Rakovina zabíjí méně. Uspěl adresný screening, ale i doplňková léčba

Adresné zvaní na preventivní vyšetření nejčastějších typů nádorů pomohlo podle statistiky ministerstva zdravotnictví snížit počet úmrtí. V rámci OECD bylo Česko dokonce vyhlášeno skokanem desetiletí v poklesu počtu úmrtí na rakovinu prsu a tlustého střeva a konečníku. Hosté Hyde Parku ČT24, lékaři Petr Arenberger a Luboš Petruželka upozornili, že rakovinou může onemocnět každý. Na to, že zhoubný nádor nevyroste tomu, kdo v rodině takové případy nemá, se nelze spoléhat – geneticky podmíněné nádory tvoří sotva desetinu případů.

Lidem přicházejí pozvánky na screening a klesá počet úmrtí na nádorová onemocnění. V Česku představují velkou hrozbu, rakovina každoročně zahubí 30 tisíc lidí. Podle ministerstva zdravotnictví i lékařů je pokles nezpochybnitelným úspěchem adresného screeningu. „Jsem příznivcem toho, že je každý odpovědný sám za sebe, ale adresné zvaní občany pobídlo a projevilo se ve výsledcích,“ podotkl přednosta Onkologické kliniky 1. Lékařské fakulty UK, Všeobecné fakultní nemocnice a Ústřední vojenské nemocnice Luboš Petruželka. „ Z minulosti jsme zvyklí, že když přijde obsílka, někam jdeme,“ dodal.

Zdůraznil však, že nelze vše přičítat pouze zlepšení prevence. „Výsledky snížení mortality nejsou jenom ve včasném záchytu, ale i ve zlepšení adjuvantní doplňkové léčby. Ta hraje roli zejména u kracinomu prsu, ale i kolorektálních karcinomů. To vše se sčítá dohromady,“ podotkl host Hyde Parku ČT24.

Rakovina v ČR
Zdroj: ČT24

Přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. Lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger je přitom přesvědčen, že existuje způsob, jak na vyšetření dostat ještě více lidí. Odkázal na své zkušenosti se Stanem proti melanomu, kam každoročně přicházejí otestovat svá mateřská znaménka tisíce lidí, do ordinace ale nezamíří. „Psychologicky jsme to rozebírali a zjistili, že je to tím, že je to syndrom bílého pláště. Lidé se bojí jít k doktorovi do ordinace. Část lidí nepodceňuje onemocnění, ale prostě se bojí,“ shrnul Petr Arenberger, jehož spolupracovníci jsou ve stanu v tričkách a ne v pláštích, lidé tak ztrácejí ostych.

Jak vypadá melanom

„Melanom vzniká často z mateřských znamének, ale ne vždy. Může vzniknout na úplně volné kůži, která byla předtím zdravá. Vytvoří se tam skvrnka. Pokud je pigmentovaná, tak se každý lekne a jde k lékaři, pokud si jí všimne. Ale jsou i melanomy, které jsou tzv. amelanotické, to znamená, nemají pigment. Mají růžovou barvu, je to pupínek, který pomalu roste,“ popsal Petr Arenberger.

Důležitý věk a životní styl

Rakovina může postihnout každého v jakémkoli věku, neustálé testování celé populace však není možné u žádného typu nádoru. Lékaři se proto soustředí na rizikové skupiny. Zásadní roli přitom hraje věk. „Věk je nejrizikovějším faktorem pro vznik nádorového onemocnění. Hranice je kolem 50 let,“ upřesnil Luboš Petruželka. Podle Petra Arenbergera ale například maligní melanom může ohrožovat i mladší lidi. „Padesátka je hlavně pro muže. (…) Pak je druhá skupina, a to jsou mladé ženy. Trend hezké, opálené kůže je atraktivní,“ podotkl dermatolog.

V žádném případě nelze spoléhat na to, že jsou rakovinou ohroženi pouze ti, kteří ji mají v rodině. Takoví lidé spadají do rizikových skupin již v nižším věku, je jich ale relativně málo. „Udává se, že jich je kolem osmi až deseti procent. Tvoří menšinu. Ostatní jsou získány vlivy zevního prostředí,“ vyčíslil Luboš Petruželka.

Významnou roli naopak hraje životní styl. „Je to důležité hlavně u rakoviny tlustého střeva a konečníku,“ upozornil onkolog. Petr Arenberger zdůraznil, že rozhodující jsou vnější vlivy také u nádorů na kůži: „Vlivy zevního prostředí jsou jediné, co můžeme ovlivnit. Všechno ostatní je nám dáno. Nemůžeme si vybrat rodiče, abychom měli rodiče s tmavší kůží a zdědili větší ochranu před UV zářením, nemůžeme si namixovat kůži tak, abychom neměli mateřská znaménka.“

54 minut
Hyde Park: Nejrizikovější je věk
Zdroj: ČT24

Spiknutí farmaceutických firem? Lékaři to odmítají

Lékaři přitom odmítli, že by obavy z rakoviny a celosvětové naděje v nalezení léků, které by šíření nádorů zastavily, byly především důsledkem obchodních zájmů farmaceutických firem. „Testování léků – to je potřeba říct – probíhá naprosto nezávisle. Jinak se lék nedá zaregistrovat. (…) To, co lékař nasadí, je na jeho zkušenosti. Do toho mu nikdo nemluví,“ shrnul. Mnohé alternativní způsoby léčby se podle něj neujaly nikoli proto, že by finančně ohrožovaly farmaceutický průmysl, ale zkrátka proto, že nefungovaly. „Způsob je levný a velmi dobře funguje na melanomech prasat. Ale u lidí to moc nefunguje, protože u vepřů je jiný typ melanomu a není tak agresivní. Objevili se dobrovolníci, ale nedopadli dobře,“ popsal Petr Arenberger.

V Česku je každým rokem zjištěno nově přes 80 tisíc nádorů a téměř 30 tisíc lidí na rakovinu zemře. Navzdory významnému poklesu je množství případů stále velmi vysoké, ačkoli Luboš Petruželka naznačil, že to lze spojovat nejenom s faktickým stavem, ale i s důkladností českého registru ve srovnání se zahraničím.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 11 mminutami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 13 mminutami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
13:49Aktualizovánopřed 39 mminutami

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 6 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 7 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 8 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...