Učňů se nedostává a dostávat nebude. Potřebují podporu a prestiž, volá ČSSD

Praha - Za 15 let bude oproti dnešku Česká republika ztrácet zhruba 300 tisíc řemeslníků a kvalifikovaných pracovníků. Sociální demokraté ústy stínového ministra školství Marcela Chládka představili ideu vytipovat klíčové učňovské obory, zavést mistrovské zkoušky a do odborného vzdělávání více zapojit firmy. Opatření mají zvýšit prestiž oborů. Chládek má zároveň za to, že bude nutné diferencovat státní maturitu pro gymnázia, odborné školy a učiliště.

„Nám od tohoto roku každý rok bude ubývat deset, 20, postupně až 40 tisíc absolventů škol kvůli demografickému vývoji,“ varoval viceprezident hospodářské komory Zdeněk Somr, podle kterého pak nebudou moci firmy přijímat nové zakázky a reagovat na oživení trhu po recesi.

Chládek zareagoval souborem návrhů, jak situaci řešit v oblasti školství. Stát by měl na základě odborných analýz vytipovat klíčová odvětví, v kterých najdou mladí lidé v příštích letech uplatnění. Podle senátora třeba v zemědělství chybí mladá kvalifikovaná síla, zatímco jiné školy každý rok vyprodukují 30 sekretářek, které pak míří na úřad práce.

Tempo v rukou firem

Výuka by ale měla kráčet ruku v ruce s požadavky firem, které by měly se školami úzce spolupracovat při odborném výcviku. „My už asi deset let upozorňujeme, že je absolventů málo a za druhé mají nedostatečnou kvalifikaci hlavně v té praktické části,“ vyslovil se viceprezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory Pavel Roman. Pro podniky připravující učně jsou prý ale nutná opatření například ve formě daňových úlev.

Marcel Chládek o potřebě diferencované maturity: „Musí být jeden typ maturity pro všeobecně vzdělávací školu, kde bude důraz na všeobecně vzdělávací předměty, jeden typ pro odborné školy, kde bude větší důraz na odborné předměty a učební obory, z nichž některé můžou zůstat s maturitou, některé už budou končit pouze absolutoriem a poté bude nastupovat mistrovská zkouška.“

Mladí lidé po vyučení by pak po dvou až třech letech praxe měli mít možnost absolvovat mistrovské zkoušky, které by odpovídaly jakési obdobě státních maturit. „Dovedu si představit, že absolvent mistrovské zkoušky může dělat mistra, může vést firmu a může se zároveň přihlásit na vysokou školu bakalářského stupně,“ popsal Chládek. Takzvaná polytechnická výchova by podle něj měla být zavedena už od mateřských škol, již tady se podle Chládka tvoří „vztah k manuální zručnosti, odborným předmětům a budoucí kariéře.“ Na základních školách by se pak znovu měly vyučovat takzvané dílny.

6 minut
Marcel Chládek k podpoře učňovského a odborného školství
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Podmínka a peněžité tresty. Soud schválil dohody v brněnské bytové kauze

S peněžitými tresty odešli od soudu čtyři lidé obvinění z úplatkářství v korupční kauze týkající se nakládání s obecními byty v Brně. Jednomu z odsouzených soud navíc uložil ještě podmínku. Na trestech se dohodli se žalobcem. ČT to sdělil dozorující státní zástupce Michal Losa. Kauza z loňského dubna se podle médií týká městské části Brno-Řečkovice a Mokrá hora. Tři pachatelé v dohodě o vině a trestu prohlásili, že spáchali trestný čin podplácení, čtvrtý uvedl, že pomáhal při přijetí úplatku.
před 12 mminutami

Prudký déšť uvěznil lidi v podzemí Moravského krasu, slanili k nim hasiči

Skupina osmi lidí v neděli v podvečer uvázla kvůli prudkému dešti v podzemní ferratě v Ostrově u Macochy. Na místo ihned vyrazili hasiči i záchranáři. Po příjezdu bylo dle mluvčího hasičů zřejmé, že nikdo není zraněný a lidé se budou schopni za jejich asistence dostat z jeskyně sami. Vyškolený lezec tedy slanil dolů, aby se skupinou lidí navázal kontakt a ve spolupráci s dalšími členy lezeckých skupin jim pomohl dostat se na povrch. Zásah trval asi hodinu, na místě byl i policejní vrtulník. Po vyproštění se členové skupiny dostali do péče záchranářů, všichni ovšem vyvázli bez zranění.
před 1 hhodinou

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
10:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Slovensko nebude hlasovacím automatem Bruselu, řekl místopředseda Smeru

Slovensko nebude hlasovacím automatem Bruselu jen proto, že si to přeje český premiér Petr Fiala (ODS), uvedl v pondělí místopředseda nejsilnější slovenské vládní strany Smer Richard Takáč k dopisu předsedy české vlády. Ten požádal svého slovenského kolegu a šéfa Smeru Roberta Fica, aby na úrovni Evropské unie neblokoval návrh osmnáctého balíku protiruských sankcí. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz.
před 2 hhodinami

Začátek týdne přinese bouřky a třicet stupňů, pak se ochladí

Začátek týdne přinese bouřky a teploty kolem třiceti stupňů Celsia. Na jihu Moravy dál platí výstraha kvůli vedru, teplota tam v pondělí vyšplhá na tropických 32 stupňů. V polovině týdne pak v celé zemi přijde ochlazení, které potrvá do víkendu. Týden doprovodí přeháňky.
před 4 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 6 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 16 hhodinami

Lepší péči o válečné veterány má zajistit novela

Býval členem Speciálních sil Armády ČR a má zkušenosti z mise v Mali. Dříve elitní voják Josef Burget ale musel před více než dvěma lety podstoupit operaci mozku a nastalé komplikace ho upoutaly na invalidní vozík. S některými úkony mu tak dnes musí pomáhat rodina nebo pečovatelka, výdaje na rehabilitace a cvičení jsou přitom vysoké. Brzy by však s nimi jemu i dalším šestnácti tisícům válečných veteránů měl pomoci pětadvacetitisícový měsíční příspěvek na sociální služby. Novela zákona, která ho zavádí, čeká na podpis prezidenta.
před 16 hhodinami
Načítání...