Data z Marsu zaměstnají vědce na řadu let

Praha - Data, která na povrchu Marsu nasbírá americké vozítko Curiosity, budou vědci na Zemi analyzovat dlouhé roky. Získané informace pomohou sestavit detailnější obraz povrchu rudé planety. Ze vzorků chtějí vědci také určit, jestli se v minulosti na Marsu vyskytovaly podmínky vhodné pro vznik života, řekl Vít Straka z České astronomické společnosti. Sonda má podle něj zhruba stejný typ vybavení, jaký měla předchozí vozítka, použitá technika je ale na mnohem vyšší úrovni.

Téměř tunový robot na šesti kolech dnes po osmiměsíční cestě vesmírem přistál na povrchu čtvrté planety sluneční soustavy. V následujících měsících se bude sám pohybovat po povrchu Marsu, sbírat vzorky a analyzovat je s využitím složitých přístrojů. Vědce na Zemi bude o výsledcích rozborů pravidelně informovat.

„Sonda sama o sobě není schopna vyvozovat žádné závěry. Analyzuje vzorky, posbírá údaje o svém okolí a sady těchto dat odešle na Zemi,“ popsal činnost Curiosity Straka. Odborníci se podle něj budou daty zabývat po mnoho následujících let. „Data mají pomoci vědcům odhadnout, jestli byl Mars dříve obyvatelný, jestli tam v minulosti mohl vzniknout život na mikroskopické bázi,“ uvedl Straka.

„Podle mého soudu to vypadá tak, že sonda bude hledat spíš příznaky života. Na povrchu Marsu velmi pravděpodobně nemůže v tuto chvíli život být, protože je zcela nehostinný pro život, jak ho známe z pozemských podmínek. Je možné, že na Marsu objevíme nějaké stopy života, který je úplně jiné povahy než té pozemské. To je ale velmi málo pravděpodobné,“ řekl v Událostech astronom a astrofyzik Jiří Grygar.

„Jsem přesvědčen, že jsme získali už teď dost signálů o tom, že se na Marsu život v mikroskopické podobě mohl vyskytovat. S jistotou má právě odpovědět Curiosity,“ sdělil ředitel pražské hvězdárny a planetária Marcel Grün. „Každá úspěšná sonda může být dalším schůdkem na cestě za poznáním Marsu - a tentokrát nejde o schod, tentokrát je to malý skok,“ dodal Grün. Pokud vědci po dvou letech činnosti vozítka zjistí, že na Marsu v minulosti život vzniknout nemohl, přesunou svou pozornost k výzkumu Jupiterova měsíce Europa nebo Saturnova měsíce Titan, uvedl ředitel planetária.

Vozítko je pro sběr vzorků vybaveno množstvím techniky. Při své misi na rudé planetě tak bude schopné vrtat do kamenů, tavit horniny laserem, měřit radioaktivní záření nebo sledovat počasí. Curiosity bude také sbírat vzorky půdy, analyzovat je, pořizovat barevné snímky okolí ve vysokém rozlišení a fotografie, které umožní zachytit detaily menší, než je šířka lidského vlasu. Sonda je podle americké vesmírné agentury NASA vybavena dosud nejpokročilejší sadou vědeckých přístrojů.

Předchozí vozítka analýzou vzorků zjistila, že se na povrchu rudé planety nacházejí horniny podobné těm, které lze nalézt na dně pozemských řek. Vědci z toho odvozují, že na povrchu Marsu kdysi tekly řeky, vysvětlil Straka. Podle NASA nebylo místo přistání sondy zvoleno náhodně. Pohledy z kosmu naznačují, že kráter Gale vykazuje známky dřívější přítomnosti vody, která je nezbytným předpokladem života ve formě, v jaké ji lidstvo zná.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 29 mminutami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 9 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 11 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 11 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 12 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 13 hhodinami

Třetina počítačů funguje, babybox ne, hlásí po kyberútoku nymburská nemocnice

V nymburské nemocnici je po kybernetickém útoku z minulého týdne obnovena funkčnost více než třetiny počítačů z celkových zhruba 250, funguje už i magnetická rezonance. Většina lékařů může vystavovat e-recepty, nefunkční zůstává babybox, informoval mluvčí zdravotnického zařízení Jan Záruba.
před 16 hhodinami
Načítání...