Změna klimatu může mít negativní dopady také na míru kriminality. Na tento trend poukázala nová studie, kterou zveřejnil časopis GeoHealth. Teplejší počasí v zimních měsících podle jejích autorů zvyšuje riziko výskytu násilných trestných činů.
Další důsledek změny klimatu? Teplé zimy zvyšují riziko kriminality, tvrdí vědci
Skupina vědců z University of Colorado Boulder zkoumala vztah mezi teplotou během zimních měsíců a výskytem kriminality.
Výzkumníci měli k dispozici databázi od FBI (Federálního úřadu pro vyšetřování) zahrnující měsíční statistiky násilných trestných činů z celkem šestnácti tisíc měst napříč USA. Jednalo se o takové kriminální akty, jako jsou vraždy, znásilnění, přepadení, krádeže nebo násilná vloupání.
Data od FBI sesbíraná za roky 1979 až 2016 následně vědci porovnávali s informacemi od Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).
Během analýzy pak autoři odhalili spojení mezi změnou klimatu a mírou výskytu kriminality. Násilné trestné činy se podle nich téměř vždy odehrávaly častěji, pokud během zimních měsíců panovalo umírněné počasí.
Tento trend byl přitom nejvíc zřetelný ve městech na severovýchodě a středovýchodě USA. Pro ty byly totiž dříve typické mrazivé zimy, ale v posledních letech se tam během zimních měsíců poměrně výrazně oteplilo.
Víc příležitostí pro zločin
K tomu, aby se zločin mohl stát, jsou zapotřebí tři věci: motivovaný útočník, vhodný cíl a absence ochránce, například policisty. To, že se všechny tyto tři podmínky sejdou, je pravděpodobnější, pokud je počasí umírněné.
Spojení mezi vyššími teplotami a mírou kriminality ale během letních měsíců mizí, zjistila studie. Výzkum tak zpochybňuje alternativní teorii, která tvrdí, že teplo způsobuje stres, který vede k tomu, že lidé budou spíš páchat trestné činy .
„Vztah mezi klimatem, lidskou interakcí a zločinem, který jsme odhalili, je něco, co bude mít dopad na blaho lidí,“ uvedl hlavní autor výzkumu Ryan Harp.