„Bestie z Osvětimi“ - o svých obětech mluvila jako o pokusných králících

Münzkirchen – Marie Mandlová – tak zní jméno jedné z nejbrutálnějších nacistických dozorkyň za druhé světové války, která podepsala ve vyhlazovacím táboře Osvětim rozsudek smrti pro zhruba půl milionu žen a dětí. Mandlová svých činů nikdy nelitovala, koncem života několikrát zopakovala, že by vše udělala znovu a stejně. Koncem roku 1947 byla v Krakově za týrání vězňů, podíl na výběru do plynových komor a podíl na lékařských experimentech odsouzena k trestu smrti. Popravena byla v Krakově 24. ledna 1948, její poslední slova byla: „Ať žije Polsko!“

Narodila se 10. ledna 1912 v rakouském Münzkirchenu u německých hranic jako čtvrté a nejmladší dítě místního ševce. „Moje dětství a mladická léta byly to nejkrásnější v mém životě,“ napsala poté v cele v roce 1947. Po anšlusu Rakouska v březnu 1938 si sehnala práci dozorkyně v koncentračním táboře Lichtenburg v Sasku-Anhaltsku, odkud přešla v květnu 1939 do nového tábora Ravensbrück u Berlína. Tento tábor byl od počátku určen výhradně pro ženy. Do Ravensbrücku byly například deportovány i ženy z vypálené obce Lidice, v květnu 1944 zde zemřela i známá česká novinářka a spisovatelka Milena Jesenská. 

Právě tady se již projevila brutalita Mandlové, jež zde získala přezdívku „Bestie“. „Mandlová nás prakticky neustále bila, kopala, trhala nám vlasy,“ vzpomínala po válce jedna vězenkyně. V dubnu 1942, poté co vstoupila do nacistické strany, se Mandlová stala vedoucí dozorkyní. Nosila vždy uniformu a bílé rukavice, v táboře osobně vybírala vězeňkyně na zrůdné nacistické pokusy. Lékařské experimenty zde vedl doktor Karl Gebhardt; táborem prošlo na 132 000 žen a dětí, z nichž skoro 70 procent zemřelo. Mandlová, stejně jako ostatní dozorkyně, mluvila o svých obětech jako o pokusných králících. 

V říjnu 1942 byla Mandlová převelena do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, konkrétně do ženského tábora v Březince. Vedle šéfky tohoto tábora dohlížela i na ostatní přidružené ženské tábory v okolí. Mandlová se zde aktivně účastnila selekcí a bití vězeňkyň. Obojí jí prý poskytovalo potěšení, obzvláště selekce dětí. Vlastnoručně zde měla podepsat rozsudek smrti pro zhruba 500 000 žen a dětí. Na její popud také vznikl dívčí orchestr, který měl za povinnost vyhrávat při různých příležitostech, při oslavách dozorců, selekcích, při příchodech či odchodech, při popravách i při odchodech do plynu… Ženy, které se vrátily vyčerpané z práce, musely ještě pochodovat v rytmu hudby. Za svoji službu získala Mandlová nacistický válečný kříž. 

Koncem roku 1944 byla Mandlová převelena do pobočného tábora Mühldorf (spadal pod Dachau). V květnu 1945 uprchla přes Bavorsko do svého rodného Münzkirchenu, kde byla v srpnu 1945 zatčena americkými silami. V roce 1946 byla předána Polsku, kde byla nakonec v lednu 1948 popravena.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 16 mminutami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo devět lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na festivalu najel do davu, zemřelo devět lidí, oznámila na síti X policie, která dosud množství obětí neuváděla. Počet zraněných policie neupřesnila, už dříve ale sdělila, že jich bylo více. Řidiče policie zadržela. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
08:04Aktualizovánopřed 37 mminutami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na 28

Počet mrtvých po sobotní explozi v přístavu u íránského města Bandar Abbás vzrostl na 28, přes tisíc dalších lidí utrpělo zranění. V neděli o tom informovala agentura AFP s tím, že není jasné, kolik zaměstnanců bylo v době výbuchu v přístavu. Oheň už mají hasiči pod kontrolou, stále ale není uhašen. Celní odbavení a nakládka kontejnerů byly obnoveny, oznámilo podle AFP íránské ministerstvo vnitra.
10:33Aktualizovánopřed 52 mminutami

K hrobu papeže Františka v Římě už proudí stovky věřících

K hrobu papeže Františka v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě začaly po jeho sobotním pohřbu chodit řady věřících. Stanovit datum zahájení volby jeho nástupce by měla kongregace kardinálů, která zasedne v pondělí ráno, uvedla v neděli italská televize Sky TG24. Konkláve by podle ní mělo začít mezi 5. až 10. květnem.
před 2 hhodinami

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marca Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 6 hhodinami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 15 hhodinami
Načítání...