Zavést školní docházku je jedna věc, změnit mentalitu druhá

Praha – Před 240 lety zavedla Marie Terezie povinnou školní docházku. V prvních desetiletích se jí však účastnila jenom zhruba třetina dětí. Proti záměru státu byla hlavně mentalita rodičů, ale i problém s učiteli. Trvalo to prvních třicet let, než se kvóta naplnila do šedesáti až sedmdesáti procent, řekl host Událostí, komentářů historik Milan Hlavačka.

„Rádi bychom viděli, kdyby rodičové svých dětí ve věku 6 až 12 let do škol posílali,“ prohlásila habsburská panovnice Marie Terezie přesně před 240 lety, čímž sice přes noc nevznikl funkční školní aparát, ale vytvořila podnět, díky kterému se během dalších desetiletí idea gramotného obyvatelstva naplňovala.

„Bylo to politické rozhodnutí,“ hodnotí historik z Historického ústavu Akademie věd Milan Hlavačka úskalí reformy školského systému, který zde dříve v jednotné podobě neexistoval. Sama panovnice přitom musela vědět, že proces nebude jednoduchý.

Škola pro všechny

Nebyli totiž k dispozici učitelé jako jednotný stav, nebyly určené školní budovy a velkou překážkou byli rodiče. Ti přitom působili jako větší překážka než samotné děti, kterým by se do školy nechtělo. Nesouhlas rodičů vytvářela nutnost mít děti při ruce, když je třeba pomoci například při žních. Základem tak bylo změnit mentalitu rodičů. „Aby byli přesvědčeni, že je nutné posílat děti do škol,“ uvedl Hlavačka. Uběhlo tak třicet let, než se počty dětí, které docházely do výuky, zvýšily na šedesát až sedmdesát procent.

K hranici devadesáti procent se systém začal přibližovat až s Hasnerovými školskými zákony ze 60. a 70. let 19. století. „Profesor Karlo-Ferdinandovy univerzity, který vytvořil tento systém, řekl, že je tady škola pro všechny, že je nadkonfesní, bohužel neřekl, že je zadarmo, chudí neplatili,“ uvedl Hlaváček.

Jednu dobu byly školské kompetence předány zemským sněmům po roce 1860, ale už od roku 1868 se vzdělávání vrátilo pod dohled státu. „Brzy se ukázalo, že pro záměry státu to není dobré řešení, školy se nacionalizovaly,“ zdůvodňuje Hlavačka.   

Zcela zásadní byla v době Hasnera změna přístupu k učitelům, z kterých se stal stav s garancí pravidelného měsíčního platu, a to v penězích. „Předtím to bylo dožebrávání se u venkovské společnosti tzv. sobotálesu,“ konkretizuje Hlavačka. Místo peněz často dostávali zaplaceno v naturáliích. Podle něj tak šlo o obrovský zlom.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
10:20Aktualizovánopřed 20 mminutami

Slovensko nebude hlasovacím automatem Bruselu, řekl místopředseda Smeru

Slovensko nebude hlasovacím automatem Bruselu jen proto, že si to přeje český premiér Petr Fiala (ODS), uvedl v pondělí místopředseda nejsilnější slovenské vládní strany Smer Richard Takáč k dopisu předsedy české vlády. Ten požádal svého slovenského kolegu a šéfa Smeru Roberta Fica, aby na úrovni Evropské unie neblokoval návrh osmnáctého balíku protiruských sankcí. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz.
před 37 mminutami

Začátek týdne přinese bouřky a třicet stupňů, pak se ochladí

Začátek týdne přinese bouřky a teploty kolem třiceti stupňů Celsia. Na jihu Moravy dál platí výstraha kvůli vedru, teplota tam v pondělí vyšplhá na tropických 32 stupňů. V polovině týdne pak v celé zemi přijde ochlazení, které potrvá do víkendu. Týden doprovodí přeháňky.
před 2 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 3 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 13 hhodinami

Lepší péči o válečné veterány má zajistit novela

Býval členem Speciálních sil Armády ČR a má zkušenosti z mise v Mali. Dříve elitní voják Josef Burget ale musel před více než dvěma lety podstoupit operaci mozku a nastalé komplikace ho upoutaly na invalidní vozík. S některými úkony mu tak dnes musí pomáhat rodina nebo pečovatelka, výdaje na rehabilitace a cvičení jsou přitom vysoké. Brzy by však s nimi jemu i dalším šestnácti tisícům válečných veteránů měl pomoci pětadvacetitisícový měsíční příspěvek na sociální služby. Novela zákona, která ho zavádí, čeká na podpis prezidenta.
před 14 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 14 hhodinami

Texas přerušil pátrání po obětech záplav kvůli varování před dalšími povodněmi

Američtí záchranáři v neděli ráno místního času přerušili pátrání po obětech katastrofálních záplav v Texasu ze začátku měsíce, důvodem jsou nové vydatné srážky a varování meteorologů před dalšími povodněmi v postižené oblasti. Informovala o tom agentura AP, která upozornila, že od bleskových povodní ze 4. července je to poprvé, kdy pátrání přerušila nová vlna nepříznivého počasí. Do Texasu v neděli odcestovalo šestnáct českých hasičů z USAR týmu, kteří mají pomáhat s pátráním po pohřešovaných.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...