Alma Mahlerová byla inspirací a milenkou řady umělců první poloviny dvacátého století. Pobuřovala a zároveň fascinovala. Její životní osudy přepracoval do divadelní podoby Jiří Ort. Divadlo Husa na provázku je pod názvem Alma. Amoroso presto uvádí jako komorní jednoaktovku.
Amoroso presto. Alma Mahlerová vzpomíná na své muže
„Hra je sestavená z deníku Almy Mahlerové i z deníků jejích manželů a milenců,“ prozradila režisérka Gabriela Ženatá. Alma byla ženou skladatele Gustava Mahlera, architekta Waltera Gropiuse a básníka Franze Werfela, románek prožila i s malíři Oskarem Kokoschkou a Gustavem Klimtem či komponistou Alexandrem Zemlinským.
Na divadle se Alma, která na sklonku života sepisuje memoáry, potkává nejen s nimi, ale také se sebou samou coby dvaadvacetiletou ženou. Zatímco titulní roli ztvárňují dvě herečky, pětici Alminých nápadníků zvládá jen jeden herec – Dalibor Buš.
„Alma jednala mimo ratio. Nejenže podváděla všechny muže, když se namanul další erotický objekt, ale pro Werfela třeba i riskovala život,“ podotkl autor hry Jiří Ort. S pražským německým židovským spisovatelem uprchla Alma před nacismem v roce 1938 z Rakouska přes Francii do Ameriky. Ve Spojených státech zůstala až do své smrti v roce 1964.
Na sklepní scéně brněnské Husy na svůj život vzpomíná od 9. září.