Nečas má promyšlené změny ve vládě, ještě je zpečetí koalice

Praha - Premiér Nečas už ví, jak budou vypadat změny ve vládě. Řešení, pro něž se rozhodl, ale musí ještě projednat s „relevantními aktéry“. Koalice dosud pracovala s variantou, že by resort, který momentálně patří straně LIDEM, získala ODS. Následně by se pak sloučil resort dopravy s ministerstvem průmyslu a obchodu. Dokud by transformace nebyla hotová, mohl by podle informací České televize dopravu řídit zlínský exhejtman Libor Lukáš. S plánem premiéra Nečase ale nesouhlasí koaliční TOP 09.

Po sedmi dnech bezvládí má být brzy podle premiéra Petra Nečase jasné, kdo nahradí Pavla Dobeše, který se se svou ministerskou funkcí rozloučil před týdnem. Ve hře zůstává výměna resortů s liberálními demokraty a následné sloučení dopravy s ministerstvem průmyslu a obchodu. Jeho šéf Martin Kuba to vidí jako práci na rok až rok a půl a během té doby za dopravu odpovídat nechce. „Nehodlám řídit dvě ministerstva najednou a být zodpovědný za věci, u kterých jsem neseděl. Musí být pověřen ministr dopravy, který bude ministerstvo řídit a společně se mnou připravovat to sloučení,“ dodal Kuba.

Podle informací České televize by tímto člověkem mohl být bývalý zlínský hejtman Libor Lukáš. Na nového ministra každopádně čekají zásadní úkoly - problémový registr vozidel, rekonstrukce D1 nebo kritická situace státního nákladního dopravce ČD Cargo.

Před koaličními špičkami by pak zase stála otázka, kdo zasedne v čele obrany, kterou by v rámci dohody získala strana LIDEM. Jejich šéfku Karolínu Peake jako ministryni odmítá opozice i prezident Klaus. V budoucnu by podle ODS mohlo dojít i na redukci dalších ministerstev. Například zvažované sloučení resortů zemědělství a životního prostředí ale naráží na ostrý nesouhlas koaliční TOP 09.

Podle vicepremiérky je pravděpodobné, že v případě jejího odchodu na ministerstvo obrany by legislativní radu vlády vedl její dosavadní náměstek a vrchní ředitel příslušné sekce úřadu vlády Petr Mlsna. Server Lidovky.cz dnes uvedl, že funkci Peake nabídla své stranické kolegyni a místopředsedkyni sněmovního ústavně-právního výboru Janě Suché, která ale post odmítla.

2 minuty
Během dneška by mělo být jasné, kdo bude v čele MD
Zdroj: ČT24

Změny na ministerstvech a úvahy o jejich slučování jsou podle vlády motivovány především snahou zefektivnit chod státní zprávy a redukcí některých agend ušetřit na chodu úřadů. Součástí úsporného plánu je i redukce výdajů na chod samotného Úřadu vlády, konkrétně jednotlivých rad, která pod Strakovu akademii spadají (např. vládní rada pro lidská práva).

Ochránci lidských práv před nerozumnými úsporami varují

Proti záměru vlády přesunout tyto vládní rady pod jednotlivá ministerstva se ovšem dnes, příznačně v Mezinárodní den lidských práv, ohrazují lidskoprávní organizace. Premiéra Petra Nečase v otevřeném dopise žádají, aby od tohoto způsobu úspor ustoupil a varují před tím, že dojde ke zhoršení ochrany lidských práv v Česku.

„Navrhovanou redukci Úřadu vlády považujeme za známku toho, že česká vláda nehodlá naplňovat v minulosti přijaté závazky v oblasti lidských práv a sociálního začleňování,“ stojí v dopise, který podepsala Česká ženská lobby, Český helsinský výbor, Sdružení pro integraci a migraci, středisko slovenské menšiny a další organizace.

