Snaží se senátoři ČSSD paralyzovat ÚSTR?

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) má „důvodnou obavu“, že úplná paralyzace Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ještě před parlamentními volbami je podmínkou, kterou si dala komunistická strana před případnou povolební spoluprací s ČSSD. Premiér to uvedl poté, co senátoři ve středu nezvolili do rady ÚSTR kandidáta Poslanecké sněmovny Jiřího Lišku (ODS). Právě Liškovo nezvolení Nečas označil za „další nehoráznou demonstraci síly senátorského klubu ČSSD pod taktovkou Jiřího Dienstbiera“.

„Senát přestává být pojistkou demokracie a stále více se stává prostředkem nadbíhání ČSSD svým komunistickým spojencům,“ míní premiér. Zřetelnými signály snah o paralyzaci práce ÚSTR jsou podle předsedy vlády také stále otevřenější příprava na odvolání dosavadního ředitele Daniela Hermana, stejně jako reorganizační plány na převedení digitalizace z ÚSTR na archiv a jejího následného utlumení, což je podle premiéra v rozporu se zákonem. 

Sílí obavy o budoucnost, chce Senát skrz radu ÚSTR zrušit? 

Senát ve středu do rady ÚSTR vybral historika Jana Bureše z ČSSD. Jediný sněmovní kandidát, bývalý místopředseda Senátu Liška dostatek hlasů nezískal. Místo v radě, které má obsadit adept poslanců, tak zůstane i nadále prázdné. Výsledek voleb tak nahrává spekulacím pravicových senátorů o tom, že se sociální demokraté, kteří ovládají Senát, budou snažit ÚSTR pomocí jeho rady zrušit. Stejné obavy jsou slyšet i od zaměstnanců ÚSTR. 

Loni senátoři do rady zvolili politologa Lukáše Jelínka, spřízněného se sociální demokracií, antropologa Michala Uhla a Emilii Benešovou z Národního archivu. Kroky této nové rady vnesly mezi zaměstnance a lidi kolem šéfa ústavu Daniela Hermana nervozitu. A obava, že konečným cílem členů rady je ústav zrušit, sílí. 

Rada si podle informací Českého rozhlasu například měla zadat studii o proveditelnosti převodu digitalizace archivů z ústavu do Archivu bezpečnostních složek, který je správním úřadem přímo řízeným Ústavem pro studium totalitních režimů. Rada se ovšem hájí, chce práci ústavu jen zlepšovat. „Pokud jde o digitalizaci archiválií, byly digitalizovány miliony stránek, ale zájemcům je z nich na webových stránkách ústavu nebo Archivu bezpečnostních složek přístupný jen nepatrný zlomek,“ vysvětlila pro Český rozhlas předsedkyně rady Petruška Šustrová. Ani Lukáš Jelínek, místopředseda rady, se nedomnívá, že by se měl ÚSTR v budoucnu zrušit. 

Členka Hermanova poradního kolegia Monika Pajerová má však strach: „Je to součást strategie, že současné vedení sociální demokracie chce za rok spolupracovat s komunisty. Je to kamínek v mozaice toho, že komunisté byli žádáni o podporu pro prezidentského kandidáta Jiřího Dienstbiera ze sociální demokracie. Je to součást toho, co se děje v regionech, kde sociální demokracie šla do koalice s komunisty, ačkoliv nemusela. A je to třeba součást toho, jak nám pan Grebeníček vysvětluje, že Jan Palach se neupálil na protest proti okupaci Československa v roce 1968,“ řekla v rozhovoru pro ČRo. 

