Senátoři ODS chtějí dát Lisabonskou smlouvu opět k Ústavnímu soudu

Praha - Lisabonská smlouva patrně půjde znovu k Ústavnímu soudu. Část senátorů ODS připravuje další stížnost. Kdy ji dostanou ústavní soudci k projednání, ale závisí na tom, jak se bude Lisabonská smlouva dál schvalovat. Podle teplického senáta Jaroslava Kubery to nebude dříve, než dá Parlament souhlas k ratifikaci dokumentu. Senátor za ODS Petr Pakosta ČT řekl, že prostor pro podání stížnosti bude až po ratifikaci dokumentu. Někteří občanští demokraté dokonce uvažují o tom, že ze strany odejdou podobně jako Václav Klaus, pokud Lisabonská smlouva nakonec české "ano" dostane. Pakosta nevyloučil ani spolupráci s nově vznikajícími euroskeptickými stranami. Smlouva zatím v obou komorách čeká na další projednávání.

Prostor pro podání stížnosti bude podle Pakosty pravděpodobně až po proběhlé ratifikaci dokumentu: „Všechna ostatní podání by musel Ústavní soud hodnotit jako předčasná a v podstatě je odmítnout.“ Ústavní soud se sice Lisabonskou smlouvou již zabýval, ale jen některými jejími částmi. Senátoři tak mohou podat stížnost na jiné články smlouvy nebo i na smlouvu jako celek. „To, že Ústavní soud neshledal Lisabonskou smlouvu v rozporu s českou ústavou, neznamená, že tam rozpor skutečně není. Soud se zabýval jenom okruhy, které Senát v podání uvedl,“ řekl ČT Pakosta.

Na Ústavní soud se chce s Pakostou obrátit například i senátor Jiří Pospíšil (ODS) a zřejmě také další člen ODS Jaroslav Kubera. S dalšími kolegy Pakosta podle svých slov jedná. Pro podání stížnosti je potřeba nejméně 17 senátorů. Senátoři jsou připraveni ji podat pouze v případě, že by smlouva byla přijata: „Víme, že Irům, kteří smlouvu odmítli v referendu, se dnes slibují některé výjimky.“

Jaroslav Kubera řekl České televizi, že se Lisabonská smlouva k Ústavnímu soudu případně dostane až za delší dobu. „V Poslanecké sněmovně na únorové schůzi Lisabonská smlouva nebude, v Senátu také ne,“ uvedl.

Mnohé jeho kolegy senátory a dokonce i spolustraníky z ODS informace o chystané stížnosti zaskočila. „Já jsem dokonce ani neslyšel tady v Senátu, že by se na to někdo chystal,“ nechal se slyšet senátor Tomáš Kladívko (ODS). „Tak to měli podat hned, ne potom. To by se mohlo posílat k Ústavnímu soudu desetkrát,“ není touto myšlenkou nadšen senátor Jiří Dienstbier.

Pakosta: Rozhodnutí Ústavního soudu bylo motivováno politicky

Petr Pakosta:

„Listina základních práv a svobod EU dává prostor k tomu, aby se například revidovaly Benešovy dekrety. “

Úplné znění jedné ze základních smluv EU dostal Senát až v nedávné době. „Když jsme porovnali původní text a nový text, došli jsme k závěru, že tam jsou věci, které znamenají ohrožení i základních občanských práv občanů EU,“ dodal Pakosta. Rozhodnutí Ústavního soudu bylo podle něj hodně motivováno politicky.

Projednávání Lisabonské smlouvy je zatím u ledu. Naposledy diskusi o ní odložil zahraniční výbor Poslanecké sněmovny. Ten chce, aby poslanci společně s dokumentem reformujícím fungování unie dostali na stůl i upravený jednací řád parlamentu. Jeho dokončení si však vyžádá až několik měsíců.

Podle šéfa sněmovního zahraničního výboru Jana Hamáčka našla ODS do jisté míry zástupný problém, jak hlasování opět oddálit. „Oni to spojili se změnou jednacího řádu, což je debata, kterou vést můžeme, ale tyto dvě věci nemusí být nutně spolu spojeny,“ dodává Hamáček. S prodlužováním diskusí kolem Lisabonské smlouvy nesouhlasí ani zelení.

ODS chce čas na další politická jednání tak, aby rozhodování o Lisabonu nezůstalo v rukou nerozhodnutých nebo nezařazených poslanců. „U mezinárodních smluv je dobré jít do nějakého předvídatelného výsledku. Jít do nějakého bojového hlasování by bylo riskantní a nebylo by to na místě,“ vysvětluje postoj ODS vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Česko je přitom poslední ze zemí evropské sedmadvacítky, které se k Lisabonské smlouvě zatím nevyjádřilo.

