WikiLeaks: Paroubek byl pro radar, ale řídil se atmosférou v ČSSD

Washington/Praha - Bývalý šéf opozice Jiří Paroubek v roce 2007 americkému velvyslanci v Praze Richardu Graberovi řekl, že osobně nemá nic proti americké protiraketové obraně. Navenek však vystupoval spíš proti tehdy plánovanému umístění americké protiraketové základny v Česku, údajně s ohledem na atmosféru ve své ČSSD i na sociální demokraty v Evropě, zejména německé. Oficiálně a na veřejnosti se Paroubek od umístění americké radarové základny v Česku jasně distancoval v roce 2008. V reakci na tyto informace Paroubek dnes na stránce Vaševěc.cz popřel, že by „přislíbil jakoukoliv pomoc americkým diplomatům při prosazování projektu radaru v České republice“.

V depeši z 19. července 2007 americké velvyslanectví do Washingtonu referovalo, že Paroubek Grabera ujistil o tom, že nemá žádné osobní námitky vůči protiraketové obraně. Čistě politickými argumenty ale vysvětlil, že je svázán nedostatečnou podporou ve své straně a chybějícím manévrovacím prostorem, který mu poskytuje vláda.

„Postěžoval si, že čelí dilematu kvůli tomu, že v jeho straně pro protiraketovou obranu není téměř žádná podpora, a dále, že vláda Mirka Topolánka mu nenechala 'žádný prostor k manévrování',“ uvádí se v kabelogramu americké ambasády. Šéf opozice údajně velvyslance ujistil, že bude hledat způsob, jak v ČSSD pro projekt získat podporu. Jediným jistým způsobem, jak to udělat, prý podle Paroubka bylo ukázat, že zemi hrozí skutečné nebezpečí raketového útoku, nikoli jen „virtuální hrozba“.

Takové tvrzení je ignorantské

„Zásadně odmítám přetrvávající dezinterpretace obsahu depeší v tom smyslu, že bych přislíbil jakoukoliv pomoc americkým diplomatům při prosazování projektu radaru v ČR. Vyčítat mi, že jsem byl vstřícný diskusi a změně negativního názoru ČSSD a že jsem trpělivě popisoval příčiny takového postoje a okolnosti, kdy by se negativní postoj mohl změnit, to může jen naprostý ignorant,“ reagoval dnes Paroubek.

V březnu roku 2008 Paroubek pohrozil poslancům ČSSD vyloučením z kandidátek v dalších volbách, pokud zvednou ruku pro smlouvy týkající se základny v Česku. Paroubek také prohlašoval, že pokud se znovu stane premiérem, najde způsob, jak smlouvy anulovat, pokud projdou jen díky podpoře přeběhlíků. Amerického velvyslance však Paroubek údajně ujišťoval, že bude dodržovat jakoukoli smlouvu, kterou uzavře tehdejší Topolánkova vláda, včetně smluv o protiraketové obraně.

Na setkání z července 2007 rovněž Paroubek argumentoval ohledem na sociální demokraty v Evropě. Zejména zdůraznil, že ČSSD pracuje na zlepšení vztahů se Sociálnědemokratickou stranou Německa (SPD) a prý dal jasně najevo, že názor SPD na protiraketový štít se odrazí v jeho vlastním. „Dodal, že postoje jeho 'přátel' v Evropě - zvlášť zmínil slovenského premiéra (Roberta) Fica a italského premiéra (Romana) Prodiho - mu brání zaujmout pozitivnější stanovisko vůči protiraketové obraně,“ napsalo americké velvyslanectví.

Už v depeši z dubna 2006 je zřejmé, že Američané se obávají Paroubkova ochladnutí vůči protiraketové základně v Česku. Proto nechtěli zapojovat tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka do této diskuse před volbami. Podle jejich zdrojů by se „vysoce pragmatický“ Paroubek mohl od projektu distancovat, kdyby cítil, že to oslabí jeho šance v červnových volbách.

