Lékový úřad EU podpořil využití remdesiviru jako léčby covidu-19

Evropská léková agentura (EMA) doporučila, aby byl přípravek remdesivir podmínečně schválen k léčbě pacientů s nemocí covid-19. Jeden z výborů úřadu přípravek americké společnosti Gilead Sciences doporučil pro pacienty starší 12 let se zápalem plic, kteří potřebují dodatečné dávky kyslíku.

Přípravek budou moci pod názvem Veklury předepisovat lékaři v Evropské unii, jakmile to schválí Evropská komise (EK). Ta se obvykle řídí doporučením výboru, který nyní léčbu remdesivirem schválil, poznamenala agentura Reuters.

Remdesivir, který v Gilead Sciences vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, už pro nouzové použití pro nemocné ze závažným průběhem nemoci covid-19 schválily Spojené státy, Indie a Jižní Korea. Plně schválen byl tento lék v Japonsku.

Co je remdesivir

Na nemoc covid-19, která byla doposud potvrzena u více než devíti milionů lidí, neexistuje žádná schválená léčba. Remdesivir je jedním z nadějných preparátů. V březnu o něm pochvalně hovořil i prezident Donald Trump, který řekl, že u tohoto antivirotika se zdá, že má velmi dobré výsledky.

Interview ČT24 s Tomášem Cihlářem (zdroj: ČT24)

V Česku byl remdesivir, který vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, experimentálně nasazen i u nakaženého v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). Jeho stav se výrazně zlepšil a po velmi těžkém průběhu choroby se zotavil v nemocnici.

Kvůli infekci mu selhaly plíce, musel tak být napojený na mimotělní oběh ECMO, který mu do krve dodával kyslík. V době podávání léku už ale přístroj přestal potřebovat. Zda tak k zotavení pacienta byl remdesivir zásadní, jasné podle ošetřujících lékařů není.

Remdesivir útočí na enzym jménem RNA polymeráza, který mnoho virů využívá k tomu, aby se kopírovaly. Necílí tedy vyloženě na virus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19.