První smska přála veselé Vánoce

Londýn – „Veselé Vánoce,“ tak zněl text, který se považuje za historicky první SMS zprávu. Odeslal ho 3. prosince 1992 tehdy dvaadvacetiletý počítačový inženýr Neil Papworth, který pracoval v IT společnosti Sema Group. Zprostředkoval ho britský mobilní operátor Vodafone. Zprávu přijal tehdejší technický ředitel Vodafonu Richard Jarvis, jenž si vzkaz přečetl na mobilním telefonu Orbitel 901.

První placenou smsku ve Spojených státech odeslal Brennan Hayden. Jeho zpráva ze 7. června roku 1993 obsahovala jediné slovo: Burp. Toto zvukomalebné citoslovce označuje v angličtině říhnutí. Ve stejném roce se potom spustila služba SMS v mobilních sítích GSM. V roce 2005 už bylo na celém světě za jediný rok odesláno více než bilion takových zpráv. V roce 2015 by to mohlo být podle odhadů Asociace GSM dokonce necelých devět bilionů textovek.

Maximální velikost jedné SMS zprávy je 1120 bitů. Do jedné textovky se přitom vejde nanejvýš 160 znaků. Při použití diakritických znamének či jiných speciálních symbolů se délka SMS zkrátí na sedmdesát znaků. Podle Guinnessovy knihy rekordů je nejrychlejším pisatelem „esemesek“ na světě Frode Ness z Norska. V listopadu 2010 dokázal vyťukat předepsanou zprávu o 160 znacích za necelých pětatřicet sekund. (Text rekordní zprávy zněl takto: "The razor-toothed piranhas of the genera Serrasalmus and Pygocentrus are the most ferocious freshwater fish in the world. In reality they seldom attack a human".)

Zprávy MMS už umožňují odesílat hudbu nebo obrázky

Někteří výrobci mobilů přišli s vylepšenou verzí SMS zpráv, označovanou jako EMS. Jejich prostřednictvím bylo možné přenášet i jednoduché obrázky či krátké melodie. Ne každý mobil si však s těmito zprávami dokázal poradit a EMS se proto nikdy příliš nerozšířily. Dalším pokusem operátorů a výrobců telefonů o alternativu ke klasickým textovkám jsou multimediální zprávy MMS. Ty umožňují posílat obrázky či hudbu podobně jako e-mailem.

Konkurentem „esemesek“ jsou nejen sociální sítě jako Facebook nebo Twitter, ale také aplikace pro komunikaci prostřednictvím datových přenosů jako WhatsApp, Viber a další. Jejich výhodou je hlavně cena - kromě poplatku za data jsou totiž zdarma. Podle Českého telekomunikačního úřadu bylo v loňském roce v Česku odesláno 7,1 miliardy SMS. Průměrná cena za zprávu činila 1,16 koruny bez daně z přidané hodnoty.

Esemeska stále patří k nejoblíbenějším datovým službám. Využívá ji 74 procent těch, kdo mají mobilní telefon - v absolutních číslech skoro dvě a půl miliardy lidí. Ročně svět pošle víc než šest bilionů SMSek - 192 tisíc každou vteřinu. Lidé pro zprávy vynalezli specifický jazyk, zkratky, smajlíky. Původně se přitom o službě uvažovalo jen jako o způsobu komunikace techniků; vůbec se nepředpokládalo, že by to mohla být komerční služba s tak velkým úspěchem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Relax

V sobotu se veřejnosti otevře obnovená chata Bohumila Hrabala v Kersku

Od soboty se návštěvníkům po rekonstrukci otevírá chata spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku. Rekonstrukce chatu navrátila do stavu z osmdesátých let, kdy Hrabal v chatě pobýval. Součástí návštěvnické expozice je původní vybavení ze sbírek Polabského muzea, včetně psacího stroje nebo malované skříně. K autentičnosti prostředí napomohli i dárci, kteří věnovali Středočeskému kraji dobové předměty. Celková cena rekonstrukce vyšla na šest milionů korun.
17. 5. 2024

