Proti policejnímu násilí protestovaly ve Francii desetitisíce lidí

Několik desítek tisíc lidí po celé Francii se zúčastnilo sobotních demonstrací proti policejnímu násilí. V Paříži byli při útoku na policejní auto zraněni tři strážci zákona, uvedla agentura AFP. Demonstrací se zúčastnilo podle ministerstva vnitra dohromady 31 300 lidí, z toho devět tisíc v Paříži, podle odborové ústředny CGT a levicové strany Nepodrobená Francie asi osmdesát tisíc lidí.

Protesty svolala stovka odborových, politických a dalších organizací a podpořilo je 150 osobností ze světa filmu, včetně režisérky Justine Trietové, jejíž snímek získal na letošním festivalu v Cannes Zlatou palmu za nejlepší film.

V hlavním městě po klidném začátku demonstrace několik stovek maskovaných lidí před vlastním průvodem rozbíjelo okna bank a házelo kameny na policejní auto, jak na místě konstatoval reportér AFP. Policejní vůz, který uvázl v provozu, byl podle policejní prefektury poškozen „železnou tyčí“.

Jeden z policistů poté nakrátko vystoupil z vozidla se zbraní v ruce, aby demonstranty držel na uzdě, jak zachytilo několik videí zveřejněných na sociálních sítích a jak také potvrdil policejní zdroj. Dalším útokům zabránili policisté, kteří na místo přijeli jako posila.

Tři ze čtyř policistů v autě byli lehce zraněni, řekl policejní prefekt Laurent Nuňez stanici BFMTV. „V současné době se snažíme identifikovat pachatele tohoto útoku. Zatkli jsme již tři podezřelé,“ dodal.

Celkem bylo po celé Francii podle večerního komuniké ministerstva vnitra zatčeno šest lidí.

Vlna nepokojů kvůli smrti mladíka

„Policie je všude, spravedlnost nikde“, „Žádná spravedlnost, žádný mír“ a „Spravedlnost pro Nahela“, skandoval dav v Paříži v narážce na mladíka, kterého zastřelil policista při silniční kontrole 27. června poblíž Paříže. Mladík řídil sportovní vůz bez řidičského průkazu a snažil se ujet. Smrt sedmnáctiletého Nahela vyvolala v zemi vlnu nepokojů.

„Zákon zabíjí,“ hlásal transparent kritizující policejní předpisy, rozšiřující možnosti, kdy policie smí střílet v případě odmítnutí uposlechnout její pokyny.

Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace v červenci odsoudil „přetrvávající praxi rasového profilování v kombinaci s přehnaným používáním síly ze strany policie při prosazování práva vůči příslušníkům menšinových skupin, včetně lidí afrického a arabského původu“. Paříž odmítla tato obvinění jako „přehnaná“ a „nepodložená“ a ujistila, že ve Francii má policie zakázáno „jakékoli etnické profilování“.

„Všechny tyto nespravedlnosti ničí rodiny,“ řekl AFP Mohamed Leknoun, jehož bratra zastřelil loni v srpnu ve městě Tourcoing policista kvůli neuposlechnutí jeho pokynů. Až dosud nedostal žádnou zprávu o pokroku ve vyšetřování od chvíle, kdy byl dotyčný policista, který střílel, obviněn. Leknoun přijel demonstrovat do Lille, kde se sešlo několik stovek lidí.

Načítání...