Ani Běhounek neposlechl vedení ČSSD a zůstává hejtmanem i poslancem

Praha – Hejtman Kraje Vysočina a poslanec Jiří Běhounek (za ČSSD) si ponechá obě funkce. Vzepřel se tak doporučení strany, aby si vybral jen jednu z funkcí. Podle usnesení ústředního výkonného výboru strany se měli hejtmani a zároveň poslanci rozhodnout do 26. dubna. Běhounek byl zvolen na kandidátce ČSSD jako nestraník. Předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka reagoval, že je kumulace funkcí špatná.

Podle Běhounka má souběh funkcí tu výhodu, že může snadněji jednat s ministry i poslanci. „Protože není možné zříci se odměny za vykonávaný poslanecký mandát přímo ve sněmovně, převádím tyto finance na dokladovatelné podpory potřebným,“ uvedl hejtman. Podle svých slov prý i jako nečlen ČSSD vždy velmi loajálně dodržoval stanovy i rozhodnutí ústředního a krajského výkonného výboru, je ale přesvědčen, že jeho krok je naprosto správný. „Není v souladu s ústavou, pokud jsem k něčemu nucen. Navíc hejtman není ve vyjmenovaných funkcích neslučitelných s funkcí poslance,“ argumentuje Běhounek. 

Stejně jako Běhounek se rozhodl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný, což vyvolalo kritiku i premiéra Bohuslava Sobotky. Naopak šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman v tomto týdnu oznámil, že se vzdává místa ve sněmovně a zůstává jen hejtmanem, stejně se rozhodl i jihočeský hejtman Jiří Zimola. Milan Chovanec se pak vzdal funkce plzeňského hejtmana, v Sobotkově vládě zastává post ministra vnitra.

Běhounek už dříve naznačoval, že by si mohl obě funkce ponechat. Už v únoru tvrdil, že má dotyčný požadavek za zástupný problém. Navíc by se místo něj do sněmovny dostal ve volbách vykroužkovaný exministr zemědělství Petr Zgarba. Toho ale řada spolustraníků kritizuje kvůli podezřelým smlouvám za externí služby pro ČD Cargo nebo nestandardním prodejům půdy v době, kdy měl jako člen Paroubkovy vlády pod dozorem tehdejší Pozemkový fond. Že by připadlo křeslo ve sněmovně právě Zgarbovi, označoval Běhounek za nepřijatelné.  

„Jsou to funkce, které by měly být zastávány na plný úvazek. Pokud někdo během dne 16–17 hodin dělá poslance, tak těžko může dělat stejně dobře hejtmana,“ domnívá se však Sobotka. „Nebudeme problémy pana Běhounka a pana Novotného v sociální demokracii ztrácet příliš času. Je to věc jejich svědomí, jejich cti, jakým způsobem se vypořádají se závazkem, který na sebe před volbami přijali vůči voličům,“ dodal premiér. 

Vedení ČSSD prakticky nemělo žádné možnosti, jak zpupné hejtmany-poslance k opuštění jednoho z postů přimět. Poslanecký mandát vzešlý z voleb zrušit nemůže a odvolat hejtmana lze pouze hlasováním krajských zastupitelstev, které vesměs za lídry krajů stojí. Záviselo tak prakticky jen na vlastním rozhodnutí hejtmanů, jak se k loňské výzvě ústředního výboru postaví.

