Sobotka na slova lidovců slyší. O restitucích chce jednat s církvemi

Praha – Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka chce se zástupci církví a náboženských společností jednat o revizi církevních restitucí, schůzku si už domluvil jak s kardinálem Dominikem Dukou, tak s předsedou Ekumenické rady církví Joelem Rumlem. Šéf vítězné volební strany tak vyslyšel požadavek potenciálního koaličního partnera – lidovců, pro které je debata o úpravě restitucí možná pouze za předpokladu, že na ni přistoupí samotné církve.

„Jako sociální demokracie jsme před volbami jasně řekli, že chceme po volbách do Poslanecké sněmovny vyvolat jednání se zástupci církví o revizi církevních restitucí,“ prohlásil Bohuslav Sobotka. „Nejjednodušší cesta, jak dospět k revizi, by byla nová dohoda s církvemi o tom, aby redukovaly své finanční požadavky na státní rozpočet v příštích letech,“ doplnil s tím, že schůzky se podle něho organizačně připravují. Podle mluvčího pražského arcibiskupství Aleše Pištory by se (vzhledem k Dukovu programu) mohla uskutečnit nejdříve příští týden.

„Budeme chtít, aby podoba této revize byla součástí koaliční dohody,“ doplnil Sobotka a zároveň upozornil, že jiná stabilní varianta vlády než ČSSD, ANO a KDU-ČSL není pravděpodobná. Poznamenal však, že s cílem změnit podobu restitucí, které byly schváleny v minulém volebním období za koaliční vlády Petra Nečase (ODS), kandidovala do sněmovny „celá řada jiných stran“. „Budeme spoléhat na jejich podporu při případných legislativních změnách,“ dodal Sobotka.

Katolická církev: A proč si poslanci nesáhnou na platy?

Sobotka odhaduje, že jednání nebudou jednoduchá - a dosvědčuje to i vyjádření Milana Badala, poradce pražského arcibiskupa. „Jednali jsme s různými stranami včetně ČSSD 20 let. Jestliže pan Sobotka požádá o to, aby mohl věci projednat, nevidím nic, co by jednání bránilo. Fakt ale je, že roční finanční náhrada jsou dvě tisíciny současných rozpočtových výdajů, čili asi tolik, co jeden a půl kilometr dálnice nebo roční chod parlamentu,“ prohlásil s tím, že se v rámci rozpočtu jedná o zanedbatelnou částku. „A jestliže to tak významná částka je, předpokládám, že poslanci budou řešit i snížení svých platů a financí na chod parlamentu.“

Prostor, který k jednání vidí katolická církev, tak podle Badala nyní leží spíše v hovorech o využití státních peněz – církev se podle něj nebrání tomu koordinovat se sociální demokracií své kroky tak, aby finanční náhrady směřovaly například na charitu. Nevylučuje ani tu možnost, že by část peněz inkasovala ve formě dluhopisů.

Impulsy z paláce Charitas

Sociální demokracie patřila mezi nejhlasitější kritiky stávající podoby církevních restitucí, napadla je i u Ústavního soudu a v předvolební kampani avizovala, že již podepsané smlouvy o majetkovém narovnání bude chtít coby vládní strana prověřit a výši náhrad případně upravit. Zatímco hnutí ANO, zvažovaný koaliční partner, se této debatě nebrání, a to zejména s ohledem na finanční nároky, které si vyžádala hospodářská krize, pro křesťanské demokraty se jedná o překročení programových principů.

První místopředseda lidovců Marian Jurečka proto už včera zopakoval, že cesta k dohodě vede přes debatu ČSSD s představiteli církví: „Pokud církve budou samy ochotny k nějakému kompromisu nebo změně parametrů, tak jsme tomu samozřejmě otevření.“ Jinak lidovci do restitucí zasahovat nechtějí, nic na tom nezměnilo ani úterní jednání s ČSSD. „V okamžiku, kdy je zákon a jsou podepsány smlouvy, tak se domnívám, že politici by ho měnit neměli. Je otázkou, jestli vůbec mohou,“ uvedl po schůzce předseda strany Pavel Bělobrádek.

Karel Štícha, ekonom pražského arcibiskupství v Událostech, komentářích:

„Ten názor, který ČSSD prezentuje není opřen o relevantní skutečnosti. Nemají v mnoha směrech pravdu, a proto se domníváme, že vysvětlením těchto věcí bychom možná nalezli i na spoustu věcí společný pohled.“

Proti zásahům do církevních restitucí se opět postavila někdejší vládní TOP 09. Česko by podle ní ztratilo věrohodnost, pokud by chtělo podepsané smlouvy vypovědět nebo změnit. „Není žádná firma na světě, která rozešle obchodním partnerům poselství 'vyměnili jsme ředitele, tudíž smlouvy, které jsme s vámi uzavřeli, neplatí'. Taková firma by skončila ihned v konkurzu,“ řekl novinářům předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Restituční smlouvy:

Smlouva podepisovaná mezi premiérem Petrem Nečasem (ODS) a zástupcem konkrétní církve vymezuje jako relevantní období dobu od 25. února 1948 do 1. ledna 1990. Církve se v listině zavazují k tomu, že jejím podpisem jsou její veškeré nároky vypořádány, a to včetně těch, které dnes ještě nemusejí být známy.

Smlouva přesně stanovuje konkrétní výši finanční náhrady. Za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků mají církve získat náhradu 59 miliard korun, konkrétní částky se liší případ od případu. Nejvyšší suma, 47,2 miliardy korun, připadá na církev římskokatolickou.

Definován je také způsob vyplacení finanční náhrady, a to ve třiceti po sobě jdoucích ročních splátkách. Splátka se vyplácí za kalendářní rok, a to vždy nejpozději do 31. prosince roku, za který je určen. Zvyšovat se budou o míru roční inflace. Jako možný způsob výplaty se uvádí také státní dluhopisy.

Současně s tím bude stát sedmnáct let nadále vyplácet církvím příspěvek na podporu jejich činnosti, ten se ale bude od roku 2017 každoročně snižovat o pět procent. Dnes jsou peníze na činnost církví součástí státního rozpočtu – tento výdaj ročně dosahuje výše 1,5 miliardy korun.

Politologové: Restituce jako nechtěné dítě voleb

Podle politologů jsou přitom církevní restituce de facto nechtěné téma povolebních vyjednávání. „To téma mi přijde virtuální a obtížně řešitelné na úrovni koaličních jednání,“ konstatuje Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické aliance s tím, že ani lidovci se současnou podobou restitucí nesouhlasí, ale musí je hájit principiálně.

Podle Daniela Kroupy z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně ovšem zároveň Sobotka nemůže z hovorů o restitucích couvnout. „V poslaneckém klubu má stále odpůrce, kteří čekají na jakoukoli jeho chybu, a církevní restituce jsou téma, které ČSSD v kampani přeexponovala. Pokud by to pan Sobotka odpískal hned na první schůzce, je to nejsnadnější terč pro jeho odpůrce tvrdit, že porušuje programové zásady a sliby veřejnosti,“ podotýká.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 7 mminutami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 9 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 11 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 11 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 11 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 13 hhodinami

Třetina počítačů funguje, babybox ne, hlásí po kyberútoku nymburská nemocnice

V nymburské nemocnici je po kybernetickém útoku z minulého týdne obnovena funkčnost více než třetiny počítačů z celkových zhruba 250, funguje už i magnetická rezonance. Většina lékařů může vystavovat e-recepty, nefunkční zůstává babybox, informoval mluvčí zdravotnického zařízení Jan Záruba.
před 15 hhodinami
Načítání...