na posunující lokomotivě a vykolejeném osobním vozu byla odhadnuta na jeden milion korun a škoda na sedmi vykolejených a dalších dvou poškozených vagonech nákladního vlaku na 2,5 milionu Kč. Poškození kolejí, trolejí, systému ohřevu výhybek a zabezpečovacího zařízení bylo vyčísleno celkem na 2,1 milionu korun.