Rozsudek NSS: Nedostatek policistů nebo hasičů nelze řešit přesčasy zadarmo

Praha – Nejvyšší správní soud dal za pravdu policistům, kterým se nelíbilo, že jim mohou nadřízení nařídit odpracovat až 150 přesčasových hodin zadarmo. Vyplývá to z rozsudku, který má ČT k dispozici. V zákoně je formulace „důležitý zájem služby“, na základě kterého mohou vedoucí práci zadarmo nařídit. Podle soudu to ale neplatí v případě, kdy se tímto způsobem řeší např. dlouhodobý nedostatek osob. V takovém případě musí příslušníci bezpečnostních sborů dostat za práci zaplaceno nebo volno. Vedení policie a ministerstvo vnitra si nechávají k rozsudku zpracovávat analýzu, podrobněji se k němu chtějí vyjádřit zítra. Na pondělí svolali brífink rovněž odboráři z Unie bezpečnostních složek.  

Povinnost odpracovat zadarmo až 150 přesčasových hodin platí od roku 2007 pro policisty, hasiče, celníky nebo členy vězeňské služby. Soud ale v konkrétním případě rozhodl, že není možné takovou přesčasovou službu plánovat dopředu, nařídit ji kdykoli a řešit tím nedostatek lidí. „Důležitý zájem služby nelze shledat např. v tom, když je dlouhodobý nedostatek osob nahrazován zvýšenými nároky na stávající příslušníky právě nařizováním služeb přesčas,“ uvedla mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.   

Podle ní musí policie žadateli, který o proplacení přesčasových hodin požádá, ve svém rozhodnutí zdůvodnit, proč tyto přesčasy sloužil a proč mu nebudou proplaceny. Tento rozsudek podle policejních odborářů rozpoutá lavinu soudních pří. Policejní prezidium zatím celou věc monitoruje: „Nelze v tuto chvíli konstatovat a nevyplývá z tohoto rozsudku, že by byl problém při nařizování přesčasových služeb u policie,“ uvedla mluvčí prezidia Štěpánka Zatloukalová. 

Video Reportáž Richarda Samka
video

Reportáž Richarda Samka

První verdikt, který napadá současnou praxi, padl v roce 2010 u českobudějovického krajského soudu. Vedení jihočeské policie s ním ale nesouhlasilo, teď případ rozhodl Nejvyšší správní soud. „Veškerá přesčasová práce, jak byla nařizována policií, byla nezákonná. Tudíž všichni policisté dnes mohou veškeré přesčasy mít propláceny,“ tvrdí místopředseda Unie bezpečnostních složek Aleš Lehký. Toho se už teď u českých soudů domáhá asi 50 policistů a právě verdikt NSS může takové řízení urychlit.

Pokud by si proplacení přesčasových hodin nárokovali všichni příslušníci bezpečnostních sborů, kterých je asi 66 tisíc, tak by to stát mohlo vyjít až na necelé dvě miliardy korun. V Událostech to uvedl předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Buřič. Zároveň ale upozornil, že se částka těžko odhaduje, protože by to znamenalo přepočítat např. i odchodné u příslušníků, kteří už bezpečnostní sbory opustili, výsluhové nároky apod. „Určitě se pokusíme vyvolat nějaké jednání, ať už ve smyslu sjednocení aplikační praxe těch 150 hodin tzv. zdarma, a zároveň se pokusíme vyvolat i jednání k tomu, aby byly dané hodiny proplaceny zpětně všem příslušníkům,“ uvedl Burič.