Nečas má promyšlené změny ve vládě, ještě je zpečetí koalice

Praha - Premiér Nečas už ví, jak budou vypadat změny ve vládě. Řešení, pro něž se rozhodl, ale musí ještě projednat s „relevantními aktéry“. Koalice dosud pracovala s variantou, že by resort, který momentálně patří straně LIDEM, získala ODS. Následně by se pak sloučil resort dopravy s ministerstvem průmyslu a obchodu. Dokud by transformace nebyla hotová, mohl by podle informací České televize dopravu řídit zlínský exhejtman Libor Lukáš. S plánem premiéra Nečase ale nesouhlasí koaliční TOP 09.

Po sedmi dnech bezvládí má být brzy podle premiéra Petra Nečase jasné, kdo nahradí Pavla Dobeše, který se se svou ministerskou funkcí rozloučil před týdnem. Ve hře zůstává výměna resortů s liberálními demokraty a následné sloučení dopravy s ministerstvem průmyslu a obchodu. Jeho šéf Martin Kuba to vidí jako práci na rok až rok a půl a během té doby za dopravu odpovídat nechce. „Nehodlám řídit dvě ministerstva najednou a být zodpovědný za věci, u kterých jsem neseděl. Musí být pověřen ministr dopravy, který bude ministerstvo řídit a společně se mnou připravovat to sloučení,“ dodal Kuba.

Podle informací České televize by tímto člověkem mohl být bývalý zlínský hejtman Libor Lukáš. Na nového ministra každopádně čekají zásadní úkoly - problémový registr vozidel, rekonstrukce D1 nebo kritická situace státního nákladního dopravce ČD Cargo.

Před koaličními špičkami by pak zase stála otázka, kdo zasedne v čele obrany, kterou by v rámci dohody získala strana LIDEM. Jejich šéfku Karolínu Peake jako ministryni odmítá opozice i prezident Klaus. V budoucnu by podle ODS mohlo dojít i na redukci dalších ministerstev. Například zvažované sloučení resortů zemědělství a životního prostředí ale naráží na ostrý nesouhlas koaliční TOP 09.

Podle vicepremiérky je pravděpodobné, že v případě jejího odchodu na ministerstvo obrany by legislativní radu vlády vedl její dosavadní náměstek a vrchní ředitel příslušné sekce úřadu vlády Petr Mlsna. Server Lidovky.cz dnes uvedl, že funkci Peake nabídla své stranické kolegyni a místopředsedkyni sněmovního ústavně-právního výboru Janě Suché, která ale post odmítla.

Video Během dneška by mělo být jasné, kdo bude v čele MD
video

Během dneška by mělo být jasné, kdo bude v čele MD

Změny na ministerstvech a úvahy o jejich slučování jsou podle vlády motivovány především snahou zefektivnit chod státní zprávy a redukcí některých agend ušetřit na chodu úřadů. Součástí úsporného plánu je i redukce výdajů na chod samotného Úřadu vlády, konkrétně jednotlivých rad, která pod Strakovu akademii spadají (např. vládní rada pro lidská práva).

Ochránci lidských práv před nerozumnými úsporami varují

Proti záměru vlády přesunout tyto vládní rady pod jednotlivá ministerstva se ovšem dnes, příznačně v Mezinárodní den lidských práv, ohrazují lidskoprávní organizace. Premiéra Petra Nečase v otevřeném dopise žádají, aby od tohoto způsobu úspor ustoupil a varují před tím, že dojde ke zhoršení ochrany lidských práv v Česku.

„Navrhovanou redukci Úřadu vlády považujeme za známku toho, že česká vláda nehodlá naplňovat v minulosti přijaté závazky v oblasti lidských práv a sociálního začleňování,“ stojí v dopise, který podepsala Česká ženská lobby, Český helsinský výbor, Sdružení pro integraci a migraci, středisko slovenské menšiny a další organizace.

Ve vládních radách zasedají představitelé jednotlivých ministerstev, zástupci neziskových organizací i experti. Podle pisatelů listu poradní sbory představují „jedinou stálou platformu“, kde se mohou odborníci setkat s pracovníky státní správy. Rady navrhují a doporučují pak vládě postup a opatření v různých záležitostech.