Imunitu tří rebelů může před ÚS dostat případ Bárta–Škárka

Praha – Česká právnická obec kvůli případu tří rebelů z ODS bouřlivě diskutuje o možnostech, jak získat vyjádření Ústavního soudu k šíři poslanecké imunity. Právě díky imunitě byli tři exposlanci podezřelí z korupce vyňati z pravomoci policie a žalobců. Podle senátorky a někdejší ústavní soudkyně Elišky Wagnerové by cestou mohla být stížnost ministryně spravedlnosti, ve které by Marie Benešová napadla rozhodování české justice v dalším případu údajné korupce souvisejícím s poslanci za VV Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou.

Exposlance za ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení Nejvyšší soud. Všichni tři politici následně opustili vazbu. Žalobci je vinili z přijetí úplatku v podobě postů ve státních firmách výměnou za vzdání se poslaneckého mandátu. Podle Nejvyššího soudu ale takovou politickou dohodu kryje jejich imunita.

Na krok české justice kriticky reagovala sněmovní opozice i část české právnické obce. Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa v této slouvislosti ve víkendovém rozhovoru pro Lidové noviny mj. konstatoval: „Výklad ústavy není denní chleba Nejvyššího soudu a na jeho rozhodnutí je to vidět.“

Soudce Šott: Zóna volného zločinu

Kriticky se k rozhodnutí NS v rozhovoru pro Otázky Václava Moravce vyjádřil i soudce obvodního soudu pro Prahu 5 Jan Šott: „Takové vnímání imunity může ohrožovat důvěryhodnost zákonodárného sboru. Normální člověk se na Poslaneckou sněmovnu bude dívat jinak, pakliže bude vědět, že poslanci požívají větší právní ochrany proto, aby mohli prezentovat své názory, za které byli zvoleni, a ne proto, aby se mohli pohybovat v zóně volného zločinu.“

Takové vyjádření ovšem odmítá předseda trestního kolegia Nejvyššího soudu Stanislav Rizman. „Ta slova jsou příliš teatrální, nadsazená a vysloveně populistická,“ konstatoval v OVM. „Kritiku nepovažuji za oprávněnou, ale za přehnanou a často zkreslující.“

Právě soudce Šott patří v české justici mezi tváře, které mají s korupční problematikou výraznou zkušenost ze soudní síně; byl to on, kdo za úplatkářství a uplácení odsoudil poslance za Věci veřejné Jaroslava Škárku a Víta Bártu. I v tomto případě však Nejvyšší soud rozhodl o tom, že poslance kryje imunita, a Šott musel oba poslance na základě rozhodnutí odvolacího soudu osvobodit.

Případ Bárty a Škárky: Obžaloba tvrdila, že Vít Bárta dal tehdejším stranickým kolegům, poslancům Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 000 a 500 000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta, který kvůli kauze rezignoval na funkci ministra dopravy, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.

Ve věci se ale zároveň se stížností na porušení zákona obrátil na ministerstvo spravedlnosti. Nová šéfka tohoto resortu Marie Benešová nyní v Otázkách Václava Moravce potvrdila, že se Šottovou stížností bude zabývat. „Podívám se, jak stížnost vyhodnotil příslušný odbor a budu se tomu věnovat i v konotaci s tím, co se nyní odehrálo,“ konstatovala Benešová. „V této fázi nemohu říct, jestli ji skutečně podám, ale pokud tam důvody budou, spíš ji podám, než nepodám.“

Wagnerová: Přes Nejvyšší soud k soudu Ústavnímu

Podle někdejší ústavní soudkyně a současné senátorky Elišky Wagnerové přitom právě případ Škárky a Bárty může projasnit současnou diskusi o poslanecké imunitě, kterou vyvolal výše zmíněný případ tří rebelů z ODS. „Paní ministryně má cestu otevřenou s tím, že by spolu se stížností zároveň navrhla, aby Nejvyšší soud předložil tu věc k posouzení k Ústavnímu soudu,“ konstatovala Wagnerová s tím, že ten by se následně mohl věnovat vlastnímu charakteru imunity.

Potíž podle někdejší místopředsedkyně ÚS totiž spočívá v tom, že formulace českého trestního řádu, která rebelům pomohla z vazby, je příliš vágní. „Je naprosto zřejmé, že neexistuje jednotná norma na to, jak velký rozsah imunity má být,“ zdůraznila v Otázkách Václava Moravce. „Evropský trend je takový - zužovat imunitu, a jde tak proti rozšiřování, o které se pokusil Nejvyšší soud. Žijeme ve státě, že co není napsáno přesně, nachází se s tím volně,“ dodala Wagnerová a zároveň navrhla zpřesnění:

  • co říká trestní řád dnes: Z pravomoci orgánů činných v trestním řízení podle tohoto zákona jsou vyňaty osoby požívající výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodního práva.
  • jakou formulaci navrhuje Wagnerová: Z pravomoci orgánů činných v trestním řízení podle tohoto zákona jsou vyňaty poslanci a senátoři pro své hlasování učiněné v plénu Senátu nebo Poslanecké sněmovny, ve výborech, komisích a orgánech podobného druhu.