  • Ústav, o jehož vznik svedli souboj pravicoví zákonodárci s levicovou opozicí, má za úkol shromažďovat, analyzovat a zpřístupňovat dokumenty o období komunismu a nacistické okupace. Jeho rada má na starosti plán činnosti ústavu nebo jmenování a odvolávání ředitele. Funkční období členů rady je pětileté, nikdo nemůže být zvolen více než dvakrát za sebou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Je nežádoucí.“ Moldavsko odmítlo vstup místopředsedovi Stačilo! Dostálovi

Moldavské úřady v neděli nepustily do země místopředsedu Stačilo! Ondřeje Dostála. Europoslanec to napsal na svém účtu na sociální síti X. Moldavský server Cotidianul informoval, že místní úřady politika označily za nežádoucí osobu a vyhostily ho.
před 26 mminutami

Koordinátor objasňování bitcoinové kauzy Uhlíř skončil ve funkci

Koordinátor objasňování bitcoinové kauzy David Uhlíř skončil ve funkci. Informace Deníku N, potvrdila ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) na síti X. Podle ní Uhlíř úspěšně splnil svěřené zadání spočívající v tom, aby ministerstvo od počátku postupovalo transparentně, předvídatelně a v souladu s právem. Uhlíř byl poradcem od 19. června, do konce srpna měl odevzdat zprávu se svými zjištěními a doporučeními.
12:44Aktualizovánopřed 40 mminutami

Deště na severovýchodě Česka slábnou. Povodňová bdělost platí na sedmi tocích

Kolem poledne zůstávaly na severovýchodě Česka po vydatných deštích toky rozvodněné na sedmi místech. Všude platil už jen první povodňový stupeň bdělosti. V Jeseníkách a Beskydech za posledních 24 hodin napršelo někde i víc než sto litrů vody na metr čtvereční, hladiny se místy přechodně dostaly na druhý stupeň pohotovosti.
01:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Altnerovi dědicové podali ústavní stížnost v kauze půlmiliardového sporu se SOCDEM

Potomci právníka Zdeňka Altnera podali ústavní stížnost v kauze sporu se SOCDEM (dříve ČSSD) o odměně za právní zastupování související s jejím sídlem, zjistila ČT. Stížností se potomci Altnera brání proti rozhodnutí odvolacího Městského soudu v Praze z letošního dubna. Ten zrušil rozsudek Obvodní soudu pro Prahu 1, podle kterého měla SOCDEM zaplatit potomkům právníka 18,5 milionu korun a smluvní pokutu ve výši několika set milionů.
před 1 hhodinou

Rektorka UK znovu odvolala děkana katolické fakulty Brože

Rektorka Univerzity Karlovy (UK) Milena Králíčková odvolala na návrh akademického senátu katolické teologické fakulty (KFT) jejího děkana Jaroslava Brože. Rozhodnutí nabývá účinnosti doručením, Brož ho dle univerzity zatím nepřevzal. Králíčková Brože odvolala na návrh předchozího akademického senátu už v únoru, děkan ale kvůli tomu podal žalobu. Soud ho poté předběžným opatřením vrátil do funkce, než o žalobě rozhodne. Brož ani fakulta se k situaci zatím nevyjádřili.
před 3 hhodinami

Český výzkum navzdory mnohamiliardové podpoře zaostává za Evropou, tvrdí NKÚ

Česká republika si ve své inovační strategii do roku 2030 stanovila, že se chce stát inovačním lídrem, ale tento cíl se jí ve srovnání se zeměmi EU nedaří plnit. Stát v letech 2021 až 2023 podpořil výzkum, vývoj a inovace prostřednictvím Grantové agentury (GA ČR) a Technologické agentury (TA ČR) téměř třiceti miliardami korun. Přesto Česko patří v evropském měřítku stále mezi takzvané mírné inovátory, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
před 5 hhodinami

Česko čeká další deštivý týden, nejvyšší teploty budou kolem 25 stupňů

I tento týden bude v Česku deštivý a bude převážně oblačno. Po celý týden se také mohou objevovat bouřky. Nejvyšší denní teploty budou většinou kolem 25 stupňů Celsia, maximálně by se mohly koncem týdne dostat přechodně na 27 stupňů. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 5 hhodinami

Dvacet let od policejního zásahu na festivalu CzechTek

Před dvěma dekádami se na louku u Mlýnce na Tachovsku začali sjíždět příznivci hudební technoparty. Na CzechTek 2005 jich z celé Evropy dorazilo nakonec asi pět tisíc a už od začátku nechyběly potyčky s policií. Ta se druhý den rozhodla technaře rozehnat, tvrdě proti nim zasáhlo asi tisíc těžkooděnců.
před 5 hhodinami
Načítání...