Amnesty International: Pracovní tábory v KLDR se rozrůstají

Soul - Organizace Amnesty International zveřejnila nejnovější satelitní snímky pracovních táborů Severní Koreje. Ty největší z nich se podle ní rozrůstají, nejrozsáhlejší z nich se rozkládají na území větším, než je třeba Praha. „Pokud víme, tak jsou tu čtyři tábory pro politické vězně v odlehlých oblastech a jsou obrovské. Naše satelitní snímky ukazují, že ten největší z nich má asi 560 čtverečních kilometrů,“ uvedl Raviv Narayen z výzkumného týmu Amnesty International. V lágrech totalitní země je v současnosti podle odhadů mezi stem až dvěma sty tisíci lidí. KLDR existenci pracovních táborů pro politické vězně popírá.

Záběry takzvaného tábora 15 na jihu země a tábora 16 na severu KLDR byly pořízeny v letech 2011 až 2013. Ty z tábora 16, v němž KLDR drží asi 20 000 vězňů, ukazují „přítomnost nových budov, což naznačuje značné zvýšení počtu zadržovaných“, uvedla Amnesty International. Naopak v táboře 15 bylo od roku 2011 zbouráno téměř 40 budov sloužících jako ubytovny.

Umístění jednotlivých táborů
Zdroj: ČT24/Amnesty International

V gulazích je podle organizace nejméně 100 000 lidí - odpůrců režimu, ale i těch, kteří se dopustili zdánlivě banálních prohřešků. Ve své zprávě Amnesty International podrobně popisuje utrpení, kterému byli zadržovaní v táboře vystaveni. To opírá o výpovědi bývalých vězňů i jejich dozorců. Jeden z nich, přeběhlík identifikovaný jen jako Ri, který v táboře sloužil jako dozorce od 80. do 90. let minulého století, vypověděl, že vězni si museli sami vykopat hrob, „než byli zabiti ranou kladivem do týla“.

„Dva vězně chytili při pokusu o útěk a následovala veřejná poprava. Nejdřív ho zbili tak, že málem zemřel. Byl přivázaný k tyči, ruce svázané za zády, nohy svázané, páska přes oči. Pak jeden ze strážců vykřikl: Ve jménu lidu, zastřelte nepřítele revoluce. Střelili ho třikrát do hlavy, třikrát do hrudníku a třikrát do nohou. Lidé se na to dívali bez dechu. Neplakali. Bez jakýchkoli emocí tam stáli a pak se rozešli,“ vypráví Kim Jang Sun, která se sama do tábora dostala za obvinění z pomluvy. Vystupovala totiž jako tanečnice pro bývalého vůdce Kim Čong-ila a rodině jednou řekla, že její kamarádka s ním měla poměr.

Některé škrtili a pak dobili k smrti. Podle jednoho ze svědectví ženy obvykle „zmizely“ poté, co byly znásilněny. „Poté, co strávily noc 'službou' vysokým činitelům, musely zemřít, aby se to tajemství nikdo nedozvěděl. Stejné to je ve většině táborů pro politické vězně,“ dodal Ri.

Komplex deseti nových budov
Zdroj: ČT24/Amnesty International

Vyšetřovací komise OSN o porušování lidských práv v Severní Koreji předloží závěrečnou zprávu Radě OSN pro lidská práva v březnu 2014. Severokorejské úřady vytvoření této komise odmítly a nedovolily jí vstup na své území. Svědky, které komise vyslechla, KLDR označuje za lháře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 2 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 3 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 4 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 4 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 10 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 10 hhodinami
Načítání...