V Ústeckém a Moravskoslezském kraji byl kvůli smogu vyhlášen signál regulace

Ústí nad Labem – V  Ústeckém i Moravskoslezském kraji hrozí smog, koncentrace polétavého prachu už překročily limit 150 mikrogramů na metr krychlový, meteorologové proto vyhlásili signál regulace. Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidé a malé děti by měli omezit pobyt venku. Meteorologové zároveň žádají řidiče na Ústecku, aby pokud možno nevyjížděli, protože se emise z automobilů významně podílejí na vzniku smogu.

V Ústeckém kraji dosáhlo v Lomu u Mostu v 18:00 množství polétavého prachu hodnoty 210 mikrogramů na metr krychlový, hranice pro vyhlášení stupně regulace je přitom 150 mikrogramů. Této hodnotě se blíží Litoměřice i další města v Podkrušnohoří.

Vyhlášení stavu regulace má význam především pro velké znečišťovatele, kteří musejí přizpůsobit svou výrobu a v některých případech ji i utlumit. Pro děti a nemocné lidi regulace znamená, že by neměli vycházet ven a i zdraví lidé by se měli vyvarovat delšího pobytu pod širým nebem a vyhnout se fyzické zátěži.

Špatné rozptylové podmínky také v Moravskoslezském kraji

Večer pak kvůli smogové situaci vyhlásili meteorologové signál regulace i na severu Moravy. Velcí znečišťovatelé ovzduší v regionu tak musejí od 19:30 dodržovat své regulační řády. Vlivem počasí se ovzduší zhoršilo natolik, že průměrné denní koncentrace polétavého prachu překročily trojnásobně denní limit 50 mikrogramů na metr krychlový v Karviné. Situace se navíc bude pravděpodobně zhoršovat.

V 19:00 bylo nejhorší ovzduší na Karvinsku - kromě Karviné ještě v Bohumíně, kde dosahovala koncentrace prašného aerosolu 148 mikrogramů na metr krychlový. Druhý v pořadí byl Český Těšín s 143 mikrogramy a dále Orlová s 141 mikrogramy na metr krychlový.  Ovzduší se navíc zhoršuje i na Třinecku, kde byl po 20:00 vyhlášený takzvaný signál upozornění. Meteorologové tam varují před případným smogem, signál regulace by tak mohl být vyhlášen i tam.

Tzv. signál regulace platí pro celou ostravsko-karvinskou aglomeraci až do odvolání, uvádějí meteorologové. Díky dodržování regulačních řádů, které zahrnují konkrétní ekologická opatření, by se množství škodlivin vypouštěných podniky do ovzduší mělo snížit. Na zhoršení ovzduší má největší vliv aktuální meteorologická situace. V regionu po celý den trvale a vydatně sněží, místy napadlo deset centimetrů nového sněhu. Situace se zřejmě nezlepší ani zítra, protože se má uklidnit vítr a počasí bude mít zřejmě inverzní charakter.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Její stav je zásadní. Expert popsal, jak půda při silných deštích pohlcuje vodu

V momentě, kdy se má Česko opět potýkat se silnými dešti, bude zásadní aktuální stav půdy. Pokud totiž bude úplně suchá nebo naopak již nasycená vodou, srážky se do ní budou hůře vsakovat. „Množství vody, které půda dokáže pojmout, záleží na tom, kolik vzduchu v ní je, tedy kolik volného prostoru může voda zabrat,“ vysvětlil hydrolog z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd Václav Šípek. Vlastnosti půdy, ale i to, jak se zeminou správně hospodařit, popsal vědec pro Českou televizi. Meteorologové v pondělí vydali pro část země výstrahu před extrémními srážkami.
před 1 hhodinou

Má stát v Krkonoších u přísně chráněné zóny horská bouda? Úřady se neshodnou

Plánovaná stavba horské boudy poblíž nejpřísněji chráněné zóny Krkonoš, kterou původně povolil národní park, se komplikuje. Ministerstvo životního prostředí totiž povolení zrušilo, a kauza tak doputovala na přezkum ke královéhradeckému hejtmanství. Developer ale podal odvolání a případem se nyní zabývá ministerstvo pro místní rozvoj.
před 2 hhodinami

Vyšší pokuta i více bodů. Za nebezpečné odbočování jsou nově tvrdší tresty

Od začátku prázdnin trestá policie přísněji řidiče, kteří nebezpečně odbočují. Pokud při tom ohrozí ty jedoucí za nimi, hrozí jim nově téměř dvojnásobná pokuta a také až čtyři trestné body. Změna má ochránit hlavně motorkáře, právě pro ně totiž nebezpečné odbočování mnohdy končí úmrtím. Jen loni jich na silnicích zemřelo přes osmdesát.
před 2 hhodinami

Lidé po výpadku proudu žádají náhrady za zničené spotřebiče i zkažené jídlo

V důsledku rozsáhlého pátečního výpadku proudu pojišťovny zatím evidují desítky hlášení o škodách. V případě Generali České pojišťovny se dle jejího mluvčího Jana Marka jedná zejména o poškozené nebo zničené elektrospotřebiče a znehodnocené jídlo. Lidé žádající o náhradu škody však mohou narazit na komplikace. Pojištění na riziko přepětí nebo znehodnocení potravin totiž nebývá součástí každé smlouvy. Lidé navíc musejí počítat se spoluúčastí. Některým škodám totiž mohou sami předcházet.
před 12 hhodinami

Pavel zdůraznil vysokou kvalitu vztahů s Polskem v bezpečnosti či energetice

Prezident Petr Pavel zdůraznil po pondělním jednání s končícím polským protějškem Andrzejem Dudou na Pražském hradě vysokou kvalitu vztahů s Polskem. Je podle něj dána nejen dlouhou historií a sdílenými hodnotami, ale také zájmy v bezpečnosti, energetice či ekonomice. Duda při své poslední zahraniční návštěvě ve funkci, v níž ho za měsíc nahradí Karol Nawrocki, vyjádřil přesvědčení, že spolupráce zemí bude pokračovat i s jeho nástupcem.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Metro na Staroměstské zůstane po požáru uzavřené přibližně měsíc

Pražský dopravní podnik (DPP) odhaduje, že oprava požárem poškozených eskalátorů ve stanici metra Staroměstská a její nutné uzavření potrvají asi měsíc. V pondělí odpoledne to sdělil vedoucí komunikace podniku Daniel Šabík.
před 15 hhodinami

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová. Část podnikatelů žádá po vládě kompenzace škod, které jim kvůli události vznikly.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...