HLAVNÍ FAKTA: Sever Čech v ohrožení, kulminace bude v noci

Praha – Povodně dál sužují Česko  do odvolání platí výstraha před povodňovým ohrožením pro čtyři české kraje. Labe ohrožuje především sever Čech. Svého maxima dosáhne těsně po půlnoci nebo v časných ranních hodinách. Řeka by podle posledních prognóz neměla vystoupat tak vysoko jako při povodních v roce 2002. V Mělníku se situace lepší  místní hráz se podařilo zpevnit. V ostatních krajích řeky většinou klesají  začíná sčítání škod. Situace se zlepšila i v Praze, kde je ale stále částečně omezená doprava. ČT24 situaci neustále sleduje, odkazy na všechny důležité informace najdete v tomto článku. 

Extrémní povodňové nebezpečí v současné době platí pro Prahu a Středočeský, Jihočeský a Ústecký kraj. Podle předpovědi by dnes mělo pršet jen občas, přičemž o něco více na severu Moravy. Meteorologové nově snížili stupeň nebezpečí povodňového ohrožení v Plzeňském kraji na povodňovou pohotovost. Vzhledem k očekávaným srážkám dál ale zůstává v platnosti bdělost pro Olomoucký a Moravskoslezský kraj. 

Vláda schválila novou pomoc dvě miliardy korun na opravu povodňových škod na silnicích a tratích. V pondělí už na tyto opravy vyčlenila 1,3 miliardy. Premiér Petr Nečas na tiskové konferenci po zasedání vlády řekl, že v tuto chvíli Česká republika aktuálně nepotřebuje pomoc ze zahraničí. V budoucnu je však možné, že využije například nabídku techniky. 

Kromě Mělníka, Ústí a Děčína s Hřenskem se situace komplikuje i v Lovosicích – v Lovochemii totiž prosakuje protipovodňová hráz. Hasiči ale zvládají čerpání a stabilita stěny zatím není ohrožena. Ústřední krizový štáb oznámil, že Vltavská kaskáda znovu upouští vodu, aby mohla zadržovat novou, kdyby začalo znovu pršet. 

Video Události
video

Události

Události

Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě.

Události v regionech (Praha)

Situace v Praze se uklidňuje, nicméně doprava je stále omezena. Podobně se situace pomalu stabilizuje na jihu a západě Čech. Na jihu Čech museli vodohospodáři mírně zvýšit odtoky z Lipenské a Husinecké přehrady a taky z rybníka Rožmberk, kde jsou ještě problémy. A v Plzeňském kraji hladiny všech řek i potoků dál klesají. Zítra sice mají region zasáhnout bouřky a přeháňky, ty ale situaci na řekách nezhorší.

Hasiči do dnešních 6:00 hod. evakuovali před velkou vodou přes 19 tisíc lidí, přes polovinu v Ústeckém kraji, třetinu ve Středočeském. Zachránili 492 lidí. Tisíce lidí nadále zůstávají bez elektřiny a plynu – nejvážnější je situace v Ústeckém kraji, naopak v Praze se daří odběrná místa postupně znovu připojovat k sítím. Stav nouze nadále platí v Ústí nad Labem, Děčíně, Mělníku a Litoměřicích.

Video Brífink po zasedání Ústřední povodňové komise
video

Brífink po zasedání Ústřední povodňové komise

Škody půjdou do miliard

Některá města a obce už začínají uklízet a sčítat škody po povodních. Praha předběžně vyčíslila škody na stovky milionů korun. Pojišťovny mají po záplavě hlášeny tisíce škod, odhadují je na miliardy korun. Zaplavení lidé už začali žádat o mimořádné dávky. Mohou získat až 51 150 korun. Pomoc by jim mohla přijít i z povodňových kont, na nichž dárci shromáždili nejméně devět milionů.

Množí se ale i případy rabování, policie dosud zaznamenala šest případů. Zatím poslední se stal v Praze 8, kde zloději ze zaplaveného domu ukradli věci za milion korun.

Co nelze přehlédnout:

  • Aktuální informace o stavech jednotlivých řek můžete sledovat zde.
  • Aktuální výstrahu ČHMÚ sledujte zde.
  • Aktuální informace o dopravních uzavírkách najdete na www.dopravniinfo.cz.
  • Informace o uzavírkách na železnici najdete zde.
  • Aktuální dopravní uzavírky najdete zde.
  • Kde hledat POMOC a jak PŘISPĚT

Máte-li jakékoliv informace, postřehy, fotografie nebo videa z postižených míst, můžete jimi přispět do Krizové mapy Česka, kterou Česká televize spustila.