Někteří členové ODS v případě nezábránění přijetí Lisabonu zvažují odchod

Zastánci smlouvy tvrdí, že ODS dělá všechno proto, aby schvalování smlouvy oddálila. „Někteří občanští demokraté už se nechali slyšet, že pokud ODS nezabrání přijetí Lisabonské smlouvy, jsou připraveni ze strany odejít. “Tak by to pro mě bylo velmi vážným důvodem k zamyšlení o dalším setrvání v ODS, řekl například poslanec Jan Schwippel. Kromě Schwippela by svůj odchod z ODS zvažoval i další rebel Juraj Raninec, a také poslankyně Alena Páralová.

Naopak senátoři, kteří uvažují o podání Lisabonské smlouvy k Ústavnímu soudu, nevidí svůj krok jako vyjádření neloajality k premiéru Topolánkovi, který ji podepsal. „Pan premiér tu smlouvu jenom převzal a nastává normální ratifikační proces,“ uvedl Kubera.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
před 1 hhodinou

Proč býváme nemocní před dovolenou? Není to náhoda, říká expert

Po tvrdé práci – zasloužená dovolená. Jenže pak místo pohody přijde nemoc. Tělo využije příležitosti a vypne. Podle odborného asistenta katedry fyziologie z Univerzity Karlovy Petra Telenského za to může kombinace několika faktorů. Lidé často před odjezdem dohánějí resty, jsou ve stresu, nevyspalí a na cestách přicházejí do kontaktu s větším množstvím lidí, uvedl pro ČT. Pokud navíc míří do vzdálenějších oblastí, přidává se i změna denního režimu. Právě tato souhra okolností podle něj vede k tomu, že místo zaslouženého odpočinku skončíme v posteli s horečkou.
před 2 hhodinami

Na víkend se oteplí a vyjasní, teploty se vrátí ke třiceti stupňům

Po deštivém konci pracovního týdne se o víkendu oteplí a vyjasní. Denní teploty se vrátí ke třiceti stupňům Celsia. Příliv teplého vzduchu vyvrcholí v pondělí, poté se opět mírně ochladí, vyplývá z předpovědi meteorologů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 4 hhodinami

Výborný a Pražák rozebírali, co znamená návrh rozpočtu EU pro farmáře

Evropská komise navrhla rozpočet na období mezi roky 2028 a 2034. Jeho podobu ve vztahu k farmářům v Událostech, komentářích rozebírali ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a člen sněmovního zemědělského výboru David Pražák (ANO). Výborný v diskusi zdůraznil, že jde pouze o start procesu, v němž se bude teprve vyjednávat, ale myslí si, že rozpočet pro zemědělce by měl být stabilní. Podle Pražáka by při snížení objemu peněz pro sektor v něm současně mělo dojít k přehodnocení některých závazků, které EU nebude schopna v jejich nákladnosti kompenzovat.
před 4 hhodinami

Na Vsetínsku postaví fotbalové hřiště neobvyklá firma. Ředitelství silnic a dálnic

Ředitelství silnic a dálnic staví obvykle silnice, dálnice nebo mosty, ale v Jablůnce na Vsetínsku ho čeká nová zkušenost. Vybudovat fotbalové hřiště. Náhradou za to, které silničáři obci zabrali kvůli stavbě nové komunikace. Ke svému závazku se hlásí a počítají s částkou padesáti milionů korun. Za nový trávník, kabiny, tribunu, technický dozor i zaplacení specializovaných projektantů, kteří zvládnou sportovní projekt. Jablůnka by se tak měla v roce 2027 dočkat hned dvojí slávy. Nová silnice ji zbaví tisíců aut a její fotbalisté budou dávat góly zase na svém hřišti.
před 6 hhodinami

Zadrželi muže v kauze výhrůžek školám. Vyvolalo to napětí mezi Českem a Slovenskem

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno. Muž útočil v řadě států Evropy a s největší pravděpodobností byl financovaný z Ruska, uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Tuto skutečnost však slovenská policie zamlčela, což podle Denníku N zaskočilo české kriminalisty, kteří měli na vyšetřování dominantní podíl.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Stát bude nově reprezentovat jednotná vizuální identita

Vláda ve středu schválila novou vizuální identitou státních organizací. Nový jednotný styl má sloučit dosavadní různorodou škálu log a grafik. Podle podkladů pro jednání kabinetu má umožnit také lépe čelit podvodníkům, kteří se vydávají za představitele některé státní organizace, a přinést rovněž úspory oproti dosavadnímu stavu při obměně grafického stylu. Charakteristickým rysem bude bílá silueta českého lva na červeném pozadí. Cena metodiky a návrhu stylu se podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) vešla do tří milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Jihozápad Česka zasáhly bouřky

Jihozápadní částí Česka začaly ve středu večer procházet bouřky. Okolo 21. hodiny Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) registroval nejsilněji bouřkovou aktivitu v Plzeňském kraji. Pro oblast Karlovarského a Plzeňského kraje a pro část Středočeského a Jihočeského kraje platila od 16:00 do 22:00 výstraha.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...