Příběh domu s lávkou přímo do továrny

Každý dům v Praze píše svůj vlastní příběh. Ten s číslem 8 v ulici V Jámě není výjimkou. Je to ale současně také příběh jedné rodiny, která tady kdysi provozovala známou firmu na výrobu razítek. Celý tento vnitroblokový dům nechali postavit manželé Zdeňka a Bohumil Zahradníkovi ve 20. letech jako provozní křídlo k tehdy třípodlažnímu rezidenčnímu uličnímu domu. A příběh má pokračování vlastně i v současnosti - zásluhou domu se potomci této rodiny dali po letech znovu dohromady.

6 minut
Ve dvoře bývala továrna na kancelářské potřeby
Zdroj: ČT24

Dům ve dvoře byl podle historika architektury Zdeňka Lukeše postaven v roce 1922. Původně to byla tiskárna a plány vypracoval v roce 1921 pražský architekt Emil Jech, který byl ovlivněn německým expresionismem. Což je podle Zdeňka Lukeše na průčelí domu patrné - jsou tam zajímavé detaily a zalomené podokenní římsy, i s náznakem doznívajícího kubismu.

Při výstavbě tohoto domu mysleli autoři třeba i na kompletní centrální vytápění. Kvůli tomu vyrostl ve dvoře velký komín. A když vystoupáme až na půdu, naskytne se nám pohled na komín a Novoměstskou radnici.

V domě ve dvoře bývala továrna na kancelářské potřeby, z nichž nejdůležitější byla úřední razítka se státním znakem. Továrna měla 50 zaměstnanců. A zajímavostí byla lávka, která propojovala továrnu s obytným domem a zkracovala manželům Zahradníkovým cestu do práce. A - jak dodává potomek zakladatelů firmy a domu Petr Lesný - jedním z účelů lávky bylo také to, aby bylo možné chodit strašit dělníky. 

Přestože byli manželé Zahradníkovi zjevně velmi moderní lidé, i do samotného centra Prahy dokázali přenést pořádný kus venkova. Petr Lesný vzpomíná, že v místě, kde původně byly záchody, chovali jeho předci prasata. „Za situace, kdy hodně lidí oznamuje trestnou činnost, tak nikdo babičku neprásknul. Takže se musela asi chovat k lidem slušně,“ dodal Lesný. Říká, že tento příběh je součástí rodinných ság, podle nichž prý prasata z onoho utajeného chléva na záchodech honili předci až do Štěpánské ulice.

Pan Petr Lesný si ještě pamatuje, že v domě bývalo holičství, tatínkova ordinace i maminčina výroba nálepek. Po roce 1948 ale Zahradníkovi o celý dům přišli. Nesli to prý velice těžce. Dědeček se domáhal nikoli peněz, ale aby do továrny mohl dál chodit pracovat a pomáhat. „Dokonce se stali členy Družstva Znak, které to zpracovávalo. No a pak to nějaký bdíč, abych použil výrazu od Škvoreckého, zarazil a nás vyhodili,“ vzpomíná Petr Lesný.

Dům měl zepředu na fasádě nápis B. Zahradník. Když se ale posléze dělaly opravy domu, řemeslníci dostali pokyn tento nápis z fasády otlouct. Stejný nápis na domě ve dvoře ale zůstal. Teď se potomci manželů Zahradníkových chystají jméno zakladatele firmy na fasádě uličního domu obnovit. A společná práce vlastně rodinu znovu stmelila. 

Současná správkyně domu Eva Worman Moličová popsala, že během posledních čtyř let potkala svého strýce, Dr. Lesného, od kterého správu domu přebrala. A poznala i jeho neteře. „Nyní to tu tvoříme spolu a máme radost, že se věci daří. Teď se scházíme a našla jsem část rodiny, kterou jsem nikdy neznala,“ uvedla Eva Worman Moličová, správkyně domu.

Zahradníkovi kdysi vlastnili i uzoučký dům ve Vodičkově ulici. Býval jakousi výkladní skříní jejich továrny s kancelářskými potřebami. Což ostatně dokládá i obraz, který potomci zakladatelů firmy Zahradník dodnes střeží. Dům ve Vodičkově ulici ale rodina vlastnila jen do doby, než jim ho zabavili komunisti.

Rodina vlastnila i úzký dům ve Vodičkově ulici
Zdroj: ČT24

To se stalo v roce 1960 a pár měsíců nato zabila odlomená římsa ženu čekající na chodníku na tramvaj. Za toto neštěstí tak už rodina nenesla odpovědnost. Poněkud zarážející je, že i 55 let od tragické události je dům bez oné římsy.

