Japonsko koupilo sporné ostrovy, Čína vyslala dvě lodě

Peking – Čína vyslala dvě hlídkové lodě k ostrovům, o které se pře s Japonskem. Vláda v Tokiu totiž oznámila, že území koupila od japonské rodiny, jíž od sedmdesátých let patřilo. Čínská armáda Japonsko varovala, že si hraje s ohněm. Peking je prý ve sporu připraven podniknout další kroky. Neobydlené souostroví ve Východočínském moři (v Japonsku známé jako Senkaku a v Číně jako Tiao-jü) leží v blízkosti důležitých námořních tras a jsou pod ním ložiska ropy a zemního plynu.

Podle Pekingu má vyslání hlídkových lodí „potvrdit svrchovanost Číny“. Plavidla nepatří vojenskému námořnictvu, ale úřadu pro správu moří a oceánu (SOA), který spadá pod ministerstvo půdy a přírodního bohatství. Podle agentury AP je úřad polovojenskou institucí, jejíž plavidla jsou často lehce ozbrojena.

Peking v pondělí Japonsko varoval před blíže neupřesněnými důsledky, pokud Tokio ostrůvky od soukromých majitelů koupí, což se dnes stalo. Čínský premiér Wen Ťia-pao v pondělí upozornil, že se Peking ve sporu o ostrovy nikdy nevzdá ani centimetru čtverečního. „Koupě ostrovů ze strany Japonska je nelegální a neplatná,“ zdůraznil podle čínské televize CCTV čínský prezident Chu Ťin-tchao japonskému premiérovi Jošihiku Nodovi při schůzce na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v neděli ve Vladivostoku. „Čína bude neochvějně hájit svou suverenitu. Japonsko si musí uvědomit vážnost situace a nesmí učinit chybné rozhodnutí,“ dodal. 

Neobydlené ostrovy jsou už dlouho problematickým bodem japonsko-čínských vztahů. Napětí kolem souostroví přiživila v půli srpna skupina čínských aktivistů, kteří tam přistáli s rybářským člunem a vztyčili na jednom z ostrovů čínskou vlajku. Na akci následně odpověděla obdobným činem desítka japonských nacionalistů, kteří se na souostroví vylodili s japonskou vlajkou. To vyvolalo v Číně protesty. Kromě Číny a Japonska vznáší nároky na ostrovy také Tchaj-wan. Skalnatá země není obydlená, ale vody, které ji obklopují, jsou velmi bohaté na ryby a v oblasti jsou zřejmě značné zásoby zemního plynu. Japonsko za druhé světové války okupovalo velkou část Číny a kolonizovalo Korejský poloostrov. Tato skutečnost vyústila v územní spory, které se nevyřešily ani sedm desetiletí po skončení válečného konfliktu a kalí vztahy mezi sousedními zeměmi.

Japonsko ostrovy kupuje

„Během ministerské schůzky jsme se dohodli, že se staneme vlastníky tří ostrovů v souostroví Senkaku co nejdříve to bude možné a budeme nad nimi mírově a stabilně udržovat kontrolu,“ řekl v pondělí mluvčí japonské vlády Osamu Fudžimura. Vláda podle něj v pátek uzavřela předběžnou dohodu o koupi tří z pěti hlavních ostrovů souostroví s dosavadními majiteli ostrovů, rodinou Kuriharových, cenu ale prozradit odmítl. Podle japonského tisku částka dosáhla 2,05 miliardy jenů (asi 520 milionů korun).

„Jedná se pouze o to, že se vlastnictví této půdy, která je součástí japonského území, přesune z jednoho (soukromého) majitele do rukou státu. Nemělo by to způsobit žádné problémy s jinými zeměmi,“ prohlásil Fudžimura. „Nepřejeme si, aby otázka ostrovů Senkaku ovlivňovala čínsko-japonské vztahy. Je důležité vyvarovat se nedorozumění a nečekaného vývoje, proto jsme prostřednictvím diplomatických kanálů o této záležitosti s Čínou jednali,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americký soud pozastavil platnost Trumpových takzvaných recipročních cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost takzvaných recipročních cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie, informují tiskové agentury. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Dolar na zprávu o pozastavení cel reagoval posílením.
02:26Aktualizovánopřed 7 mminutami

Moskevské metro „darovalo“ cestujícím repliku reliéfu se Stalinem

Do moskevského metra se vrátila plastika s vyobrazením sovětského diktátora Josifa Stalina. Ve stanici Taganskaja odhalili repliku reliéfu, který tam stál na počátku 50. let. Moskevský dopravní podnik to označil za „dárek“ cestujícím. Návrat díla dále rozdmýchává debatu o postupné rehabilitaci Stalinova obrazu v současném Rusku.
před 7 mminutami

„Kopanec do zadku pro Harvard,“ shrnul Trump své tažení proti známé univerzitě

„Harvard se musí chovat slušně,“ prohlásil americký prezident Donald Trump. „Chtějí ukázat, jak jsou chytří, a dostávají kopance do zadku,“ dodal. Šéf Bílého domu chce aktuálně škole zrušit vládní zakázky v hodnotě víc než dvou miliard korun a požaduje, aby Harvard omezil podíl zahraničních studentů na patnáct procent. Jeho kroky ovšem prý ohrožují kvalitu amerického vědeckého výzkumu, které byl dlouhodobě na světové špičce.
před 37 mminutami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Proces s lékaři Maradony stojí, soudkyně účinkovala v minisérii o případu

Argentinskou fotbalovou hvězdu Diega Maradonu znají nejen fanoušci tohoto sportu. Sportovcův život provázely velké úspěchy i skandály. Další drama se teď odehrává i u soudu, který řeší míru odpovědnosti lékařů za jeho smrt. Úřady proces pozastavily, kvůli porušení etických pravidel totiž odstoupila jedna soudkyně. Vyšlo najevo, že účinkuje v pikantní minisérii o celém případu nazvané Božská spravedlnost. Z dostupných záběrů vyplývá, že žena ještě v průběhu procesu sdělovala podrobnosti o skonu fotbalového hráče.
před 7 hhodinami

Izrael dle OSN pálil do Palestinců v humanitárním centru. Armáda mluví o varovných výstřelech

Nejméně jeden Palestinec v úterý zemřel a 48 dalších bylo zraněno, když izraelská armáda začala střílet na dav v Pásmu Gazy, který vtrhl do střediska rozdělujícího humanitární pomoc. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) pro Pásmo Gazy a Západní břeh Jordánu uvedl, že většina Palestinců utrpěla zranění při izraelské palbě. Izraelská armáda tento výrok OSN, že pálila do Palestinců, odmítla. Tvrdí, že šlo o varovné výstřely.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 10 hhodinami

Rusko shromažďuje přes padesát tisíc mužů u Sumské oblasti, řekl Zelenskyj

Rusko shromažďuje přes padesát tisíc vojáků poblíž ukrajinské Sumské oblasti, ale Kyjev podnikl kroky, aby zabránil Moskvě v rozsáhlé ofenzivě v tomto regionu, uvedl podle Reuters ukrajinský lídr Volodymyr Zelenskyj. Sumská oblast sousedí s ruskou Kurskou oblastí, do které loni překvapivě pronikly ukrajinské jednotky. Ruský vládce Vladimir Putin nedávno řekl, že ruská armáda vytváří „nárazníkovou bezpečnostní zónu“ podél hranic s Ukrajinou. Moskva vpodvečer navrhla Ukrajině další kolo přímých jednání 2. června v Istanbulu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...