Ve vládních radách zasedají představitelé jednotlivých ministerstev, zástupci neziskových organizací i experti. Podle pisatelů listu poradní sbory představují „jedinou stálou platformu“, kde se mohou odborníci setkat s pracovníky státní správy. Rady navrhují a doporučují pak vládě postup a opatření v různých záležitostech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Praha se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci, včetně vlastní muniční iniciativy. Tu by zase nejraději v Česku úplně zrušil šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. V rozhovoru pro agenturu Reuters navrhl, aby její financování převzalo NATO.
včeraAktualizovánopřed 24 mminutami

Délka soudních řízení se zkracuje, digitalizace má tempo ještě navýšit

České soudy rozhodují nejrychleji v historii. Průměrná délka civilních řízení byla loni o jedenáct dní kratší než v roce 2023, verdikt padá v průměru za necelých šest měsíců. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) očekává další zrychlení díky digitalizaci, zejména elektronickému soudnímu spisu. Evropská komise hodnotí i zlepšení v odměňování a nezávislém vyšetřování. Problémem zůstává roztříštěnost systémů a nízké platy administrativních pracovníků.
před 1 hhodinou

Trosky vyhlížejí nápor fandů české videohry, policie posílí hlídky

Na víkendovou akci hradu Trosky inspirovanou tuzemskou videohrou Kingdom Come: Deliverance II z prostředí středověku se dostane nanejvýš tisíc návštěvníků za den. Na dopravu, parkování i dodržování zákazu vstupu do přírodní rezervace Apolena bude dohlížet zvýšený počet policistů i strážců CHKO Český ráj. Obec také zřídí dočasná parkoviště, doporučuje ale využít hromadnou dopravu.
před 2 hhodinami

V Dachau věznili nacisté i české duchovní

V koncentračním táboře Dachau nedaleko Mnichova věznili nacisté i české duchovní, mimo jiné třeba pozdějšího kardinála Josefa Berana. Na 2800 mužů sužoval hlad a vyčerpání, epidemie tyfu, ale i následky lékařských experimentů. Tragickou historii tam dnes připomínají evangelická, katolická i pravoslavná kaple, stejně jako památník židovským obětem. Symbolický kilogram hlíny na místě v úterý převzala delegace v čele s jedním z Beranových nástupců Dominikem Dukou. Hlínu převeze do vlasti a v září ji slavnostně uloží ve Staré Boleslavi.
před 3 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Část Česka zasáhly silné bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Severní polovinu Česka v úterý odpoledne zasáhly silné bouřky. Meteorologové varovali před větrem s nárazy až 75 kilometrů v hodině či přívalovým deštěm. K večeru se bouře dostaly také na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Lékaři provedli poslední vyšetření v léčbě malé Madlen

Lékaři Fakultní nemocnice Motol v úterý provedli poslední vyšetření v léčbě dvouleté Madlen, které ukázalo, jestli se plně obnovila její krvetvorba, nebo bude potřeba transplantace kostní dřeně. Vzorky ošetřující lékařka odebrala přímo z pánevní kosti. Bioptickou jehlu potřebovala zavrtat poměrně hluboko, aby se jí podařilo vytáhnout alespoň dvoucentimetrový váleček. Krevní obraz Madlen zatím vypadá dobře, ale stoprocentní verdikt padne za dva týdny, až budou hotové laboratorní rozbory. Příběh dvouleté dívky na jaře oslovil širokou veřejnost, a registry dárců tak během několika týdnů překonaly obvyklý roční nábor.
před 12 hhodinami

Novela o fyzických trestech u dětí čeká na Pavlův podpis, kritici žádají veto

Na podpis prezidenta Petra Pavla čeká novela občanského zákoníku, která ustanovuje nepřijatelnost fyzických trestů u dětí. Zásadně mění rozvody a úpravu péče o potomky. Podle kritiků norma nepříznivě dopadne právě na děti. Žádají proto, aby ji prezident odmítl. To by ale podle zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové byla velká chyba.
před 13 hhodinami
Načítání...