Škrty v trestním řádu coby způsob druhý. Wagnerová se hlásí do služby

Druhou cestou, jak docílit vyjádření Ústavního soudu k otázce imunity, je návrh zrušení těch ustanovení trestního řádu, kterými se Nejvyšší soud řídil, když trojici rebelů z pravomoci policie a žalobců vyňal. Tento návrh musí podat skupina poslanců nebo senátorů a Wagnerová už se přihlásila k tomu, že vznik takového uskupení bude iniciovat. „Chtěla bych patřit mezi iniciátory. Sama jako solitér nezmohu nic, je potřeba sedmnáct senátorů. Vidím to na aktivitu počátkem srpna,“ uvedla v OVM. Podporu by mohla najít především u sociálních demokratů, senátor a stínový ministr spravedlnosti za ČSSD Jiří Dienstbier o této cestě hovořil již v týdnu (čtěte víc).

Návrh na škrty v trestním řádu ale zpochybňuje generální sekretář Ústavního soudu Ivo Pospíšil, podle jeho dřívějšího vyjádření je taková cesta jen teoretická, protože soudci by se k imunitě mohli vyjádřit právě jen nad rozsah toho, čím by se skutečně zabývali: „Ústavní soud by pouze posuzoval pravomoc Nejvyššího soudu, zda má možnost vstupovat do probíhajícího trestního řízení a vyjadřovat se k vynětí. Vazba na výklad samotné imunity by v tomto případě žádná nebyla.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěČesko po výpadku. Nouzový stav platil 12 hodin

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k páteční půlnoci.
07:08Aktualizovánopřed 15 mminutami

Dálničních známek se letos prodalo víc, už pět milionů

Téměř pět milionů dálničních známek ke konci června koupili řidiči. To je o skoro 400 tisíc víc než vloni ve stejném období. Největší nárůst zájmu je o jednodenní známky, které jsou v prodeji teprve od loňského března. Vyplývá to z dat Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (CENDIS). Nejvíc dálničních známek si řidiči kupují s přicházejícím létem, vrchol prodeje se proto i letos očekává v červenci a srpnu.
před 16 mminutami

Byla inspirací, řekl o pohřešované horolezkyni Kolouchové cestovatel Trávníček

„Byla velmi zabedněná, máme to tak všichni. Věci, které milujeme, děláme za každou cenu. Uměla své zkušenosti (z lezení) i svůj život předat dál. Pro mnoho lidí byla velkou inspirací," řekl o horolezkyni Kláře Kolouchové v Událostech, komentářích horolezec a cestovatel Jan „Tráva" Trávníček. Šestačtyřicetiletá Kolouchová se zřítila při výstupu na pákistánský vrchol Nanga Parbat. Její tělo zatím nebylo nalezeno, pátrání po něm podle Trávníčka pokračuje. Horolezkyně v minulosti jako první Češka zdolala tři nejvyšší vrcholy světa Mount Everest, K2 i Kančendžengu.
před 46 mminutami

Zoo se přizpůsobují vysokým teplotám, letní provoz může být dražší než zimní

Větší jezírka a další vodní plochy, stinná místa, klimatizované pavilony nebo mlžítka. Zoologické zahrady v Česku se přizpůsobují vyšším letním teplotám. Dodatečné investice proti horku potvrdila České televizi většina oslovených zoo, konkrétně šest ze sedmi. Některé zoologické zahrady už letní provoz stojí víc peněz než zimní.
před 1 hhodinou

Nízké hladiny řek komplikují start vodácké sezóny. Půlka toků je nesjízdná

Až polovina řek na území Česka není momentálně sjízdná pro vodáky. České televizi to potvrdil místopředseda svazu vodáků Vratislav Šembera. Podle hydrometeorologů je nejhorší situace na Vltavě nad Lipnem, nízká hladina je ale i na Sázavě nebo Ohři. Příznivější podmínky zaznamenali na horní Lužnici nebo na Vltavě pod Lipnem. Důvodem je podle nich malé množství srážek během roku nebo málo sněhu v zimě a s tím spojené sucho.
před 2 hhodinami

Elektřina po výpadku opět proudí do všech odběrných míst

Česko v pátek zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou opět v provozu, podařilo se také již obnovit dodávky elektřiny do všech odběrných míst. Bez proudu byl podle dostupných informací asi milion odběratelů. Výpadek se dotkl zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou byla technická závada. K běžnému provozu se vrátily již také vlaky. ČEPS pro ČT uvedl, že o půlnoci ukončil stav nouze pro území celého Česka. Večer dokončil úpravu klíčového vedení vysokého napětí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zlom těsně před polednem. Jak došlo k masivnímu výpadku proudu

Klíčový moment pátečního masivního výpadku nastal v 11:50, kdy v tuzemské přenosové soustavě reálně teklo o 850 megawattů proudu méně, než v tu chvíli mělo. Výsledkem byl masivní výpadek elektřiny. Odborníci uvádějí, že něco podobného už hodně dlouho nezažili.
před 11 hhodinami

Zásuvka nefungovala, plicní ventilátor běžel z baterie. Výpadek zasáhl i nemocnice

Běžně doma napájí Dita Horochovská plicní ventilátor přímo ze sítě, po pátečním rozsáhlém výpadku elektrického proudu ale musel životně důležitý přístroj čerpat energii z baterie. „Pokud by došla kapacita všech přístrojů, tak jsou varianty buď zavolat hasiče a poprosit je, jestli by mi nepřivezli záložní zdroj, nebo jet do nemocnice,“ popisuje Horochovská. První z variant využili třeba manželé Grunzovi. „Kdyby nepřijeli hasiči, nevím, co bychom dělali,“ říkají. Na záložních zdrojích fungovaly i některé nemocnice, například IKEM na situaci reagoval odložením některých menších plánovaných zákroků.
před 11 hhodinami
Načítání...