Galerie
Zdroj: ČT24

Ale ještě zpátky do domu číslo 8 v ulici V Jámě. V suterénu kdysi bývala truhlářská dílna. Teď je tam úplně nová pražská galerie s názvem Zahradník. Provozuje ji ruský umělec, milovník starých fotografických technik a sběratel dávných portrétních snímků Dmitrij Rubinstein. Ten měl v místě nejprve dílnu a fotoateliér, ale zbyla mu ještě spousta místa. Proto se rozhodl galerii vytvořit. Kromě fotografií vystavuje třeba i design nebo grafiku. Jde o jedny z největších výstavních prostor v celé Praze.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dvě desítky raněných si vyžádala nehoda na Olomoucku

Při srážce osobního auta s autobusem u Velkého Týnce na Olomoucku utrpělo podle prvotních informací zranění dvaadvacet lidí. Řidič auta byl opilý. Silnice I/55 byla v místě nehody přibližně tři hodiny uzavřena. Řidiči museli využívat objízdné trasy,
17:13Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Novou tvář získá pětatřicet nádraží

Správa železnic letos plánuje rekordní investice do modernizace tratí, nádraží a infrastruktury ve výši zhruba čtyřiceti miliard korun. Z toho dvě a půl miliardy korun poputují na rekonstrukce budov. Novou podobu získá celkem 35 stanic. Secesní nádraží ve Františkových Lázních bude navráceno do původní podoby, v Mladé Boleslavi vznikne místo staré stanice nová odbavovací hala. Na hlavním nádraží v Praze pak vzniknou nové interiéry jižní části Fantovy budovy.
před 2 hhodinami

Vleklý sousedský spor o rybník zaměstnává úřady

Sousedský spor o rybníky nedaleko Votic ve Středočeském kraji zaměstnává tamní úředníky a ovlivňuje i hospodaření s vodou na několika tůních a potocích. Místní chtěli vyřešit problém se splaškovou vodou v obci. Skončilo to ale žalobami.
před 13 hhodinami

Menstruační pomůcky do všech škol má nasměrovat nová vyhláška

Na stále více tuzemských školách jsou k dispozici menstruační pomůcky. Od příštího roku by se měly stát běžnou součástí hygienického vybavení všech základních a středních škol. Počítá s tím nová vyhláška ministerstva zdravotnictví. Kromě dostupnosti pomůcek roste i zájem o osvětu formou workshopů pro děti, které téma první menstruace přibližují dívkám i chlapcům.
včera v 19:52

Alžbětě Pflugové nevzal víru žádný režim, brzy oslaví sto let

Alžběta Pflugová se narodila v roce 1925 v Lednici do křesťanské rodiny. Zažila všechny československé prezidenty. Vzpomíná na zatýkání studentů v Sušilových kolejích v Brně, osvobození i další totalitu. Víru si nenechala vzít ani nacisty, ani komunisty.
včera v 12:45

Řidičům začne plně sloužit nová okružní křižovatka na D10 u Kosmonos

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dokončilo novou mimoúrovňovou křižovatku na dálnici D10 u Kosmonos na Mladoboleslavsku. O víkendu se bude uvádět do provozu, nejpozději v pondělí ráno začne sloužit řidičům bez omezení. Práce na budování významného dopravního uzlu začaly v září 2023, stavělo se za provozu s částečným omezením.
23. 5. 2025

Noc kostelů v mapě. Podívejte se, kdy budou otevřené ve vašem okolí

V pátek se otevře 1867 kostelů, modliteben, chrámů a kaplí spravovaných křesťanskými církvemi. Akce každoročně zpřístupňuje místa, která se otevírají výjimečně nebo slouží pouze k bohoslužbám. V Praze se lidem otevře mimo jiné sněmovní kaple od architekta Josefa Pleskota. V kostelech farnosti a církevní sbory připravují koncerty, mše, přednášky nebo výstavy. Mapa ukazuje, které a kdy je možné navštívit.
23. 5. 2025

České Budějovice znají podobu nové haly za 1,2 miliardy

Architektonickou soutěž na Centrum míčových sportů v Českých Budějovicích vyhrálo britsko-české sdružení Wilkinson Eyre + Boele architekti. Odhadované náklady na stavbu jsou 1,2 miliardy korun. Dalších zhruba 400 milionů korun bude stát stavba vedlejšího parkovacího domu, uvedli zástupci Jihočeského kraje. Architekti Wilkinson Eyre se mimo jiné podíleli na přípravě staveb pro olympijské hry v Londýně nebo Riu de Janeiro.
23. 5. 2025Aktualizováno23. 5. 2025
Načítání...