Ústavními soudci Šimáčková, David a Rychetský. Výborný neprošel o hlas

Praha - Senát za účasti prezidenta Miloše Zemana schválil další tři jména, která obmění Ústavní soud. Čtvrtý Zemanův kandidát, bývalý ústavní soudce Miloslav Výborný, horní komorou neprošel. K jeho schválení chyběl v tajné volbě pouze jeden hlas. V plénu nově zasednou Kateřina Šimáčková a Ludvík David. Post obhájil dosavadní předseda soudu Pavel Rychetský. Zeman ve svém úvodním projevu politikům řekl, že stejně jako prezident není stroj na podpisy, tak Senát není stroj na schvalování prezidentových návrhů. Pokud tedy některý z kandidátů neprojde, bez zbytečného otálení předloží návrhy další: „V případě ústavních soudců výrazně převyšuje nabídka nad poptávkou.“

Šimáčková získala v tajné volbě 59 hlasů, David 67 hlasů, Rychetský 62 a Výborný 36 hlasů. „Mám z toho velikou radost a pociťuji velikou odpovědnost. Doufám, že ji nezklamu,“ řekla po svém zvolení Šimáčková. David na brífinku uvedl, že výsledek hlasování vnímá především jako projev důvěry a samozřejmě jako závazek a odpovědnost do budoucna.

Rychetský uvítal, že končí období, kdy se Ústavní soud pro nedostatek členů někdy nemohl ani sejít a rozhodovat: „Byl bych velmi rád, kdyby pan prezident pokračoval v tom, jakým způsobem, podle mého soudu vysoce odpovědným, vybírá kandidáty tak, aby Ústavní soud byl nejen institucí naplněnou, ale především institucí odpovědnou a kvalitní.“ Zároveň ale poznamenal, že pokud se s ním prezident bude dál radit o možných kandidátech, nabízí se otázka, zda je vzhledem k nezvolení Výborného vůbec reálné Senátu opět navrhovat některého ze stávajících soudců. Významná je podle Rychetského i otázka kontinuity ÚS: „Když si představím, že by tam přišli lidé, kteří nikdy s Ústavním soudem úzce nesouviseli, tak je jasné, že otázka jakéhosi doktrinálního usazení je otázkou let, nikoliv měsíců.“

Výborný na brífinku zvoleným soudcům pogratuloval a ubezpečil je, že je nečeká lehká práce: „Ale oni to dobře vědí.“ Dodal, že pokud mu bude nabídnuta možnost pracovat v obecné justici, tak ji neodmítne. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha je Výborný renomovaný odborník a „určitě bude pro české právo a českou justici pracovat i v dalších letech na jiných pozicích“. Nad zvolením Výborného visel od počátku otazník. Hlavně senátoři z řad ČSSD mu podle kuloárových informací nemohou zapomenout jeho postoj k předchozím stížnostem, například na poplatky ve zdravotnictví. Podílel se i na zamítnutí levicové ústavní stížnosti na církevní restituce.

Výborný při projevu k senátorům k výhradám řekl, že slib soudce nikdy nezradil a vždy rozhodoval podle svého nejlepšího přesvědčení, nezávisle a nestranně. Objevila se podle něj i zmínka, že při opakovaném jmenování soudce může dojít k personální korupci. V této souvislosti podotkl, že ÚS se v posledních měsících zabýval celou řadou citlivých případů. Zmínil například církevní restituce nebo žalobu na prezidenta pro velezradu: „Kdybych byl personálně korumpovatelný, asi bych se rozhodnutí mohl vyhnout nebo rozhodovat jinak. Ono by se na výsledku dokonce vůbec nic nezměnilo, ale já bych tím zradil slib soudce.“

Úryvek z projevu Miloslava Výborného v Senátu

„Jako soudce zpravodaj jsem v posledních deseti letech rozhodl nebo připravil k rozhodnutí přes 2 600 právních věcí. Na téměř dvojnásobku jsem se při rozhodování spolupodílel… Někdy byl nespokojen prezident, který mě do funkce jmenoval, jindy Senát nebo skupina senátorů z levicové strany spektra, jindy byl hrubě nespokojen ten navrhovatel, který patřil k vládní většině. Zcela určitě jsem se v některých rozhodnutích mohl mýlit, mýlil nebo chyboval. Kdybych tvrdil opak, bylo by to hloupé a pyšné. Co ale mohu říci zcela upřímně, nikdy jsem nezradil svůj slib soudce, vždy jsem rozhodoval podle svého nejlepšího přesvědčení, nezávisle a nestranně.“

Zeman se v projevu věnoval především osobě Pavla Rychetského, který je předsedou Ústavního soudu a v Zemanově vládě vykonával funkci místopředsedy: „Je to člověk, který dokázal hájit své vlastní stanovisko a přitom plně respektovat mnohdy odlišné stanovisko ostatních, což se naposledy ukázalo při projednávání církevních restitucí.“ Na závěr proto řekl, že pokud bude Rychetský schválen, „vynaloží veškerou svoji nepopiratelnou výmluvnost, jakož i oslnivé osobní kouzlo“, aby ho přesvědčil k výkonu funkce předsedy soudu na příštích deset let.

