Rektoři: Pokud nepůjde více peněz na vědu, hrozí útlum

Praha – Rektoři pražských vysokých škol varovali, že pokud se nenavýší objem peněz na vědu a výzkum a nezlepší se podmínky financování z EU, tak hrozí výrazné utlumení vědy do roku 2020. Zástupci VŠ to uvedli na společné tiskové konferenci k pátečnímu Dni vědy. Kromě stagnace peněz od státu, s níž se podle rozpočtových výhledů počítá až do roku 2016, jim vadí i to, že na financování vědy se málo podílí soukromé subjekty. V hlavním městě se přitom vyprodukuje víc než 60 procent vědeckých výsledků.

„Vysoké školy budou vystaveny mimořádně obtížné situaci, jak udržet kvalitu,“ uvedl rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Na výzkum a vývoj šlo loni 26 miliard korun. To je sice téměř dvojnásobek oproti roku 2001, od roku 2011 ale tato částka stagnuje a ani pro příští tři roky se nepočítá s jejím navýšením.   

Pokud se zásadně nezlepší podmínky, podle rektora Vysoké školy chemicko-technologické Karla Melzocha pražská věda v roce 2020 prakticky přestane existovat. Pražským školám vadí hlavně to, že dosud mohly jen omezeně čerpat z evropských fondů, zatímco v regionech rostou z dotací obří vědecká centra. Dvě třetiny odborníků, kteří vystudovali v Praze, se přitom po škole vrací do regionů. Školy se proto nyní upínají na nový operační program na výzkum a vzdělávání a doufají, že budou podmínky čerpání nastaveny výhodněji i pro Prahu, která coby bohatý region nemá na dotace nárok.   

Rektorům také vadí, že oproti zahraničí přispívají na výzkum málo soukromé subjekty. Z celkového balíku peněz určeného na vědu naopak ještě odčerpávají na vývoj vlastních inovací. „My nakupujeme drahé přístroje za stejné peníze jako univerzity z vyspělých zemí,“ upozornil rektor Českého vysokého učení technického Václav Havlíček. Kvůli změně kurzu navíc technika ještě podraží. Za stávajících podmínek prý nejsou schopní získat špičkové zahraniční experty.

Video Rektoři pražských VŠ k financování vědy a výzkumu
video

Rektoři pražských VŠ k financování vědy a výzkumu