„Jsem rád, že konečně už mají média jasno v tom, jak to bylo s informacemi o projektu radarové základny, kdy z depeší jasně vyplývá, že mne - ačkoliv jsem byl premiérem země - informovali američtí diplomaté o projektu až po volbách v roce 2006. Bylo to jejich politické a poměrně skandální rozhodnutí, které bylo pravděpodobně vedeno očekáváním ustavení pravicové vlády bez účasti ČSSD,“ reagoval dnes Paroubek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Deště na severovýchodě Česka slábnou. Povodňová bdělost platí už jen na dvou tocích

Vydatné deště rozvodnily toky na severovýchodě Česka. Před čtvrtou hodinou odpolední podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platil první povodňový stupeň, tedy bdělost, na dvou tocích v této části republiky. V Jeseníkách a Beskydech předtím během 24 hodin napršelo někde i víc než sto litrů vody na metr čtvereční a hladiny se místy přechodně dostaly na druhý stupeň pohotovosti.
01:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Je nežádoucí.“ Moldavsko odmítlo vstup místopředsedovi Stačilo! Dostálovi

Moldavské úřady v neděli nepustily do země místopředsedu Stačilo! Ondřeje Dostála. Europoslanec to napsal na svém účtu na sociální síti X. Moldavský server Cotidianul informoval, že místní úřady politika označily za nežádoucí osobu a vyhostily ho. Dostál i Stačilo! ve společné tiskové zprávě postup úřadů odsoudili.
13:44Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Doma je člověk tam, kde je sám sebou, zní vzkaz letošní Prague Pride

V Praze začíná 15. ročník festivalu hrdosti Prague Pride. Oficiálně bude zahájen večer na Střeleckém ostrově. Už ráno zástupci magistrátu na budově Nové radnice na Mariánském náměstí vyvěsili duhovou vlajku. Festival nabídne přes sto osmdesát akcí, které propojuje letošní téma Kde domov můj? Týdenní přehlídka o životě leseb, gayů, bisexuálů a trans lidí (LGBT+) vyvrcholí v sobotu duhovým průvodem hrdosti, který projde centrem města a zakončí ho hudební program na Letné.
před 3 hhodinami

Český výzkum navzdory mnohamiliardové podpoře zaostává za Evropou, tvrdí NKÚ

Česká republika si ve své inovační strategii do roku 2030 stanovila, že se chce stát inovačním lídrem, ale tento cíl se jí ve srovnání se zeměmi EU nedaří plnit. Stát v letech 2021 až 2023 podpořil výzkum, vývoj a inovace prostřednictvím Grantové agentury (GA ČR) a Technologické agentury (TA ČR) téměř třiceti miliardami korun. Přesto Česko patří v evropském měřítku stále mezi takzvané mírné inovátory, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
08:56Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Koordinátor objasňování bitcoinové kauzy Uhlíř skončil ve funkci

Koordinátor objasňování bitcoinové kauzy David Uhlíř skončil ve funkci. Informace Deníku N, potvrdila ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) na síti X. Podle ní Uhlíř úspěšně splnil svěřené zadání spočívající v tom, aby ministerstvo od počátku postupovalo transparentně, předvídatelně a v souladu s právem. Uhlíř byl poradcem od 19. června, do konce srpna měl odevzdat zprávu se svými zjištěními a doporučeními.
12:44Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Altnerovi dědicové podali ústavní stížnost v kauze půlmiliardového sporu se SOCDEM

Potomci právníka Zdeňka Altnera podali ústavní stížnost v kauze sporu se SOCDEM (dříve ČSSD) o odměně za právní zastupování související s jejím sídlem, zjistila ČT. Stížností se potomci Altnera brání proti rozhodnutí odvolacího Městského soudu v Praze z letošního dubna. Ten zrušil rozsudek Obvodní soudu pro Prahu 1, podle kterého měla SOCDEM zaplatit potomkům právníka 18,5 milionu korun a smluvní pokutu ve výši několika set milionů.
před 5 hhodinami

Rektorka UK znovu odvolala děkana katolické fakulty Brože

Rektorka Univerzity Karlovy (UK) Milena Králíčková odvolala na návrh akademického senátu katolické teologické fakulty (KFT) jejího děkana Jaroslava Brože. Rozhodnutí nabývá účinnosti doručením, Brož ho dle univerzity zatím nepřevzal. Králíčková Brože odvolala na návrh předchozího akademického senátu už v únoru, děkan ale kvůli tomu podal žalobu. Soud ho poté předběžným opatřením vrátil do funkce, než o žalobě rozhodne. Brož ani fakulta se k situaci zatím nevyjádřili.
před 6 hhodinami

Česko čeká další deštivý týden, nejvyšší teploty budou kolem 25 stupňů

I tento týden bude v Česku deštivý a bude převážně oblačno. Po celý týden se také mohou objevovat bouřky. Nejvyšší denní teploty budou většinou kolem 25 stupňů Celsia, maximálně by se mohly koncem týdne dostat přechodně na 27 stupňů. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 9 hhodinami
Načítání...