Úryvek z projevu Pavla Rychetského

„Žádný soudce nesmí podlehnout představě, že je vševědoucí. Žádný soudce totiž není bohorovný, naopak každý soudce je povinen znovu a znovu v každé kauze přistupovat nejen k posuzování práva, ale hlavně lidských osudů s pokorou a bez jakéhokoliv předem vševědoucího poznání. To je jediné, co vám i jako své krédo chci z tohoto místa sdělit,“ řekl senátorům s odkazem na jednu z povídek v Apokryfech Karla Čapka.

Sobotka: Ústavní soud má rozhodovat, ne se líbit nějaké politické straně

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) ocenil, že Zeman do horní komory osobně přišel. „Je dobře, že prezident historicky poprvé v éře našich demokratických prezidentů přichází opakovaně představit své kandidáty,“ řekl ve Studiu ČT24. Výběr kandidátů byl podle Sobotky velmi dobrý, souhlasil i s opětovnou nominací Pavla Rychetského: „Přestože je původním členem sociální demokracie, tak v Ústavním soudu se choval vždy nepoliticky. Ústavní soud je od toho, aby rozhodoval, ne aby se líbil nějaké politické straně.“ Nepoliticky se podle Sobotky chová i Výborný: „Má za sebou deset let práce v Ústavním soudu, politika u něj nikdy nehrála roli, vždy šlo o odborný pohled ve vztahu k ústavě.“

Prezident už od svého zvolení navrhl osm kandidátů. Tři nové jmenoval do funkce začátkem května. V plénu zasedli Milada Tomková, Jaroslav Fenyk a Jan Filip. Tomkovou zároveň jmenoval i místopředsedkyní soudu. Začátkem června Ústavní soud doplnil i Vladimír Sládeček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Radní Štětí čelí obvinění kvůli korupci

Policisté obvinili čtyři lidi na Litoměřicku kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami. Z přijetí úplatku podezírají radního města Štětí, kterému hrozí až deset let vězení, oznámil v pondělí mluvčí krajské policie Kamil Marek. Mezi skupinou čtyř stíhaných mužů z řad podnikatelů a státního aparátu panovaly podle kriminalistů neformální korupční vztahy a klientelistické vazby, které měly za cíl jejich obohacení na úkor státních i samosprávných organizací.
před 3 mminutami

Menší obce budou moci ověřovat podpisy

Od nového roku se rozšíří počet míst, kde bude možné nechat si ověřit podpis. Nově tato pravomoc připadne i menším obcím. Umožní jim to změna vyhlášky ministerstva vnitra. Ne všechny obce ale na takovou možnost kývly.
před 27 mminutami

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
před 58 mminutami

Po tropickém začátku prázdnin se ochladí

Po horkém začátku letních prázdnin čeká Česko v tomto týdnu výrazné ochlazení. Teploty se většinou udrží lehce nad dvaceti stupni Celsia, obloha zůstane zatažená a bude pršet. Na severovýchodě mohou být srážky vydatné a trvalé a ochlazení bude výraznější, západ zasáhnou srážky mírnější. Před víkendem se teploty opět vyšplhají ke 25 stupňům. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ).
před 2 hhodinami

V turistických destinacích hrozí pokuty za odnášení písku z pláží či nošení podpatků

Řada zemí, které jsou častým cílem turistů, zavádí různá opatření. V oblíbených destinacích hrozí vysoké pokuty někdy i za chování, které se cizinci může zdát nevinné. Nová nařízení, i ta uplatňovaná už více let, se mohou týkat hluku, oděvu, kouření či konzumace jídla a alkoholu. Kromě nastudování pravidel, která platí v cílové destinaci, by ale lidé před odjezdem na dovolenou neměli zapomenout ani na zabezpečení svých domů a bytů.
před 3 hhodinami

Řítíme se do krize, nebo dětem kupujeme budoucnost? Experti se ohledně ETS 2 neshodnou

Dopad nového systému ETS 2 bude na některé lidi v řádech vyšších tisíců korun ročně, říká analytik XTB Jiří Tyleček o plánovaném obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, podle nějž jde o „další výrazné zdanění firem i obyvatelstva Evropské unie“. „To, co dnes zaplatíme, bychom měli vnímat jako investici do budoucnosti našich dětí,“ oponuje ekonom Tomáš Protivínský ze think-tanku IDEA. Česko a dalších sedmnáct států Unie žádá systémové změny.
před 3 hhodinami

Ministerstvo zajímá, jak zrušení karenční doby ovlivnilo nemocnost

Po zrušení takzvané karenční doby přibylo lidí na nemocenské, většina politiků ji ale obnovovat nechce. Už šest let zase zaměstnanci dostávají náhradu mzdy i za první tři dny choroby. Statistiky ale zpočátku ovlivňovala covidová pandemie.
před 4 hhodinami

S letními dovolenými přicházejí i internetové podvody. Na co si dát pozor?

Sezonu letních dovolených stále častěji využívají internetoví podvodníci i hackeři, kteří sázejí na nepozornost cestovatelů. Zakládají falešné stránky hotelů, zneužívají ubytovací platformy nebo zasílají falešné emaily o platbě nedoplatků. Každoročně se za hranice vydá přes pět a půl milionu Čechů, přičemž řada z nich nevyužívá služeb cestovních kanceláří. A právě na tyto cestovatele podvodníci cílí.
před 5 hhodinami
Načítání...