Špatná ochrana lesa a čerpání podzemních vod. Největší prohřešky proti přírodě na severovýchodě Česka

3 minuty
Inspektoři trestali provinění proti přírodě
Zdroj: ČT24

Za prohřešky proti přírodě v Moravskoslezském kraji zaplatí nejvyšší pokutu – 1,9 milionu korun – bruntálský podnikatel Jiří Čížek. Podle inspekce životního prostředí se řádně nestaral o mladý les. Neochránil stromky před zvěří, a ta velkou část vysazených dřevin zničila. V pondělí to potvrdil ředitel ostravského inspektorátu ČIŽP Karel Kozubek. V sousedním Olomouckém kraji se pak loni proti zákonu nejvíce provinila obec Tršice, které nelegálně odebíraly podzemní vodu.

Více než milion korun pak musí zaplatit firma JT Company za špatné hospodaření v lesích v CHKO Beskydy. Nad obcí Krásná pod Lysou horou totiž nejenže nezalesnila holiny, ale také nezabránila šíření kůrovcové kalamity.

Inspektoři ostravské pobočky ČIŽP loni provedli 1705 kontrol, o 75 více než v roce 2016. Uložili 284 pokut dohromady za víc než 11 milionů korun. Oproti roku 2016 počet udělených pokut klesl. Vyšší ale byla celková suma.

V roce 2016 jsme udělili 315 pokut v souhrnné výši přesahující 10 milionů korun.
Karel Kozubek
ředitel ostravského inspektorátu ČIŽP

Pravomocné pokuty za bezmála 7,8 milionu korun pak ČIŽP uložila loni v Olomouckém kraji. Nejvyšší pokuty dostala obec Tršice, podnik Precheza Přerov a společnosti Vepaspol a Morava Wood Products, řekl ředitel olomouckého inspektorátu ČIŽP Radek Pallós.

V Olomouckém kraji loni provedli inspektoři ČIŽP 1244 kontrol a uložili 183 pravomocných pokut. „Nejvíc pokut padlo za odpady,“ uvedl Pallós, podle kterého pokuty byly často uloženy také za překročení emisních limitů, kácení stromů či nedodržení povolení na vypouštění odpadních vod.

Například Tršice na Olomoucku dostaly pokutu 1,762 milionu korun za nelegální odběr podzemní vody, protože podle inspekce od února 2015 do března 2016 odebrala celkem 70 485 metrů krychlových podzemní vody a použila je k zásobování občanů pitnou vodou. Porušila tak vodní zákon.

„Při stanovení výše sankce výpočtem byla použita nejnižší sazba dle vodního zákona, tedy 25 korun za metr krychlový nedovoleně odebraných podzemních vod. Maximální je 70 korun za metr krychlový,“ uvedl Pallós. Obec Tršice se proti pokutě odvolala, rozhodnutí inspekce ale loni v říjnu potvrdilo ministerstvo životního prostředí.

Precheze unikly do vzduchu sloučeniny síry

Za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 dostala chemická továrna Precheza v Přerově pokutu půl milionu korun. ČIŽP firmě ze skupiny Agrofert původně vyměřila sankci sedm milionů, výši pokuty však po odvolání Precheze výrazně snížilo ministerstvo životního prostředí. Podle ministerstva bylo prokázáno pouze jedno pochybení Prechezy proti platným zákonům ze čtyř, které shledala ve svých závěrech ČIŽP.

Nájezd výrobny kyseliny sírové do provozu po dlouhodobé odstávce je vždy nutné v dostatečném časovém předstihu, který činí jeden den, oznámit ČIŽP a orgánům obce. Provozovatel nájezd výroby ale oznámil tři hodiny před samotným zapálením síry. Porušil tak zákon o integrované prevenci.
Radek Pallós
ředitel olomouckého inspektorátu ČIŽP

Provozovatel výkrmny prasat v Pasece na Olomoucku, firma Vepaspol Olomouc, dostal od ČIŽP pokutu 350 000 korun. Vepřín podle inspekce odebíral až dvojnásobek povoleného měsíčního objemu podzemní vody a vypouštěné odpadní vody nadměrně znečistil. Podle firmy vznikl problém s nadměrným odběrem vody kvůli prasklému potrubí.

Výrobce dřevěných podlah Morava Wood Products z Uničova na Olomoucku dostala pokutu 180 000 korun za to, že podle Pallóse bez povolení provozoval zařízení na průmyslové zpracování dřeva. V kotelně na spalování biopaliva v nedaleké Lužici pak firma podle inspekce trojnásobně překračovala limit pro tuhé znečišťující látky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Volné pokoje v okolí Nového Města na Moravě před biatlonovým SP rychle ubývají

Hotely, penziony a další ubytovací zařízení na Vysočině se v souvislosti s blížícím se Světovým pohárem v biatlonu rychle plní. Podle dat Booking.com je už osmdesát procent ubytovacích kapacit od 22. do 25. ledna v okolí Nového Města na Moravě plných. Volná lůžka najdou návštěvníci také na webu světového poháru. Část fanoušků ale bude na závody dojíždět auty. Pro ty budou podle organizátorů vyhrazená parkoviště.
před 2 hhodinami

Silničáři o víkendu strhnou v Brně most na D1, zavřou Kaštanovou ulici

Silničáři budou o víkendu v Brně demolovat další most na dálnici D1. Zatímco uplynulý víkend šlo o most přes dálnici D2, tentokrát přijde na řadu most přes Kaštanovou ulici. Ta propojuje Brno s okrajovými částmi Brněnské Ivanovice a Tuřany a slouží jako důležitá výpadovka na jihovýchod města. Ulice bude uzavřená od pátečního pozdního večera do pondělního rána.
před 3 hhodinami

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 10 hhodinami

Ve zbraňové amnestii zatím lidé odevzdali stovky zbraní, náboje i granát

V takzvané zbraňové amnestii lidé v Česku od začátku roku odevzdali policii už přes dvě stovky zbraní a více než dva tisíce kusů střeliva. Někdy jde i o kuriozní případy. Například v Královéhradeckém kraji přinesl jeden z oznamovatelů na služebnu torzo granátu. Zbraňová amnestie platí od 1. ledna do konce června. Lidé při ní mohou beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo.
před 10 hhodinami

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 20 hhodinami

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 21 hhodinami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 23 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
včera v 15:26
Načítání...