Správné nemusí být populární - a Česko si to uvědomilo, řekl Netanjahu

Praha - Česká republika si jako jedna z mála zemí při hlasování proti Palestině v OSN uvědomila, že to, co je správné, nemusí být populární, řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu v Praze. Netanjahu se v Česku zastavil cestou do Německa, aby zde poděkoval za české NE pro palestinskou žádost o zvýšení statusu v OSN na nečlenský pozorovatelský stát. Kvůli Netanjahuovi se v hlavním městě sešly skupiny podporující i odmítající českou zahraniční politiku na Blízkém východě.

„Historie bezpočetněkrát ukázala, že to, co je správné, nemusí být vždy populární,“ uvedl Netanjahu po jednání s Nečasem. Připomněl i zkušenosti Československa s předválečným vyjednáváním v Mnichově: „Vůdčí mocnosti světa přinutily tuto hrdou demokracii, aby obětovala svůj zájem. Mezinárodní společenství tehdy téměř jednomyslně tleskalo. Mělo se za to, že tento čin přinese mír. Místo toho ale nucené ústupky ze strany Československa vydláždily cestu k nejstrašnější válce dějin.“

Izrael proto podle něj neobětuje své životní zájmy jen proto, aby mu svět tleskal: „Izrael chce dosáhnout skutečného míru. A aby byl skutečný a trvalý, musí být dosažen vyjednáváním. Je to řešení dvou států pro dva národy,“ poznamenal izraelský premiér.

Benjamin Netanjahu:

„Děkuji za vaše přátelství, děkuji za vaši odvahu. Vím, že hlasováním proti jednostranné rezoluci se Česká republika postavila po bok Spojených států, Kanady a hrstky dalších zemí proti převládajícímu mezinárodnímu proudu. Ale historie nám zas a znovu ukazuje, že co je správné, není vždy to, co je populární. A jsou-li na světě lidé, kteří to dokážou ocenit, jsou to lidé vaší země.“

Nečas postoj ČR v OSN zdůvodnil tím, že nevěří, že uznání Palestiny přispěje k míru. „Hlasovali jsme proti návrhu, aby se Palestina stala nečlenským pozorovatelským státem OSN. Domníváme se, že tento jednostranný krok mírový proces na Blízkém východě nepodpoří, ale že se stane komplikací,“ prohlásil.

Petr Nečas:

„Řešení neleží v New Yorku ve Valném shromáždění OSN. Leží v Tel Avivu, Jeruzalému nebo Ramalláhu. Tam se má vyjednat budoucnost.“

18 minut
Netanjahu na návštěvě ČR (brífink + komentář Marka Čejky)
Zdroj: ČT24

V Praze se sešli odpůrci i příznivci Izraele

Před Úřadem vlády se shromáždilo asi 80 lidí, aby vyjádřili Netanjahuovi podporu. Účastníci shromáždění na Netanjahua poklidně čekali na kraji ulice a mávali izraelskými vlajkami, někteří měli transparenty s nápisem Děkujeme, vydržte. Izraelský premiér přijel kolem 12:30 a společně s Nečasem se objevil v jednom z oken. Účastníkům shromáždění zamával a krátce je pozdravil.

Odpůrci Benjamina Netanjahua protestovali odpoledne na Staroměstském náměstí. Protestní akci organizuje Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě, která vyjadřuje odpor proti návštěvě politika i krokům české vlády ohledně Izraele a Palestiny. Podle ní je česká zahraniční politika dlouhodobě jednostranná. Na demonstraci se nakonec sešla asi stovka lidí.

Po projevech odsuzujících politiku Izraele a podporu české vlády se demonstrující pod vlajkami Palestiny a s hesly jako „Česká vláda obchoduje s palestinským problémem“ vydali Karlovou ulicí směrem k Úřadu vlády. Cestou se od kolemjdoucích setkali s projevy sympatií i nesouhlasu. Na Klárově je zastavila policie, která je k sídlu kabinetu nepustila. Po několika projevech účastníci akce vyvěsili na zdi při hlavní ulici několik transparentů a pak se rozešli.

Netanjahu je více hlídaný než Clintonová

Netanjahu je jedním z nejpřísněji střežených politiků na světě a česká policie tomu přizpůsobuje i svá bezpečnostní opatření. Ta jsou mnohem přísnější než při nedávné návštěvě šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové. Pyrotechnici například zkontrolovali všechna auta zaparkovaná před letištěm. Návštěva, která potrvá asi čtyři hodiny, však nemá omezit pražskou dopravu.

Letadlo s izraelským premiérem přistálo na starém ruzyňském letišti krátce před 11. hodinou dopoledne, což bylo dřív, než se původně předpokládalo. Netanjahu následně poskytl rozhovor několika izraelským novinářům a odjel na Úřad vlády.

Česko bylo jediným evropským státem, který se postavil proti uznání Palestiny nečlenskou pozorovatelskou zemí. Proti bylo ještě dalších osm států včetně USA, většina ale byla pro, tudíž návrh prošel. Česká diplomacie uvedla, že uznání Palestiny pozorovatelskou zemí v OSN byl jednostranný krok, který může poškodit či ohrozit mírový proces vedoucí k existenci dvou nezávislých států. Toho podle Prahy může být dosaženo jen přímým jednáním.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
15:50Aktualizovánopřed 1 mminutou

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít, od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela (STAN). V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jak americký prezident Donald Trump ovlivní ekonomickou situaci v Evropské unii či v jakých oblastech Evropa působí v Africe a kdo jsou její klíčoví partneři.
18:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
před 1 hhodinou

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
16:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet infarktů se snižuje. Klíčová je rychlá reakce okolí

Případů infarktů v posledních letech v Česku ubývá a snižuje se i procento těch, kteří je nepřežijí. Jiné kardiovaskulární diagnózy jsou naopak na vzestupu. Mezi nejčastější patří chronicky zvýšený tlak. Nemoci oběhové soustavy jsou v tuzemsku nejčastější příčinou úmrtí, zásadní je prvotní reakce laické veřejnosti. A pomáhají i přístupné defibrilátory, jejichž umístění lidé najdou v aplikaci Záchranka.
20:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Jiří Brožek získá ve Varech jako první střihač Cenu prezidenta festivalu

Jiří Brožek je prvním střihačem v historii, který převezme Cenu prezidenta festivalu v Karlových Varech. O jejím udělení rozhodl ještě Jiří Bartoška, který v květnu zemřel. Sám Brožek pro festival vybral a uvedl jeden ze svých více než 130 filmů – Smrt krásných srnců. Za svou práci obdržel již devět Českých lvů.
před 2 hhodinami
Načítání...