Svět se začal smrskávat před 110 lety. Bratři Wrightové poprvé vzlétli

Praha - Je to přesně 110 let, co se do vzduchu vzneslo vůbec první letadlo. Postavili ho slavní bratři Wrightové, kteří tak odstartovali éru létajících strojů. Sami si ale přitom dobývaní vzdušného prostoru nakonec příliš neužili. Konkurence byla veliká zejména v Evropě a jeden z bratrů se dokonce domníval, že letectví je slepá cesta. Budoucnost viděl především ve vzducholodích, které tehdy nebe dobývaly.

Wrightové, dva nedostudovaní, ale vynalézaví a inteligentní obchodníci s bicykly z Ohia, tak trochu nečekaně vyhráli závod, v němž si na prvenství od druhé poloviny 19. století brousila zuby řada vynálezců a techniků. „Vývoj byl velmi rychlý. Seriózní pokusy s tím, že už začali vymýšlet, jak by to letadlo mělo vypadat, můžeme položit do doby kolem roku 1901,“ konstatoval kurátor sbírek Michal Plavec.

Svůj průkopnický čin letci uskutečnili 17. prosince 1903. Tehdy se bratři Wrightové vznesli do vzduchu hned čtyřikrát. Přestože podmínky nebyly na první pokus úplně ideální, silný vítr jim paradoxně pomohl. Právě poslední pokus byl nejúspěšnější. Podařilo se jim udržet ve vzduchu jednu minutu a urazili více než čtvrt kilometru. Každý další pokus byl pak ještě úspěšnější.

Bratři Orville a Wilbur Wrightové začali své pokusy s pilotovanými kluzáky v době přelomu století. 17. prosince 1903 se Orvillu Wrightovi podařil první úspěšný pilotem řízený let s letadlem Flyer těžším než vzduch a poháněným motorem. Tento první let trval 12 sekund a Orville uletěl 37 metrů. Bratři tento stroj dál vyvíjeli a s modelem Flyer III, který poprvé vzlétl 23. ledna 1905, v říjnu Wilbur Wright dokázal za 39 minut a 23 vteřin uletět vzdálenost 38,9 km.

Modely prvních letadel bratří Wrightů byly ale jiné než ty pozdější. „První vzlety bratří Wrightů se uskutečnily z kolejnic. Byl to jiný způsob, než my známe, a lišilo se to taky od toho, co se tehdy vyvíjelo v Evropě,“ poznamenal Plavec. Jejich let se zapsal do historie možná i proto, že byl zdokumentovaný.

Ve Francii svezli bratři Wrightové 60 cestujících

O jedinečnosti Wrightových letadel se mohli diváci definitivně přesvědčit ve Francii v létě 1908. Wilbur Wright zde předvedl v rekordní výšce až 110 metrů fascinující divadlo trvající dvě hodiny a dvacet minut. Dokonce postupně svezl přes 60 cestujících. V té době měli Wrightové už spoustu následovníků. Letecké odvětví se prudce rozvíjelo a o rok později dorazilo i do Čech.

Historický Wright Flyer, jedna z atrakcí Aviatické pouti
Zdroj: Alexandra Mlejnková/ČTK

Paralelní vývoj letajících strojů se ale rozběhl v Evropě i ve Spojených státech. „Bratři Wrightové vycházeli z pokusů, které v Evropě uskutečnil německý průkopník letectví u bezmotorového létání Otto Lilienthal,“ dodal Plavec. Navíc se na rozdíl od svých evropských kolegů bratři Wrightové o své poznatky nedělili. „Jejich licenční výroba se pak sice ve Francii a v Německu rozjela, měli patent na některé součásti jejich letounu, ale ten evropský vývoj šel jiným směrem,“ dodal Plavec.

  • Michal Plavec: „Většina průkopníků letectví začínala jako cyklisté, případně vyráběla jízdní kola, a potom přes motocyklismus a automobilismus se dostala k létání. Bratři Wrightové skončili s létáním před rokem 1914. Své místo na leteckém nebi si zasloužili, ale překotný vývoj šel tolik dopředu, že se jich poté létání už vůbec netýkalo.“

Poté, co se začala letadla vyrábět hromadně, měla až do konce první světové války výroba především vojenský charakter. Dopravní letadla se začala ve větší míře rozšiřovat až po jejím skončení. Samotný Orville Wright byl k budoucnosti létání skeptický. Zeppelinovy vzducholodě ho oslnily natolik, že ve článku pro New York Times z roku 1908 pochyboval o budoucnosti letadel těžších než vzduch a domníval se, že svět letectví je na rozdíl od velkolepých vzducholodí slepou kolejí.

8 minut
Rozhovor s Michalem Plavcem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha, řekla mluvčí nemocnice.
08:56Aktualizovánopřed 24 mminutami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírají nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandiduje pět osob. Vedle obhajujících přibyl náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
před 2 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 3 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 4 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 5 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Kvůli jednoduchému pinu vybral muž z kradené karty na 120 tisíc

Pražští policisté hledají muže, který začátkem týdne vybral ukradenou kartou z bankomatu skoro 120 tisíc korun. K penězům se podle nich dostal použitím toho vůbec nejjednoduššího PIN kódu. I proto připomínají, aby si lidé volili důmyslnější kombinace. Oficiální statistiky neexistují, nicméně podle databáze uniklých karetních hesel nejčastěji majitelé používají číslice jdoucí po sobě. Mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša rovněž nabádá, aby lidé volili složitější čísla než například 1234. „A už vůbec by si neměli PIN poznamenávat na kartu, protože když vám ji někdo ukradne, tak vám hned ukradne i peníze,“ dodal. Totožnost zloděje policisté zjišťují, zatím ví, že mluvil česky. Doufají, že ho na záběrech někdo pozná.
před 14 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...