Eso z NASA přednáší v Česku: Mars jednoho dne osídlíme

Praha - Lidstvo by mohlo první cestu na Mars podniknout už za dvacet let a rudou planetu osídlit na začátku příštího století. Na konferenci k sérii přednášek Na řadě je Mars to uvedl uznávaný americký planetární geolog James Rice; zároveň podotkl, že případný let na Mars by byl riskantním a extrémně drahým projektem.

James Rice je přední odborník amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA); patří do nejužšího týmu NASA, který s pomocí planetární sondy Pathfinder a robotických vozítek Spirit, Opportunity a Curiosity zprostředkovává lidstvu vesmírné objevy. Do Prahy ho pozvala Akademie věd ČR, aby přednášel veřejnosti o svých poznatcích z průzkumu rudé planety v rámci projektu Na řadě je Mars.

Na dnešní pražské přednášce Rice uvedl, že lidstvo by mohlo rudou planetu osídlit už za 100 let. Lidé budou chtít kolonizovat sluneční soustavu, aby si vytvořili jakousi pojistku na záchranu svého života; žijeme totiž „na vesmírné střelnici a kolem nás to zostra sviští“.

Meta? Třicátá léta

Z posledních záměrů NASA vyplývá, že by se měl člověk na Mars vypravit ve 30. letech tohoto století. Podle Riceho v současnosti není ale tolik peněz, aby se expedice na Mars uskutečnila. Současné technologie by podle geologa jen umožnily poslat posádku na planetu, ale na dva až tři roky. Navíc by prý byla vystavena intenzivnímu radioaktivnímu záření. „Kdyby mě vyzvali k cestě na Mars, řekl bych ano, letěl bych. Ale myslím, že už budu moc starý, až se tohle stane, protože to bude pravděpodobně až za 20 let,“ podotknul.

Průzkum Marsu provedlo od 60. let minulého století zhruba dvacet úspěšných automatických sond, první byla sovětská (v roce 1971). Pro potvrzení nebo vyvrácení teorie o životě na Marsu zatím chybějí jasné důkazy. „Přinejmenším každý jednou v životě vyšel v noci ven a díval se na hvězdy. A přemýšlel o tom, jestli jsou tam nějaké bytosti, jsou chytřejší než my, hloupější než my? O Marsu se vedou takovéto úvahy,“ dodal vědec.

„Doufám alespoň, že nebyl-li tam v minulosti, tak že tam jednou bude - a to bude ten náš,“ podotknul ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Marcel Grün.

Riceovy přednášky pro veřejnost začnou tuto středu v Ostravě, až do neděle zavítá do Brna, Hradce Králové, Prahy a Českých Budějovic. Představí geologický průzkum Marsu, jeho možnou kolonizaci, přínos pro lidstvo a s použitím modelů, jak fungují robotická vozítka NASA. Projekt navazuje na úspěšný popularizační program Do Kosmu s Krtkem.

2 minuty
Reportáž o Jamesi Riceovi
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít, od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela (STAN). V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jak americký prezident Donald Trump ovlivní ekonomickou situaci v Evropské unii či v jakých oblastech Evropa působí v Africe a kdo jsou její klíčoví partneři.
18:29Aktualizovánopřed 48 mminutami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
před 1 hhodinou

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
16:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet infarktů se snižuje. Klíčová je rychlá reakce okolí

Případů infarktů v posledních letech v Česku ubývá a snižuje se i procento těch, kteří je nepřežijí. Jiné kardiovaskulární diagnózy jsou naopak na vzestupu. Mezi nejčastější patří chronicky zvýšený tlak. Nemoci oběhové soustavy jsou v tuzemsku nejčastější příčinou úmrtí, zásadní je prvotní reakce laické veřejnosti. A pomáhají i přístupné defibrilátory, jejichž umístění lidé najdou v aplikaci Záchranka.
20:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Jiří Brožek získá ve Varech jako první střihač Cenu prezidenta festivalu

Jiří Brožek je prvním střihačem v historii, který převezme Cenu prezidenta festivalu v Karlových Varech. O jejím udělení rozhodl ještě Jiří Bartoška, který v květnu zemřel. Sám Brožek pro festival vybral a uvedl jeden ze svých více než 130 filmů – Smrt krásných srnců. Za svou práci obdržel již devět Českých lvů.
před 2 hhodinami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání tripartity to řekli šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Rada hospodářské a sociální dohody jednala v tomto volebním období naposledy.
15:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...