Zeman v Moskvě předpověděl konec sankcí, politici mu vesměs odporují

Návštěva prezidenta Miloše Zemana v Moskvě, kde se v sobotu účastnil oslav 70. výročí konce druhé světové války a sešel se i se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, nadále rozděluje české politiky – vedle podpory komunistů zaznívá kritika zprava, a soustřeďuje se také na Zemanovo prohlášení, že by protiruské sankce mohly skončit do konce roku.

V rozhovoru, který odvysílala ruská rozhlasová stanice Kommersant FM, Zeman prohlásil, že situaci na Ukrajině považuje za uspokojivou; občanská válka podobná té španělské, jak o konfliktu mluví, podle něj v zemi prakticky ustala, i když dochází k dílčím lokálním incidentům. EU by tak podle něj mohla sankce proti Rusku, vyhlášené kvůli anexi Krymu a podpoře donbaských povstalců na východě Ukrajiny, zrušit do konce letošního roku.

Zeman protiruské sankce kritizuje od jejich vyhlášení a své stanovisko zopakoval i v Moskvě během jednání se svým ruským protějškem. „Aby se ty sankce buď zmírnily nebo zrušily, měly by se naplnit minské dohody, a především na Ukrajině by měla skončit občanská válka a lidské oběti. Prezident Putin konstatoval, že je plně pro naplnění minských dohod do posledního písmene,“ dodal v rozhovoru pro česká média s tím, že pokud naopak ruská armáda na Ukrajinu otevřeně zaútočí, měly by se podle Zemana sankce zpřísnit.

O budoucnosti sankcí budou čelní představitelé zemí evropské osmadvacítky diskutovat v Bruselu v červnu. Čeští politici jsou ovšem z prezidenta v rozpacích nyní – a to jak kvůli vlastní cestě do Moskvy, tak kvůli predikcím o ukončení protiruských postihů.

Sobotka: Letos sankce neskončí

„Pokud budou plněny minské dohody, pak si lze představit, že sankce mohou být sníženy nebo zrušeny, ale nemyslím si, že to bude v letošním roce,“ prohlásil předseda vlády Bohuslav Sobotka. „Nepředpokládám, že by došlo ke zrušení sankcí do konce roku. Součástí minských dohod není jen ukončení bojů a příměří, ale také stažení všech jednotek, a v tomto ohledu dohody ještě nejsou úplně plněny - také často opomíjíme situaci na Krymu,“ konstatoval europoslanec za sociální demokracii Miroslav Poche.

„Víme, že na východní Ukrajině i nadále operují ruské subjekty. Přijde mi, že pan prezident asi vychází z jiných informací, než jsou dostupné v tuto chvíli mezi hlavními městy členských států Unie i NATO,“ doplnil europoslanec ANO Pavel Telička. „Nebudu souhlasit s tím, co prezident řekl. Sankce užitek určitě měly,“ říká i zahraničněpolitická pověřenkyně ANO Jaroslava Jermanová.

Kritika zaznívá i z řad pravice. „V Evropské unii máme být aktivními účastníky této debaty, ale má jednat v zákulisí – pak EU nějak rozhodne a všichni členové mají za tímto rozhodnutím stát,“ konstatoval šéf poslanců občanské demokracie Zbyněk Stanjura. „Vůbec si nemyslím, že by to měl být český prezident, který bude rozhodovat za Evropskou unii jako celek. Bude záležet na evropských jednáních a také na tom, jak se bude vyvíjet situace.“

5 minut
UDÁLOSTI: Politici oponují Zemanovým slovům o konci sankcí
Zdroj: ČT24

Kalousek: Lepší by bylo vynikat jinak než se hrbit před diktátorem

„Evropská unie má jasné podmínky, za jakých by případně odstoupila od sankcí a pan prezident dává matoucí signály a zároveň není konzistentní s českou zahraniční politikou,“ podotkl štrasburský zástupce TOP 09 Stanislav Polčák. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek potom kritizuje nejen Zemanovo vyjádření, ale i samu návštěvu Moskvy. „Česká republika na sebe upozornila tím, že její hlava státu byla jediná hlava státu zemí EU, která se rozhodla být Putinovým hostem, což je svého druhu výjimečná věc,“ uvedl. „Byl bych radši, kdybychom byli výjimeční v jiných oblastech než se hrbit před diktátorem, který ohrožuje suverenitu Ukrajiny.“

Naopak předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik soudí, že je dobře, že se český prezident v Moskvě zúčastnil oslav vítězství nad nacismem. A stejně tak je podle něj správné, že Zeman spojil svou návštěvu s jednáním o ekonomických otázkách (více zde). „Je to dobře i proto, že Rusko je velmi významný partner, ať se to někomu líbí, nebo nelíbí, jak na poli politickém, tak na poli ekonomickém,“ řekl. Kováčikův stranický kolega Jiří Dolejš potom podpořil prezidenta i v kritice sankcí. „Sankce jsme viděli jako problém od začátku, teď je samozřejmě na místě věnovat se diplomatickému úsilí, jehož jádrem jsou minské dohody. Smysl a účinek sankcí je rozporovaný obecně, takových hlasů je víc i v cizině, je to nepochybně velké téma a možná, že to dokonce (jak předvídá Zeman) i tak dopadne,“ uvedl.

Česká vláda schválila Zemanovu cestu do Moskvy v polovině dubna až napodruhé, když její projednávání nejdříve přerušila kvůli sporům okolo možné Zemanově účasti na kontroverzním moskevském armádním defilé. Prezident řekl, že se přehlídky nezúčastní, což v sobotu dodržel, a od kabinetu tak nakonec dostal ke své cestě zelenou. Rusko si cesty českého prezidenta mimořádně cení, protože kromě kyperského prezidenta Nikose Anastasiadise byl Zeman jediným prezidentem členského státu Evropské unie, který byl v době oslav v Moskvě přítomen.

1 minuta
Zeman přirovnal politiku k počasí - a rozesmál Putina
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, měly být k dispozici v sobotu odpoledne, zatím se na ně ale stále čeká. Vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 13 mminutami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 2 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 3 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 5 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 7 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
13:49Aktualizovánopřed 7 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 14 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 14 hhodinami
Načítání...