ČSSD občanský zákoník v Senátu nezdržela, míří za Klausem

Praha - Opoziční ČSSD se nepodařilo v Senátu prosadit odklad účinnosti nového občanského zákoníku o dva roky na rok 2016, ač má v horní komoře většinu. Senátoři nepřijali ke kodexu žádné usnesení, uplynutím 30denní lhůty tedy platí, že je zákon přijat. Předloha pak zamíří k podpisu prezidenta Václava Klause.

 

Odklad účinnosti navrhl senátní ústavně-právní výbor. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) s tím nesouhlasil. Prakticky by podle něho nastaly čtyři roky právního vakua. Pro změnu hlasovalo 29 ze 61 přítomných senátorů. Hlasování se podle záznamu zdrželi i tři sociální demokraté - Miroslav Krejča, Jiří Bis a Vladimír Dryml.

Senát nepřijal ani usnesení, podle kterého by kodex přijal ve sněmovním znění, ani návrh Zdeňka Škromacha (ČSSD) na zamítnutí zákona. Pro zamítnutí se vyslovili jen čtyři členové horní komory.

Jiří Pospíšil, ministr spravedlnosti:

„Považuji to za velkolepý historický úspěch. Jsem velice rád, že se nám o kvalitách nového občanského zákoníku podařilo přesvědčit jak nezařazené senátory, tak i některé odborníky z řad senátorů ČSSD.“


O kodexu debatovali senátoři už dopoledne. Nový občanský zákoník přinese podle Pospíšila lidem nové možnosti a šance. „Zákon velmi výrazně ochraňuje práva občanů,“ zdůraznil ministr. Pokud by platil odklad účinnosti o dva roky, jen se podle něho prodlouží doba, po kterou lidé nebudou moci nová práva daná kodexem využívat. „Opravdových vad a chyb má zákon minimum,“ podotkl Pospíšil.

Dienstbier: Kvůli občanskému zákoníku jsou třeba další nové zákony

Na diskontinuitu nové normy se současným občanským zákoníkem a na změny pojmů poukazoval další místopředseda ČSSD a stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier. „Tyto změny přispějí ještě k větší nejistotě v právních vztazích,“ uvedl. Dienstbier kritizoval také to, že senátoři měli ve výborech na projednání rozsáhlého kodexu jen měsíc; proto se podle něho neodhodlali k věcným změnám a navrhli jen odklad účinnosti na rok 2016.

Video Rozhovor s Jiřím Dienstbierem
video

Rozhovor s Jiřím Dienstbierem

„V souvislosti s přijetím nového občanského zákoníku je třeba přijmout celou řadu dalších zákonů. Nejen zákon o mezinárodních korporacích a mezinárodním právu soukromém, ale například nový zákon o obchodním rejstříku, který je novým kodexem rušen a který nemá ministerstvo spravedlnosti ještě ani ve věcném záměru, natož v paragrafovém znění. Je také třeba změnit občanský soudní řád,“ uvedl Dienstbier ve Studiu ČT24.

Pro schválení zákoníku beze změn se naopak vyslovila předsedkyně klubu TOP 09 a Starostů Soňa Paukrtová, podle níž si občané zaslouží, aby kodex platil už od roku 2014. Senátu podle ní nepřísluší normu zamítat.

Zákoník klade podle předkladatelů větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy a ponechává více prostoru pro dohodu stran. Novými pravidly se bude řídit například dědictví a bude možné osvojit i zletilou osobu. V případě dohody o odděleném majetku manželů norma posiluje ochranu ekonomicky slabšího v manželském páru. Definice rodiny, manželství a rozvodu by měla zůstat v podstatě stejná jako v současnosti.