Moskvu hlídá obří Kalašnikov. Tvůrce legendární útočné pušky

V Moskvě nově stojí památník na počest Michailu Kalašnikovovi, tvůrci světoznámé útočné pušky AK-47 a jejích verzí. Obří sochu odhalil ruský ministr kultury Vladimir Medinskij. Slavný konstruktér zemřel před čtyřmi lety ve věku 94 let.

„Kalašnikov je opravdová, dá se říci kulturní firemní značka Ruska,“ prohlásil Medinskij s odkazem na věhlas, který si zbraň s charakteristickým zakřiveným zásobníkem ve světě vysloužila.

Její tvůrce se podle ministra stal ztělesněním nejlepších vlastností ruského člověka, skloubením přirozeného talentu s prostotou, poctivostí a organizačním talentem.

Šéf státního průmyslového a zbrojního konglomerátu Rostech Sergej Čemezov prohlásil, že kalašnikov zůstane v dějinách jako symbol spolehlivosti, díky které se tato zbraň tak obrovsky rozšířila po celém světě. A sám Kalašnikov, bezmezně oddaný své práci a vlasti, podle něj představuje nejlepší příklad pro mladou generaci Rusů.

Tvůrcem pomníku je Salavat Ščerbakov, který je zároveň autorem kontroverzní obří sochy svatého Vladimira. Bronzovou postavu vládce z desátého století nechala vyrobit Ruská vojensko-historická společnost. Její ředitel tvrdí, že jde pouze o připomenutí důležité historické postavy, jednoho z otců ruské státnosti, který odvrhl pohanskou víru a přijal pravoslaví. 

Slavnostní akci narušil protest osamělého demonstranta

Policie během odhalení sochy podle serveru Newsru.com dvakrát zadržela demonstranta, který protestoval s plakátem „Konstruktér zbraní je konstruktér smrti“. „Přilítlo šest ,kosmonautů‘, bez vysvětlování ho popadli a odvlekli do antonu,“ vylíčila zásah očitá svědkyně; „kosmonaut“ je přezdívka pro policejního těžkooděnce.

Demonstranta policisté zakrátko propustili, aby jej po čase v okolí sochy zase zadrželi, protože se hned vydal zpátky k pomníku. Novinářům řekl, že z principu protestuje proti propagandě militarismu a vojenské síly v Rusku v jakékoliv podobě.

Část sochy Michaila Kalašnikova musí projít úpravou (zdroj: ČT24)

Server připomněl, že Kalašnikov se krátce před smrtí v dopise hlavě ruské pravoslavné církve ptal, jestli na něm spočívá vina za vraždy spáchané zbraní, kterou sestrojil. Patriarcha Kirill mu odpověděl, že zbraň zkonstruoval v dobrém úmyslu a že odpovědnost za zabíjení spočívá nikoliv na konstruktérovi, ale „na zlovolných lidech, kteří úspěchy technického pokroku obracejí ke škodě bližním“.

Kalašnikov měl pohřeb se státními poctami

Kalašnikov, jemuž jeho zbraň zajistila proslulost po celém světě, zemřel 23. prosince 2013 ve věku 94 let v Iževsku, kde se také nachází zbrojovka vyrábějící Kalašnikovovy zbraně. Těch se podle odhadů vyrobilo na 100 milionů kusů.

V Iževsku se přišlo rozloučit s konstruktérem během smutečního obřadu na 60 tisíc lidí, než byla rakev převezena do Moskvy. Pohřeb věhlasného konstruktéra na novém vojenském hřbitově v Mytiščích u Moskvy se konal se státními poctami. Rozloučit se přišel i ruský prezident Vladimir Putin, který na hrob položil rudé růže. 

Sám Kalašnikov nezískal z rekordních prodejů své zbraně žádné peníze, ale obdržel množství poct, nejvyšší vyznamenání a generálskou hodnost.

Vydáno pod