USA začnou rušit politické výjimky, které od nich měl Hongkong

Americký prezident Donald Trump v pátek na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země „potenciálně rizikovým“ osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky.

„Dnes zrušíme vstup do země jistých obyvatel Číny, kteří jsou podle nás potenciálně rizikoví z hlediska bezpečnosti,“ prohlásil Trump. Podle amerického prezidenta Peking porušil své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie a čínské kroky proti ní jsou tragédií pro lid Hongkongu, pevninské Číny i světa.

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání schválil přijetí kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Návrh bude nyní předán stálému výboru, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, k rozpracování podrobností jednotlivých článků. Definitivně by měl být zákon hotov v září.

Čína podle zákona bude moci dohlížet na národní bezpečnost Hongkongu

Nová právní norma má umožnit potlačování „teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování“. Bezpečnostní orgány Pekingu budou moci na základě normy zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Kritické reakce se ihned ozvaly nejen ze Spojených států, ale také z dalších zemí, které považují zákon za omezení autonomie Hongkongu, k jejímuž zachování se Čína zavázala ve smlouvě s Británií.

Hongkong předala v roce 1997 Británie Číně pod podmínkou, že bude po dobu 50 let spravován podle principu „jedna země, dva systémy“. Ten Hongkongu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody, mimo jiné svobodný tisk a nezávislé soudnictví.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo už ve středu v Kongresu USA řekl, že Hongkong v tuto chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny.

Část čínských studentů už nebude moci studovat v USA

Prezident Trump v pátek zpečetil ještě další krok, který nejspíš neprospěje americko-čínským vztahům. Podepsal totiž proklamaci, která zamezuje přístupu ke vzdělávání v USA velké skupině studentů. Trump předtím poznamenal, že proklamace má ochránit univerzitní výzkum v USA.

List The New York Times předtím napsal, že Trumpova administrativa plánuje zrušit víza tisícům čínských magisterských a doktorandských studentů a výzkumníků v USA, kteří mají přímé vazby na univerzity napojené na čínskou armádu.

Jde o první podobný plán svého druhu, jenž by měl zamezit přístupu ke vzdělávání v USA určité skupině čínských studentů, jichž je v zemi dohromady přes 360 tisíc, nejvíce ze všech cizích zemí. Nynější fáze restrikcí by se měla týkat asi tří tisíc Číňanů.