Šimáčková získala v tajné volbě 59 hlasů, David 67 hlasů, Rychetský 62 a Výborný 36 hlasů. „Mám z toho velikou radost a pociťuji velikou odpovědnost. Doufám, že ji nezklamu,“ řekla po svém zvolení Šimáčková. David na brífinku uvedl, že výsledek hlasování vnímá především jako projev důvěry a samozřejmě jako závazek a odpovědnost do budoucna.
Rychetský uvítal, že končí období, kdy se Ústavní soud pro nedostatek členů někdy nemohl ani sejít a rozhodovat: „Byl bych velmi rád, kdyby pan prezident pokračoval v tom, jakým způsobem, podle mého soudu vysoce odpovědným, vybírá kandidáty tak, aby Ústavní soud byl nejen institucí naplněnou, ale především institucí odpovědnou a kvalitní.“ Zároveň ale poznamenal, že pokud se s ním prezident bude dál radit o možných kandidátech, nabízí se otázka, zda je vzhledem k nezvolení Výborného vůbec reálné Senátu opět navrhovat některého ze stávajících soudců. Významná je podle Rychetského i otázka kontinuity ÚS: „Když si představím, že by tam přišli lidé, kteří nikdy s Ústavním soudem úzce nesouviseli, tak je jasné, že otázka jakéhosi doktrinálního usazení je otázkou let, nikoliv měsíců.“

Jednání Senátu ČR o nových ústavních soudcích
Jednání Senátu ČR o nových ústavních soudcích
u 20.06.2013
Brífink kandidátů na ústavní soudce ze Senátu
Výborný znovu ústavním soudcem nebude
Výborný na brífinku zvoleným soudcům pogratuloval a ubezpečil je, že je nečeká lehká práce: „Ale oni to dobře vědí.“ Dodal, že pokud mu bude nabídnuta možnost pracovat v obecné justici, tak ji neodmítne. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha je Výborný renomovaný odborník a „určitě bude pro české právo a českou justici pracovat i v dalších letech na jiných pozicích“. Nad zvolením Výborného visel od počátku otazník. Hlavně senátoři z řad ČSSD mu podle kuloárových informací nemohou zapomenout jeho postoj k předchozím stížnostem, například na poplatky ve zdravotnictví. Podílel se i na zamítnutí levicové ústavní stížnosti na církevní restituce.
Výborný při projevu k senátorům k výhradám řekl, že slib soudce nikdy nezradil a vždy rozhodoval podle svého nejlepšího přesvědčení, nezávisle a nestranně. Objevila se podle něj i zmínka, že při opakovaném jmenování soudce může dojít k personální korupci. V této souvislosti podotkl, že ÚS se v posledních měsících zabýval celou řadou citlivých případů. Zmínil například církevní restituce nebo žalobu na prezidenta pro velezradu: „Kdybych byl personálně korumpovatelný, asi bych se rozhodnutí mohl vyhnout nebo rozhodovat jinak. Ono by se na výsledku dokonce vůbec nic nezměnilo, ale já bych tím zradil slib soudce.“
Úryvek z projevu Miloslava Výborného v Senátu
„Jako soudce zpravodaj jsem v posledních deseti letech rozhodl nebo připravil k rozhodnutí přes 2 600 právních věcí. Na téměř dvojnásobku jsem se při rozhodování spolupodílel… Někdy byl nespokojen prezident, který mě do funkce jmenoval, jindy Senát nebo skupina senátorů z levicové strany spektra, jindy byl hrubě nespokojen ten navrhovatel, který patřil k vládní většině. Zcela určitě jsem se v některých rozhodnutích mohl mýlit, mýlil nebo chyboval. Kdybych tvrdil opak, bylo by to hloupé a pyšné. Co ale mohu říci zcela upřímně, nikdy jsem nezradil svůj slib soudce, vždy jsem rozhodoval podle svého nejlepšího přesvědčení, nezávisle a nestranně.“
Zeman se v projevu věnoval především osobě Pavla Rychetského, který je předsedou Ústavního soudu a v Zemanově vládě vykonával funkci místopředsedy: „Je to člověk, který dokázal hájit své vlastní stanovisko a přitom plně respektovat mnohdy odlišné stanovisko ostatních, což se naposledy ukázalo při projednávání církevních restitucí.“ Na závěr proto řekl, že pokud bude Rychetský schválen, „vynaloží veškerou svoji nepopiratelnou výmluvnost, jakož i oslnivé osobní kouzlo“, aby ho přesvědčil k výkonu funkce předsedy soudu na příštích deset let.
Úryvek z projevu Pavla Rychetského
„Žádný soudce nesmí podlehnout představě, že je vševědoucí. Žádný soudce totiž není bohorovný, naopak každý soudce je povinen znovu a znovu v každé kauze přistupovat nejen k posuzování práva, ale hlavně lidských osudů s pokorou a bez jakéhokoliv předem vševědoucího poznání. To je jediné, co vám i jako své krédo chci z tohoto místa sdělit,“ řekl senátorům s odkazem na jednu z povídek v Apokryfech Karla Čapka.
Sobotka: Ústavní soud má rozhodovat, ne se líbit nějaké politické straně
Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) ocenil, že Zeman do horní komory osobně přišel. „Je dobře, že prezident historicky poprvé v éře našich demokratických prezidentů přichází opakovaně představit své kandidáty,“ řekl ve Studiu ČT24. Výběr kandidátů byl podle Sobotky velmi dobrý, souhlasil i s opětovnou nominací Pavla Rychetského: „Přestože je původním členem sociální demokracie, tak v Ústavním soudu se choval vždy nepoliticky. Ústavní soud je od toho, aby rozhodoval, ne aby se líbil nějaké politické straně.“ Nepoliticky se podle Sobotky chová i Výborný: „Má za sebou deset let práce v Ústavním soudu, politika u něj nikdy nehrála roli, vždy šlo o odborný pohled ve vztahu k ústavě.“
Prezident už od svého zvolení navrhl osm kandidátů. Tři nové jmenoval do funkce začátkem května. V plénu zasedli Milada Tomková, Jaroslav Fenyk a Jan Filip. Tomkovou zároveň jmenoval i místopředsedkyní soudu. Začátkem června Ústavní soud doplnil i Vladimír Sládeček.

Projev prezidenta Miloše Zemana v Senátu
Projev prezidenta Miloše Zemana v Senátu
20.6.2013, Projev Zemana v Senátu