Velkoměsta se přehřívají. Jak zabránit zdravotním komplikacím?

Praha - Velká města se přehřívají. Například v Praze je v celoročním průměru o 2,5 stupně tepleji než v okolní přírodě. Teplotní rozdíl proti nezastavěné oblasti ale může činit i 10 °C, což má negativní vliv na lidské zdraví. Jak omezit přehřívání měst, jinými slovy, jak bojovat s efektem městského tepelného ostrova? Možnosti zkoumá projekt, na kterém se podílejí i Češi.

„Ve městech je úplně jiný povrch než v přírodě. Místo půdy máme asfalt, beton, umělé materiály, sklo a je tu výrazná vertikální členitost - stěny budov přes den absorbují teplo a v noci je pak v zastavěných místech teplota výrazně vyšší než v okolní přírodě,“ řekl meteorolog Michal Žák, který je jedním z českých zástupců v evropském grantovém projektu The UHI Project (z Urban Heat Islands, tedy městské tepelné ostrovy). Projekt běží už dva roky a jeho řešitelé nyní finišují přípravu meteorologických modelů, které ukážou, jak je to s nadbytečným teplem v Praze vážné. 

Teplo ve městech zvyšuje lidská činnost - vytápění, doprava, průmysl a klimatizace. Díky klimatizaci je sice uvnitř budov chladněji, ale ven je vypouštěno odpadní teplo, které zahřívá okolní vzduch. Nejhůře jsou na tom metropole na jihu Evropy, jako Řím, Atény nebo Madrid. Může za to vyšší hustota zastavění a méně zeleně. A vůbec nejvýraznější tepelné ostrovy jsou podle Žáka v severoamerických a v asijských městech.

Klimatologové vědí o jevu již od počátku 19. století. Nicméně dopad a souvislost s lidským zdravím začali zkoumat až v druhé polovině 20. století a zejména v posledních dvou dekádách. 

9 minut
Meteorolog Michal Žák hostem Studia 6
Zdroj: ČT24

V noci nedochází k ochlazení - je to permanentní zátěž

„Problém není přes den, ale v noci. Právě díky naakumulovanému teplu, které se v noci uvolňuje do okolí, se v centru vzduch málo ochladí a nepřichází k úlevě. Například v létě, když máme horkou vlnu, teplota v noci klesne v Praze na 20 stupňů, zatímco v okolí klesne na 13 stupňů. To má vliv na kvalitu spánku a potažmo na lidské zdraví. Je to permanentní zátěž,“ vysvětlil Žák. 

Největší roli v zahřívání Prahy hraje urbanismus. „V Praze je to betonovo-asfaltová džungle. Je tam poměrně málo zeleně a parků, které by vzduch ochlazovaly,“ uvedl Žák, který navrhuje začlenit do prostoru zchlazující prvky, například světlejší materiály, které záření odráží a nepohlcují. Doporučuje i zelené střechy, tedy zahrady na střechách. „Pokud se bavíme o rozvoji celé čtvrti, mohou nastoupit meteorologové se svými modely a regulovat urbanisty,“ reagoval Žák například na chystané změny v Praze-Bubnech. 

Efekt městských tepelných ostrovů 

Městský tepelný ostrov je zástavba, která vykazuje znatelně vyšší teploty než její okolí. Teplotní rozdíly jsou větší v noci než ve dne a v zimě než v létě. Hlavní příčinou tepelných ostrůvků je překrytí původní plochy vegetace pozemními komunikacemi a budovami. Asfalt a beton, které jsou použity, nemají schopnost přijímané sluneční záření upotřebit a mají větší tendenci ho absorbovat. Teplotní rozdíl proti nezastavěné oblasti může být až 10 °C. V Praze je to 2,5 °C. NASA prokázala, že v oblastech velkých měst s výraznými tepelnými ostrovy jsou četnější srážky.

Provoz na pražské magistrále
Zdroj: ČT24

Důvodem, proč je Praha při studiu tepelných ostrovů hodná pozornosti, je její dopravní tepna, magistrála. „Je tu hluboký kaňon s minimem vegetace. Navíc samozřejmě k diskomfortu obyvatel v tomto případě přispívá i velké množství výfukových zplodin z aut,“ říká meteorolog. Pomyslné stěny pražského kaňonu kolem magistrály tvoří vysoké budovy, které narušují přirozené proudění vzduchu. To by jinak teplo a výfukové plyny odválo. Užívá se tak i termín „uliční kaňon“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 2 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 12 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 13 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 13 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 14 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 16 hhodinami

Třetina počítačů funguje, babybox ne, hlásí po kyberútoku nymburská nemocnice

V nymburské nemocnici je po kybernetickém útoku z minulého týdne obnovena funkčnost více než třetiny počítačů z celkových zhruba 250, funguje už i magnetická rezonance. Většina lékařů může vystavovat e-recepty, nefunkční zůstává babybox, informoval mluvčí zdravotnického zařízení Jan Záruba.
před 18 hhodinami
Načítání...