Ze životně důležité mexické oázy mizí voda

Vojtěška je významným produktem zemědělství v severním státě Coahuila. Tato rostlina, bohatá na vlákninu a proteiny, je zde pěstována po staletí, především pro výkrm zvěře. Pěstování vojtěšky má ale negativní dopad na prastarou oázu Cuatro Ciénegas, nejvýznamnější mokřad v poušti Chihuahua. Tato oáza představuje geologickou anomálii, která podle vědců může přispět k lepšímu pochopení klimatických změn, původu Země a možnosti existence života na Marsu.
25. 3. 2024

Nejmenší únikovou místností je rakev. Majitele inspirovala povídka Edgara Allana Poea

Strach z pohřbení zaživa inspiroval například spisovatele Edgara Allana Poea k napsání povídky Předčasný pohřeb – a tato myšlenka zase majitele hororové únikové hry v Barceloně. Lidé si v ní mohou podobným zážitkem projít, cílem ovšem je se z rakve dostat. K tomu jim má pomoci vyřešení úkolů a spolupráce.
25. 1. 2024

Jóga, umění a tisíc let stará architektura. Nedaleko Londýna cvičili ve svatoalbanské katedrále

Katedrála svatého Albana se těší nejen velkému zájmu poutníků z celého světa, ale také neobvyklé akci –⁠⁠⁠⁠⁠ pod tisíc let starou věží v normanském slohu se v této době scházejí i místní, aby si zacvičili jógu. Už tak duchovní atmosféru podkresluje umělecká instalace Holubice míru sochaře Petera Walkera, sestávající z tisíců papírových holubic svěšených ze stropu.
23. 1. 2024

Setkání Spider-Manů a jezdec v plamenech. Výběr z nejpodivuhodnějších fotografií roku

Fotografové ze světových agentur zachycují nejen tragické porážky a triumfální vítězství, ale také drobné momenty, které by jinak mohly v záplavě palcových titulků uniknout pozornosti. I letos byl svět plný oslav a náhodilých událostí zachycených čočkou fotoaparátu. Připravili jsme pro vás výběr těchto zvláštních snímků.
31. 12. 2023

Sucho i záplavy uplynulého roku na snímcích fotografů napříč světem

Extrémní počasí se v roce 2023 často objevovalo v titulcích novin. Vyschla mnohá jezera, rekordní vedra vyvolala požáry, deště změnily ulice v řeky a smrtící bouře vymazaly celá města. Vědci tvrdí, že s oteplováním Země budou tyto extrémní projevy počasí stále častější a závažnější.
29. 12. 2023

Výběr nejzajímavějších fotografií z ptačí perspektivy za uplynulý rok

Moderní technologie otevírají nové perspektivy na okolní svět. Poskytují možnost zachytit širokou škálu událostí, ať už jsou velké či malé, a zaměřit se na širší kontext. Díky nim můžeme lépe sledovat dopady lidské činnosti i jevy, které jsou mimo naši kontrolu. V tomto článku přinášíme výběr nejzajímavějších fotografií za uplynulý rok.
27. 12. 2023

Od Blair Witch po dinosaury v Chicagu. Strašidelné příběhy se od táboráků přesunuly na internet

„Náš pes štěkal a škrábal na dveře každou noc. Dělal to celé dny, tak jsem si sedl k němu, abych zjistil proč. Když začal znovu štěkat, vyfotil jsem s bleskem zadní dveře. Buďte venku velmi opatrní, protože tohle nevypadá normálně,“ tak začíná vlákno příspěvků na síti X.com uživatele Archesuchus, které doposud vidělo přes 40 milionů lidí. I když po přečtení dalších pár příspěvků je jasné, že se jedná o smyšlený příběh opravdu zručného modeláře, prvotní reakce přiměly autora se k fikci přiznat. Podobné příběhy baví a děsí internet prakticky od jeho vzniku. Množství z nich inspirovalo filmy i knihy, některé povídky zakořenily ve společnosti jako možná pravda.
12. 10. 2023
Načítání...