Zeman by trestal poslance s absencí snižováním platu. Hlasování o nedůvěře označil za marnění času

Páteční hlasování o nedůvěře vládě označil prezident Miloš Zeman za marnění času. Poslanci měli podle něj raději schvalovat zákony. Poznamenal, že jich v poslední době dostává k podpisu „poněkud málo“. Zároveň ocenil nápad izraelského parlamentu, který trestá poslance s vysokou neúčastí na jednáních snižováním platu. Řekl to českým novinářům v Jeruzalémě.

Opozice vyvolala hlasování o nedůvěře vládě kvůli novým informacím v kauze Čapí hnízdo, ve které premiér Andrej Babiš (ANO) čelí trestnímu stíhání. Připouštěla například pokračování vlády ANO a ČSSD bez Babiše, pro vyslovení nedůvěry ale nenašla dost hlasů.

„Když nyní vidíte, že parlament strávil sedm hodin čistého času diskusí, která měla předem jasný výsledek, tedy neprojednal se ani jeden zákon, tak když budu velmi zdvořilý, tak toto zasedání Poslanecké sněmovny označím jako marnění času,“ řekl nyní k mimořádné schůzi prezident.

Neúčast přes 30 procent = snížení platu

Zeman při své cestě navštívil i izraelský parlament Kneset. Ten provozuje informační systém, díky němuž se voliči dozvědí o účasti či neúčasti svých zástupců na jednáních. Fotografie poslanců je na obrazovce. Pokud je nepřítomen, je šedivá, pokud je v budově, je barevná. Když má poslanec vyšší než 30procentní neúčast, snižuje se mu plat.

Prezident k tomu uvedl, že ještě jako předseda Poslanecké sněmovny navrhoval evidenci nepřítomnosti. „S tím, že by se jim (plat) snižoval o třetinu, podruhé o dvě třetiny a pak by pracovali zadarmo,“ podotkl. Většina poslaneckých klubů byla podle něj proti, protože zřejmě převážily materiální zájmy.

„Sám se domnívám, že to je rozumný nápad, a pokud má v praxi efekt, to znamená, že vede k vyšší účasti, tak kdyby ho chtěl nový předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) aplikovat, bude mít moji plnou podporu,“ řekl k izraelskému systému.

Český zákon umožňuje postih jen za neomluvené absence poslanců a senátorů na jednáních příslušné parlamentní komory nebo jejích orgánů. Pokud by se zákonodárce bez omluvy nezúčastnil během jednoho měsíce dvou dnů jednání, ztratil by nárok na polovinu platu a náhrad. Při neomluvené účasti na čtyřech dnech jednání by přišel o celý plat i náhrady.

Sankce se ale nevyužívají vzhledem k tomu, že poslanci a senátoři dbají na to, aby svou nepřítomnost vždy včas omluvili, například kvůli služebním cestám, pracovním, zdravotním nebo rodinným důvodům.