Společnost Google začala od pátku ve 131 zemích včetně Česka zveřejňovat všeobecné přehledy o tom, jak se vyvíjí návštěvnost veřejných míst. Údaje mají posloužit zdravotníkům v boji proti koronaviru. Google začal přehledy zveřejňovat nejprve na úrovni států a regionů, v dalších týdnech bude pracovat na možnosti zobrazit data za menší územní celky. V přehledech uživatelé naleznou trendy za několik týdnů, nejkratší interval je 48 až 72 hodin.
Google začal ukazovat, kde jsou na veřejnosti lidé. Má to pomoci zdravotníkům
Pro místa, jako jsou pracoviště, obchody, lékárny, parky nebo nádraží, bude Google čerpat z anonymních dat. Ta by měla v kombinaci s dalšími statistikami posloužit zdravotníkům po celém světě při rozhodování o strategiích boje s pandemií.
Podle prvních údajů za ČR poklesl například počet lidí v obchodních centrech, muzeích nebo divadlech proti běžnému stavu o 73 procent. O 31 procent méně lidí bylo v kancelářích, o 24 procent se snížil pobyt lidí v parcích a zhruba o 61 procent je nižší výskyt lidí na stanicích veřejné dopravy. Naopak množství lidí v místě bydliště stouplo proti normálu o 11 procent.
Přehledy podle firmy pomohou získat další údaje o tom, jak se projevuje uzavírání škol, karanténa a další opatření směřující ke zploštění křivky epidemie.
Přehledy, které jsou volně ke stažení na stránce http://google.com/covid19/mobility, poskytují například statistiky o tom, jak se v čase mění charakter nezbytných pochůzek obyvatelstva, což může posloužit jako podklad k rozhodování o ideálních otevíracích dobách. Informace o frekventovanosti nádraží může být zase podkladem pro přidání spojů či vagonů tak, aby vozy nebyly přelidněné.
Daty proti pandemii
Google Mapy již dlouho zobrazují informace o tom, kdy jsou určitá místa nejrušnější. Využívají k tomu anonymizovaná data, z nichž nelze vystopovat konkrétní uživatele. S tím, jak státy a komunity po celém světě bojují s pandemií COVID-19, roste potřeba dat a statistik, na jejichž základě by mohli zdravotníci rozhodovat o nejvhodnějších opatřeních zpomalujících rychlost přenosu onemocnění.
Přehledy čerpají z anonymních dat od uživatelů, kteří si sami zapnuli funkci „Historie polohy“. Ta je ve výchozím nastavení elektronických zařízení vypnutá. Používají též techniku ochrany soukromí, která přidává k datům „matematický šum“ tak, aby nebylo možné vystopovat individuálního uživatele. Google proto nebude zobrazovat ani absolutní číslo návštěv jednotlivých lokalit.