Brno - V Brně si skupinka lidí připomněla odsun Němců po skončení druhé světové války, kteří museli v poválečné protiněmecké atmosféře nuceně opustit své domovy a pěšky jít více než 30 kilometrů do sběrného tábora v Pohořelicích. Po krátkém pietním aktu u pomníku na Mendlově náměstí pak lidé vyrazili na pochod právě do Pohořelic. Celou trasu chtěli ujít pěšky, stejně jako tehdejší německy mluvící obyvatelé při pochodu.
Brněnští si připomněli odsun Němců
Pochodu se zúčastnila i pamětnice odsunu Gerda Skalníková. Tuto historickou událost, při které muselo Brno opustit asi 20 tisíc Němců, si připomněli lidé z Fóra pro česko-rakouský dialog. Pak vyrazili projít celou trasu. Organizátor pochodu Jaroslav Ostrčilík se nechal slyšet, že cílem je zakusit to, co si Němci tehdy museli protrpět. Dodal však, že s vodou v batohu na zádech.
Historické prameny dokládají, že cestou na konci května roku 1945 zemřeli tři lidé - muž, který zastřelil svou ženu a sám padl ranou českého vojáka, a stařec. Ten umřel vysílením. Historik Vlastimil Schildberger z Moravského zemského muzea sdělil, že existují výpovědi, které uvádějí, že strážníci měli gumové hadice.
K památníku odsunutých Němců v Pohořelicích skupinka lidí naplánovala přijít ve večerních hodinách. Přesně za rok si všichni chtějí tuto historickou událost opět připomenout.