Podle redaktora MF Dnes Jana Němce byl v případě hejtmana Běhounka náznak, že by byl ochoten rezignovat, pokud za něj nenastoupí Petr Zgarba. „Dokonce nám říkal náš zdroj, že probíhala jednání s oběma stranami – i s Petrem Zgarbou, aby se poslaneckého mandátu okamžitě vzdal. Takže tato zákulisní jednání určitě hrála svou roli.“ Neměc ve vysílání ČT24 upozorňoval, že je sice Jiří Běhounek nestraník, takže se na něj stranická usnesení technicky nevztahují. „Nicméně v barvách ČSSD kandidoval a znal ty podmínky. Strana nám voličům před volbami slíbila: tyto vysoké funkce kumulovat nebudeme.“ 

Hejtmani chtějí prosadit klouzavý mandát pro poslance

Hejtmani-poslanci už koncem března předložili k vnitrostranické diskuzi návrh, který by
zavedl klouzavý mandát pro poslance. Podle něj by byl poslanecký mandát neslučitelný nejen s funkcí hejtmana, ale i starosty nebo primátora. V takovém případě by dotyčný dočasně přišel o post poslance a na jeho místo ve sněmovně zasedl náhradník. Po uplynutí či odchodu z regionální funkce by se politik do sněmovny vrátil. Návrh se přitom týká i členů vlády. Ti
jsou totiž podle hejtmanů odpovědni sněmovně, a proto ministři v rolích poslanců prakticky hodnotí a kontrolují sebe sama.  

Strana se k tomu zatím nevyjádřila. „Já chci vidět, jestli šlo o princip kumulace funkcí, nebo jestli to vadilo pouze a jenom u hejtmanů, kteří před několika měsíci pomohli ve svých krajích a získali významné procento preferenčních hlasů,“ komentoval návrh Hašek. 

Vedle úpravy ústavy a jednacího řádu sněmovny chtějí hejtmani zrušit také dvojí platy pro poslance a senátory, kteří jsou zároveň uvolněnými členy zastupitelstev krajů a obcí. „Návrh nezavádí přísnou neslučitelnost těchto funkcí, ale zásadu, že se poskytuje jen jeden, a to vyšší plat. Tato zásada již platí pro kumulaci funkcí představitelů státu,“ píší navrhovatelé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
16:34Aktualizovánopřed 9 mminutami

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít, od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela. V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jaká cla připraví pro Evropskou unii americký prezident Donald Trump, jestli má Evropa šanci ustát ekonomické otřesy či jak silně ovlivní EU mocenské ambice Číny.
18:29Aktualizovánopřed 10 mminutami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání tripartity to řekli šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Rada hospodářské a sociální dohody jednala v tomto volebním období naposledy.
15:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rozpočet ministerstva kultury je rekordní, říká Baxa

„Objem peněž, který má moje ministerstvo k dispozici, je historický,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Terezou Willoughby ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa. Zároveň zdůraznil, že činnost dotačních komisí rozhodujících o podpoře akcí živé kultury je objektivní.
před 5 hhodinami

Ministerstvo vnitra odhalilo kyberútok na systém úřadu

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na systém úřadu, ten byl odpojen, sdělil šéf resortu Vít Rakušan (STAN). Incident je závažný, nedošlo však k úniku osobních dat ani důležitých nebo utajovaných informací, dodal. Zasaženy nebyly ani systémy kritické infrastruktury, tedy ani systémy policistů nebo hasičů. Ministr nevyloučil zapojení cizího státu.
12:00Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Z úniku rozsudku v kauze Čapí hnízdo navrhla policie obžalovat soudce Kydalku

Policisté ukončili vyšetřování bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalky. Neoprávněně si měl z počítače stáhnout rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023 a pak jej předat novinářům. Za to ho teď policisté navrhli obžalovat, řekl ČT vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 Jan Vychyta. V případě odsouzení soudci hrozí až tři roky vězení. Kydalka přitom případ Čapí hnízdo nesoudil. Loni u městského soudu skončil, odešel do předčasného důchodu.
11:54Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal posledního z obžalovaných v kauze Stoka II

Městský soud v Brně v korupční kauze Stoka II potrestal posledního z obžalovaných. Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil dvanáct měsíců podmíněně odložených na dva roky, peněžitý trest 350 tisíc korun a zákaz činnosti ve statutárních orgánech na čtyři roky. Soud jej trestal za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci. Podnikatel prohlásil vinu. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Muži hrozilo až osm let vězení.
před 7 hhodinami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...