Kam zacílilo pražské muzeum? Asi do věží

Praha – Muzeum hlavního města Prahy připravuje změny pro kamenné věže české metropole. Proměnou projdou expozice mosteckých věží na Karlově mostu i Prašné brány, po konzultacích s Národním památkovým úřadem je ve hře i rekonstrukce některého z objektů. Provoz pražských věží převzalo muzeum na konci ledna a za cíl si klade očistit je od stávajících expozic.

Vstupní brány na Karlův most, jež patří mezi klenoty české gotiky, spravovala uplynulé čtyři roky soukromá společnost. Podle vedení pražské radnice však její péče nebyla dostatečná a například na stěnách uvnitř Staroměstské mostecké věže zůstávaly stopy po sprejerech a různé podpisy návštěvníků, schody byly zanesené od soli; Praha se proto rozhodla změnit správce a objekty dala do péče svému městskému muzeu.

„Kamenné věže budou přístupné návštěvníkům v jejich autentické kráse. Byly z nich odstraněny všechny expozice, které tam za bývalého provozovatele původně byly,“ informovala ředitelka Muzea hlavního města Prahy Zuzana Strnadová. „Postupně chystáme nové výstavy a následně i stálé expozice do těchto věží, které budou věnovány věžím samotným a jejich roli v historii města.“

O jaké objekty se muzeum stará?

Muzeum hlavního města Prahy pečuje o Staroměstskou a Malostranskou mosteckou věž, dále o Prašnou bránu, malostranskou městskou zvonici nebo o Petřínskou rozhlednu se zdejším zrcadlovým bludištěm.

Z bran Karlova mostu zůstává pro turisty přístupná věž na pravém břehu řeky, malostranská věž, kterou napadla dřevokazná houba, je zatím veřejnosti nepřístupná. Pro návštěvníky by se mohla otevřít v létě.

O opravách objektů bude muzeum jednat s Národním památkovým úřadem, který je má ve své gesci; muzeum nyní zpracovává plán údržby objektů a případných rekonstrukčních prací. „Mostecké věže jsou ve stavu, který odpovídá jejich stáří a tomu, že jsou permanentně užívány pro návštěvnický provoz. Ten je nepřetržitý a za bývalého provozovatele byl nastaven tak, že je bez zavíracího dne a mění se podle ročního období. Zatím zůstává takto zachován,“ informuje Strnadová.

Návštěvníky chce do historických objektů muzeum přilákat nejpozději letos na podzim, kdy pro všechny kamenné věže chystá výstavu Kdo se bojí, nesmí do Prahy. Expozice věnovaná pověstem a strašidlům zacílí na rodiny s dětmi, děti a mládež.

7 minut
Rozhovor se Zuzanou Strnadovou
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dvě desítky raněných si vyžádala nehoda na Olomoucku

Při srážce osobního auta s autobusem u Velkého Týnce na Olomoucku utrpělo podle prvotních informací zranění dvaadvacet lidí. Řidič auta byl opilý. Silnice I/55 byla v místě nehody přibližně tři hodiny uzavřena. Řidiči museli využívat objízdné trasy,
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Novou tvář získá pětatřicet nádraží

Správa železnic letos plánuje rekordní investice do modernizace tratí, nádraží a infrastruktury ve výši zhruba čtyřiceti miliard korun. Z toho dvě a půl miliardy korun poputují na rekonstrukce budov. Novou podobu získá celkem 35 stanic. Secesní nádraží ve Františkových Lázních bude navráceno do původní podoby, v Mladé Boleslavi vznikne místo staré stanice nová odbavovací hala. Na hlavním nádraží v Praze pak vzniknou nové interiéry jižní části Fantovy budovy.
před 5 hhodinami

Vleklý sousedský spor o rybník zaměstnává úřady

Sousedský spor o rybníky nedaleko Votic ve Středočeském kraji zaměstnává tamní úředníky a ovlivňuje i hospodaření s vodou na několika tůních a potocích. Místní chtěli vyřešit problém se splaškovou vodou v obci. Skončilo to ale žalobami.
před 16 hhodinami

Menstruační pomůcky do všech škol má nasměrovat nová vyhláška

Na stále více tuzemských školách jsou k dispozici menstruační pomůcky. Od příštího roku by se měly stát běžnou součástí hygienického vybavení všech základních a středních škol. Počítá s tím nová vyhláška ministerstva zdravotnictví. Kromě dostupnosti pomůcek roste i zájem o osvětu formou workshopů pro děti, které téma první menstruace přibližují dívkám i chlapcům.
24. 5. 2025

Alžbětě Pflugové nevzal víru žádný režim, brzy oslaví sto let

Alžběta Pflugová se narodila v roce 1925 v Lednici do křesťanské rodiny. Zažila všechny československé prezidenty. Vzpomíná na zatýkání studentů v Sušilových kolejích v Brně, osvobození i další totalitu. Víru si nenechala vzít ani nacisty, ani komunisty.
24. 5. 2025

Řidičům začne plně sloužit nová okružní křižovatka na D10 u Kosmonos

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dokončilo novou mimoúrovňovou křižovatku na dálnici D10 u Kosmonos na Mladoboleslavsku. O víkendu se bude uvádět do provozu, nejpozději v pondělí ráno začne sloužit řidičům bez omezení. Práce na budování významného dopravního uzlu začaly v září 2023, stavělo se za provozu s částečným omezením.
23. 5. 2025

Noc kostelů v mapě. Podívejte se, kdy budou otevřené ve vašem okolí

V pátek se otevře 1867 kostelů, modliteben, chrámů a kaplí spravovaných křesťanskými církvemi. Akce každoročně zpřístupňuje místa, která se otevírají výjimečně nebo slouží pouze k bohoslužbám. V Praze se lidem otevře mimo jiné sněmovní kaple od architekta Josefa Pleskota. V kostelech farnosti a církevní sbory připravují koncerty, mše, přednášky nebo výstavy. Mapa ukazuje, které a kdy je možné navštívit.
23. 5. 2025

České Budějovice znají podobu nové haly za 1,2 miliardy

Architektonickou soutěž na Centrum míčových sportů v Českých Budějovicích vyhrálo britsko-české sdružení Wilkinson Eyre + Boele architekti. Odhadované náklady na stavbu jsou 1,2 miliardy korun. Dalších zhruba 400 milionů korun bude stát stavba vedlejšího parkovacího domu, uvedli zástupci Jihočeského kraje. Architekti Wilkinson Eyre se mimo jiné podíleli na přípravě staveb pro olympijské hry v Londýně nebo Riu de Janeiro.
23. 5. 2025Aktualizováno23. 5. 2025
Načítání...